Polskie Radio
Section05
fuzja

Fuzja Orlenu i Lotosu nie budzi żadnych wątpliwości. Wiceszefowa KE: zatwierdziliśmy nabywców

Komisja Europejska zatwierdziła, zgodnie z unijnym rozporządzeniem w sprawie połączeń, firmy Saudi Aramco i MOL jako odpowiednich nabywców (aktywów w procesie przejęcia Lotosu przez Orlen) - poinformowała wiceprzewodnicząca KE, komisarz ds. konkurencji Margrethe Vestager. Komisarz oceniła, że przejęcie nie spowoduje wzrostu cen.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Orlen lotos fuzja Komisja Europejska

UOKiK o swojej roli w ocenie koncentracji przy fuzji PKN Orlen i Lotosu: była ograniczona

Nasza rola w zakresie oceny koncentracji przy fuzji PKN Orlen i Lotosu była ograniczona. Dotyczyła oceny warunków cząstkowych obejmujących obszar biokomponentów, asfaltów, magazynów paliw i utworzenia joint venture z Rafinerią Gdańską - powiedział prezes UOKiK Tomasz Chróstny. Dodał, że fuzja od początku podlegała ocenie Komisji Europejskiej.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA UOKiK Orlen lotos fuzja Komisja Europejska

Niemcy sprzedadzą firmę produkującą chipy Chińczykom? Służby bezpieczeństwa odradzają transakcję

Rząd RFN prawdopodobnie zezwoli na przejęcie produkującej chipy firmy Elmos z Dortmundu przez jej konkurenta Silexa ze Szwecji. Taką informację dziennik "Handelsblatt" uzyskał z kręgów rządowych. Szwedzki nabywca jest spółką zależną, należącą w całości do chińskiej grupy Sai Microelectronics. 
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Niemcy Chiny motoryzacja fuzja Olaf Scholz ŚWIAT Europa

Fuzja PKN Orlen z PGNiG coraz bliżej

Jest już zgoda rządu oraz akcjonariuszy PKN Orlen na połączenie z PGNiG. Teraz wypowiedzieć muszą się już tylko posiadacze akcji Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa. Dzięki konsolidacji sektora paliwowo-energetycznego powstanie silny polski koncern multienergetyczny, który będzie w stanie sprostać wyzwaniom transformacji energetycznej.  O nowym przedsięwzięciu  biznesowym mówił Marek Garniewski, ekspert PKN Orlen w Programie 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA PKN Orlen PGNiG fuzja energetyka gaz ziemny ropa naftowa lotos