Redakcja Polska

Fuzja PKN Orlen i PGNiG stała się faktem. Obajtek: jesteśmy silną, polską, narodową firmą

02.11.2022 09:42
Jesteśmy jedną, wielką, silną, polską, narodową firmą - mówił prezes PKN Orlen Daniel Obajtek na konferencji prasowej po uznaniu przez sąd połączenia Orlenu i PGNiG. - W dobie zawieruch gospodarczych i wielkiej destabilizacji (...)  potrzebny jest koncern, który da bezpieczeństwo Polakom - wskazał.
Sąd wpisał w środę fuzję Orlenu i PGNiG
Sąd wpisał w środę fuzję Orlenu i PGNiGKarolis Kavolelis/ Shutterstock/ Robson90/ Shutterstock

W ubiegłym miesiącu prezes Orlenu Daniel Obajtek w rozmowie z IAR powiedział, że w jego ocenie fuzja z PGNiG jest konieczna, z uwagi na koncentrację innych przedsiębiorstw z sektorów paliwowych, gazowych i energetycznych w Europie. Jako przykład podał hiszpańskiego Repsola oraz włoskiego Eni.

Zdaniem zarządu Orlenu dużemu koncernowi będzie łatwiej negocjować warunki współpracy z innymi firmami międzynarodowymi czy ceny surowców energetycznych.

25 października bieżącego roku Orlen, PGNiG i organizacje związkowe podpisały porozumienie w sprawie gwarancji zatrudnienia dla pracowników przez najbliższe cztery lata. 

Dokument zakłada również dwuletni okres niezmienności dotychczasowych warunków pracy i płacy w PGNiG na niekorzyść pracownika, w tym także miejsca świadczenia pracy. Szef Orlenu Daniel Obajtek mówił, że koncern od początku procesu fuzji „poważnie traktuje stronę społeczną”. Dodał, że pracownicy PGNiG są w pełni zabezpieczeni. "Łączymy zdrowe oraz silne spółki, a nie reformujemy upadłe, które oszczędności mają tylko i wyłącznie z redukcji kadry. My nie mamy takiego zamiaru, wręcz chcemy ją rozszerzać zdecydowanie" - wytłumaczył Daniel Obajtek. 

Na początku ubiegłego miesiąca, 10 października akcjonariusze PGNiG przegłosowali połączenie z Orlenem podczas Walnego Nadzwyczajnego Zgromadzenia. Za było 99,99 procent głosów, które reprezentowały 85,83 procent akcjonariuszy.

Po raz ostatni akcjami PGNiG na warszawskiej giełdzie inwestorzy mogli handlować w piątek 28 października. W poniedziałek ich obrót został zawieszony.

IAR/ks

Zobacz więcej na temat: PGNiG Orlen fuzja energetyka

PGNiG odkrył dwa nowe złoża gazu ziemnego w Wielkopolsce

27.10.2022 10:41
Złoża położone są w powiecie średzkim i kościańskim. Szacowane zasoby to około 600 milionów metrów sześciennych.

Szef MON Mariusz Błaszczak: będzie zapora na granicy z Rosją

02.11.2022 09:38
Ma to związek ze zwiększoną liczba lotów z Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej do Kaliningradu i groźbą nowej fali migracji z tamtego kierunku.

Biały Dom informuje, że dodatkowe wojska USA pozostaną w Polsce

02.11.2022 09:54
Biały Dom poinformował, że dodatkowe wojska amerykańskie rozlokowane w związku z rosyjską inwazją na Ukrainę pozostaną na wschodniej flance NATO, w tym w Polsce