Redakcja Polska

Tania energia i korzyści dla gospodarki. PGE o atomowej współpracy z Koreą Płd.

31.10.2022 15:38
Wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin podkreślił, że nie da się zachować niepodległości bez bezpieczeństwa militarnego i energetycznego, Polska w tym obszarze współpracuje ze strategicznymi partnerami - Stanami Zjednoczonymi i Koreą Południową zapewnił polityk podczas konferencji w Seulu po podpisaniu listu intencyjnego w sprawie budowy elektrowni jądrowej w Pątnowie. Podpisy złożyli prywatny ZE PAK, państwowa grupa PGE i koreański KHNP.
Audio
  • Polska zwraca się w stronę energetyki jądrowej. Materiał Przemysława Pawełka [POSŁUCHAJ]
Głównym celem współpracy między sygnatariuszami listu jest opracowanie planu budowy elektrowni jądrowej w Pątnowie
Głównym celem współpracy między sygnatariuszami listu jest opracowanie planu budowy elektrowni jądrowej w PątnowieTwitter/Grupa_PGE

Polski wicepremier i minister aktywów państwowych oraz minister handlu, przemysłu i energii Korei Południowej podpisali porozumienie, w którym deklarują dołożyć wszelkich starań mających na celu wsparcie dla projektu energetyki jądrowej w Pątnowie oraz zacieśnić współpracę w zakresie niezbędnej wymiany informacji.

Zgodnie z komunikatem PGE "Projekt docelowo powinien zwiększyć konkurencyjność polskiej gospodarki, stworzyć nowe możliwości inwestycyjne w Polsce, ale przede wszystkim przez następne 60 lat dostarczać polskim gospodarstwom domowym tanią i czystą energię w stabilnej cenie. Potencjalna współpraca ma być jedynie uzupełnieniem strategicznego, rządowego polskiego programu energetyki jądrowej zapisanego w "Polityce Energetycznej Polski do 2040 r."

List intencyjny stanowi, że strony wspólnie opracują plan rozwoju elektrowni jądrowej w oparciu o koreańską technologię APR1400. "W szczególności strony zamierzają wykonać wstępne analizy warunków geotechnicznych, sejsmicznych i środowiskowych, opracują szacunkowy budżet dla prac przygotowawczych, etapu budowy oraz etapu produkcji wraz z proponowanym modelem finansowania projektu, jak również stworzą wariantowy harmonogram realizacji projektu wraz ze zdefiniowaniem kluczowych etapów wpływających na potencjalną realizację projektu. Strony zamierzają przygotować wstępny plan rozwoju elektrowni jądrowej w lokalizacji Pątnów do końca 2022 r."

PAP/IAR/ho

Szef dyplomacji UE: wzywamy Rosję do cofnięcia decyzji o zawieszeniu udziału w umowie zbożowej

30.10.2022 11:30
Utrzymanie w mocy porozumienia o eksporcie przez Morze Czarne jest niezbędne, by zaradzić światowemu kryzysowi żywnościowemu, będącego skutkiem agresji Rosji na Ukrainę - ocenił Josep Borrell.

"Sześć reaktorów w trzech miejscach". Premier przedstawił plan rozwoju energetyki jądrowej w Polsce

31.10.2022 11:30
- Planujemy wybudowanie sześciu reaktorów w trzech miejscach w Polsce. Myślimy także o kolejnych, ponieważ atom jest najlepszym uzupełnieniem odnawialnych źródeł energii - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Spadają ceny gazu. Surowiec jest w cenie z dnia inwazji Rosji na Ukrainę

31.10.2022 11:36
W poniedziałek rano gaz w kontraktach grudniowych w holenderskim hubie TTF tanieje o 7,4 proc., do 129 euro za MWh. Cena gazu z dostawą w pierwszych miesiącach 2023 r. spada natomiast o ok. 6 proc.