Redakcja Polska

Most energetyczny Polska-Ukraina powstanie w przyszłym roku, jeśli nie przeszkodzą ataki Rosji

02.12.2022 12:16
Połączenie Rzeszów-Chmielnicki między Polską a Ukrainą może być gotowe do pracy w pierwszym kwartale 2023 roku, ale wiele zależy od sytuacji nad Dnieprem. Ukraińcy chcieli eksportować energię, ale przez ataki rosyjskie są zmuszeni do importu. Te ataki mogą także utrudnić prace przy moście energetycznym polsko-ukraińskim.
Aktualna polityka energetyczna Polski zakłada stopniowe odchodzenie od wytwarzania energii elektrycznej w wysokoemisyjnych jednostkach węglowych przy jednoczesnym rozwoju źródeł nisko- i zeroemisyjnych.
Aktualna polityka energetyczna Polski zakłada stopniowe odchodzenie od wytwarzania energii elektrycznej w wysokoemisyjnych jednostkach węglowych przy jednoczesnym rozwoju źródeł nisko- i zeroemisyjnych.shutterstock, yuttana Contributor Studio

– Linia jest potrzebna, choć obecnie to Ukraina potrzebuje importować energię i o eksporcie nie może być mowy – powiedział Tomasz Sikorski, wiceprezes Polskich Sieci Elektroenergetycznych na spotkaniu z dziennikarzami.

– Realizujemy prace związane z przywróceniem linii do pracy. Analogiczne prace prowadzą też Ukraińcy po swojej stronie. Wspólnie zmierzamy do załączenia linii w pierwszym kwartale przyszłego roku, ale trudno podać dokładny termin zakończenia prac realizowanych po stronie ukraińskiej w warunkach wojennych, pod nieustannym ostrzałem rakietowym i przy przerwach w dostawach energii elektrycznej.

– Kierunek dostaw to w pierwszej kolejności eksport energii elektrycznej na Ukrainę, niekoniecznie z systemów przygranicznych. Na forum europejskich operatorów systemów elektroenergetycznych trwają obecnie intensywne prace nad umożliwieniem eksportu energii elektrycznej do Ukrainy i Mołdawii – tłumaczył Tomasz Sikorski.

Inwazja Rosji na Ukrainie pociągnęła za sobą serię ataków rakietowych na infrastrukturę energetyczną nad Dnieprem. Ukraińcy cierpią na niedobór jednej trzeciej mocy, ograniczają zużycie poprzez kontrolowane blackouty i liczą na rozwój importu z Unii Europejskiej, w tym przez Polskę. Może do tego posłużyć połączenie Rzeszów-Chmielnicki, które w czasach pokoju mogłoby także posłużyć do importu energii z elektrowni jądrowych na Ukrainie do Polski. Ukraińcy weszli do Wspólnoty Energetycznej i zsynchronizowali system elektroenergetyczny z kontynentalnym wiosną 2022 roku. Współpracują ze stowarzyszeniem operatorów europejskich ENTSO-E. Tomasz Sikorski jest w jego zarządzie reprezentując tam PSE.


Źródło: biznesalert.pl/ho

Polska przedstawiła KE propozycje ws. KPO. Szymon Szynkowski vel Sęk: kolejny krok został wykonany

02.12.2022 09:15
Polska przedstawiła Komisji Europejskiej propozycje, które mają utorować drogę do odblokowania pieniędzy z KPO i liczy na odpowiedź w przyszłym tygodniu. Minister do spraw europejskich Szymon Szynkowski vel Sęk powiedział o tym w Brukseli po rozmowach z komisarzem odpowiedzialnym za sprawiedliwość Didierem Reyndersem. Minister nie chciał mówić o szczegółach ani o tym, kiedy będzie możliwe porozumienie i jak duży został zrobiony do tej pory postęp.

Biden gotowy spotkać się z Putinem. Postawił twardy warunek

02.12.2022 08:30
Prezydent Joe Biden zadeklarował, że jest gotów rozmawiać z Władimirem Putinem w porozumieniu z sojusznikami, jeśli wykaże on gotowość zakończenia wojny na Ukrainie. Amerykański przywódca przyjął w Białym Domu prezydenta Francji Emmanuela Macrona. Ukraina była jednym z głównych tematów rozmów.

Szef dyplomacji UE przyznaje: Ukraina zasłużyła na wejście do Unii Europejskiej

02.12.2022 10:20
- Ukraina płaci wielką cenę za wojnę i teraz to jasne, że zasługuje na wejście do Unii Europejskiej. Wierzę, że stanie się jej członkiem - oświadczył w czwartek w Warszawie wysoki przedstawiciel Unii ds. zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Josep Borrell.