Polskie Radio
Section05
fuzja

Eksperci: czy duże wielobranżowe koncerny są optymalnym sposobem przetrwania na rynku?

W ostatnich latach widzieliśmy fascynację multibranżowymi koncernami, tworzenie wielkich firm bez dywersyfikacji ryzyka. Tak podchodzono do tego w Orlenie, ale w  dzisiejszych czasach firma powinna być zwinna, aby szybko dostosowywać się do zmiennych warunków  - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek z Wydziału Ekonomii UW i Arkadiusz Pączka, wiceprzewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich. 
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Orlen lotos PGNiG NIK audyt praca pracodawcy

Multienergetyczny Orlen, czyli jak koncern zmienił się w ciągu ostatnich ośmiu lat

Orlen podsumował swoją działalność w latach 2016-2023. Spółka w specjalnym raporcie przedstawiała najważniejsze działania i dokonania, które umożliwiły osiągnięcie jej strategicznego celu, czyli budowę największej grupy paliwowo-energetycznej w Europie Środkowej. Grupa Orlen to dziś zdywersyfikowana i silna biznesowo firma z potencjałem do realizacji wielomiliardowych inwestycji w bezpieczeństwo i transformację energetyczną całego regionu.
Zobacz więcej na temat:  Orlen strategia bezpieczeństwo energetyczne

Orlen: realizujemy projekty przy utrzymaniu jednych z najniższych cen paliw w Europie

Realizujemy projekty przy utrzymaniu jednych z najniższych cen paliw w Europie - zwrócił uwagę Orlen. Koncern podkreślił, że poprzez fuzje zyskał kapitał do przeprowadzania krajowych oraz zagranicznych inwestycji, a w 2022 roku 41 proc. jego przychodów pochodziło z zagranicy.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA PKN Orlen Orlen Daniel Obajtek paliwa benzyna diesel paliwa alternatywne chemia inwestycje lotos PGNiG Energa

Fuzja jądrowa opanowana? Czy już wkrótce będziemy dysponować czystą i tanią energią?

Kontrolowanie fuzji jądrowej to marzenie i Święty Graal fizyków. Gdyby to się udało, świat miałby do dyspozycji nieograniczony dostęp do właściwie darmowej energii, która na dodatek nie szkodziłaby środowisku! Teraz amerykańscy naukowcy ogłosili kolejny sukces na drodze do tego celu.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA NAUKA atom fizyka energia atomowa zielona energia Kuba Witkowski Trójka

Orlen połączył spółki Orlen Oil i Lotos Oil. Obajtek: to pozwoli zwiększyć poziom inwestycji

W ramach konsolidacji kolejnych segmentów działalności Orlen połączył spółki Orlen Oil i Lotos Oil - podał koncern. Integracja ma umocnić krajową pozycję Orlenu na rynku środków smarnych i ułatwić zagraniczną ekspansję. - Synergie uzyskane dzięki integracji aktywów pozwolą zwiększyć poziom inwestycji i lepiej wykorzystać już posiadane aktywa - wskazał prezes spółki Daniel Obajtek.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Orlen lotos PGNiG Daniel Obajtek ropa naftowa POLSKA