Redakcja Polska

Uderzenie sankcjami w rodziny rosyjskich oligarchów. UE zaostrza reguły

01.06.2023 11:33
W Unii Europejskiej łatwiej będzie o nakładanie sankcji na członków rodzin tych Rosjan, którzy wspierają napaść na Ukrainę. Jak donosi Beata Płomecka, korespondentka Polskiego Radia w Brukseli, ambasadorowie krajów członkowskich zmienili kryteria wpisywania na czarną listę.
UE chce objąć sankcjami rodziny rosyjskich oligarchów, którzy wspierają zbrodniczą politykę Putina
UE chce objąć sankcjami rodziny rosyjskich oligarchów, którzy wspierają zbrodniczą politykę PutinaShuterstock/serza

Unia Europejska już wcześniej obejmowała sankcjami członków rodzin biznesmenów, którzy finansują rosyjską napaść na Ukrainę, ale po spełnieniu dwóch warunków. Chodziło o czołowych oligarchów z kluczowych sektorów gospodarki.

Posłuchaj
00:42 san.mp3 W UE łatwiej o sankcje na rodziny osób wspierających napaść Rosji na Ukrainę. Korespondencja Beaty Płomeckiej (IAR)

Teraz wystarczy że spełniony zostanie jeden z tych warunków, by na czarną listę z zakazem wjazdu do Wspólnoty i zablokowanymi aktywami w Europie wpisać członków rodzin biznesmenów, którzy zapewniają korzyści rosyjskiemu reżimowi.

Ta zmiana kryteriów to prawne zaostrzenie reguł, co ma także utrudnić podważanie sankcji przez osoby nimi objęte w unijnym Trybunale Sprawiedliwości i nie dopuścić do ich anulowania przez sędziów z Luksemburga.

 

IAR/dad

Komisja ds. rosyjskich wpływów. Szynkowski vel Sęk: rozwiejemy wszystkie wątpliwości KE

01.06.2023 09:43
Minister ds. UE Szymon Szynkowski vel Sęk rozmawiał już z unijnym komisarzem sprawiedliwości Didierem Reyndersem na temat jego wątpliwości co do komisji mającej badać rosyjskie wpływy w Polsce. W czwartek przedstawi mu także dokumenty na ten temat. Mają one rozwiać wątpliwości unijnych urzędników.  

Dziecko i dwie kobiety giną w ataku rakietowym na Kijów. Tak Rosjanie "świętowali" Dzień Dziecka

01.06.2023 10:30
W nocy ze środy na czwartek w Kijowie doszło do kolejnego ataku na obiekty cywilne. Zginęły trzy osoby, w tym jedno dziecko, a 14 zostało rannych. - To nie jest wojna, to ludobójstwo - powiedział w czwartek mer Kijowa Witalij Kliczko w rozmowie z korespondentem serwisu Sky News po kolejnym nocnym ostrzale ukraińskiej stolicy.