Redakcja Polska

"Sześć reaktorów w trzech miejscach". Premier przedstawił plan rozwoju energetyki jądrowej w Polsce

31.10.2022 11:30
- Planujemy wybudowanie sześciu reaktorów w trzech miejscach w Polsce. Myślimy także o kolejnych, ponieważ atom jest najlepszym uzupełnieniem odnawialnych źródeł energii - powiedział premier Mateusz Morawiecki.
Premier Mateusz Morawiecki
Premier Mateusz MorawieckiMARCIN BANASZKIEWICZ/FotoNews/Forum

Kilka dni temu Mateusz Morawiecki potwierdził, że w Polsce powstanie pierwsza elektrownia jądrowa, która zostanie wybudowana we współpracy z amerykańską firmą Westinghouse. O tym, co ta decyzja oznacza dla Polski, premier opowiedział na antenie TVP Info.

Jak wskazał, nasz kraj już od dłuższego czasu pracował z Amerykanami nad tą kwestią. - Można powiedzieć, że od sześciu lat ten projekt był analizowany i prowadzony przez ministra Piotra Naimskiego - przypomniał. Podkreślił, że "jest to najbardziej zaawansowana technologicznie propozycja".

Polska stawia na atom

Szef rządu dodał, że ta decyzja jest bardzo ważna, ponieważ dzięki tej inwestycji Polska będzie niezależna od wahań cenowych różnych zagranicznych surowców, a także od sytuacji pogodowych. - Planujemy wybudowanie sześciu reaktorów w trzech miejscach w Polsce. Myślimy także o kolejnych, ponieważ atom jest najlepszym uzupełnieniem odnawialnych źródeł energii - poinformował.

Jak dodał, Polska promuje połączenie atomu i OZE, ponieważ "one nas uniezależniają od arabskiej ropy, rosyjskiego gazu, kolumbijskiego węgla - od tych węglowodorów, za które płacimy teraz gigantyczną cenę". - Ale musimy mieć energię stabilną i dostępną w podstawie - wskazał. 

Powiedział także, iż w Polsce mogą powstawać reaktory SMR (Small Modular Reactors), których budowę zapowiada m.in. KGHM. - Za 8-12 lat w oparciu o małe reaktory jądrowe oraz duże reaktory będziemy stabilizować ceny energii w Polsce - zapowiedział.

IAR/PAP/ho

Prezydent Macedonii Północnej z wizytą w Polsce. Rozmowy o NATO i UE w kontekście Ukrainy

29.10.2022 15:19
Ważnym tematem wizyty była wojna na Ukrainie. Prezydent Andrzej Duda powiedział, że Polska i Macedonia Północna prezentują jednolitą postawę wobec rosyjskiej napaści na Ukrainę, niosąc realną pomoc Ukraińcom.  

W Polsce powstanie Centrum Inkubacji Biznesowej Europejskiej Agencji Kosmicznej

29.10.2022 09:35
Jego celem będzie wspieranie startupów i firm wykorzystujących technologie kosmiczne. Umowę w tej sprawie podpisali wczoraj w Warszawie szefowie Europejskiej Agencji Kosmicznej ESA i Agencji Rozwoju Przemysłu ARP

Po rozmowach w Waszyngtonie czas na Seul. Wicepremier Jacek Sasin leci do Korei Południowej

29.10.2022 13:40
Polityk, który jest ministrem aktywów państwowych ma na miejscu rozmawiać na temat bezpieczeństwa energetycznego. Chodzi o budowę elektrowni atomowej w Polsce.