Redakcja Polska

Litwa szuka dodatkowych środków na obronność

29.01.2024 13:26
Litwa szuka dodatkowych środków na obronność i przywrócenie powszechnej służby wojskowej. W poniedziałek odbędzie się pierwsze w tej sprawie formalne spotkanie szefowej rządu z udziałem polityków wszystkich partii, przedstawicieli biznesu i związków zawodowych. Spotkanie jest inicjatywą premier Ingridy Szimonyte.
Audio
  • Litwa szuka dodatkowych środków na obronność. Materiał Kamila Zalewskiego
Litewskie wojska lądowe
Litewskie wojska lądowe - Lithuanian soldiers at Combined Resolve II/wikipedia

Litwini do 2030 roku chcą stworzyć dodatkową dywizję w ramach swoich sil zbrojnych. W tym roku na obronę Wilno ma zamiar przeznaczyć 2,75 procent produktu krajowego brutto. Zdaniem części ekspertów to za mało. Wśród propozycji pozyskania finansowania jest wprowadzenie dodatkowego podatku na obronę. Pomysł ten jednak budzi kontrowersje. Sprzeciwia mu się społeczeństwo oraz część polityków.


Posłuchaj
00:51 12785600_1.mp3 Litwa szuka dodatkowych środków na obronność. Materiał Kamila Zalewskiego

 


O potrzebie znalezienia dodatkowych źródeł finansowania na obronność dyskutuje się na Litwie od kilku miesięcy. Osiągnięcie szybkiego porozumienia w tej sprawie może być jednak trudne. Powodem mogą być tegoroczne wybory prezydenckie wiosną i parlamentarne jesienią.

O zagrożeniu ze strony Rosji coraz częściej mówią litewscy politycy. Miesiąc temu szef MSZ Gabrielius Landsbergis zaprezentował dziennikarzom plan przygotowania się na rosnące militarne zagrożenie ze Wschodu. Jak zaznaczył, Litwa musi pilnie podjąć kroki w celu wzmocnienia swojej obrony i przygotować się na najgorsze scenariusze.


IAR/dad

Szef MSZ o nagraniu KE: pisząc o Auschwitz należy wskazywać, że powstał pod niemiecką okupacją

28.01.2024 17:03
Pisząc o nazistowskim obozie zagłady w Auschwitz należy wskazywać, że powstał pod niemiecką okupacją. Informacja w mediach społecznościowych Komisji Europejskiej będzie doprecyzowana - zapowiedział szef MSZ, nawiązując do nagrania przygotowanego przez KE dla upamiętnienia ofiar Holokaustu.

Pomoc UE dla Ukrainy. Budapeszt gotowy na wyrażenie zgody, stawia jednak warunki

29.01.2024 13:06
Przedstawiciele węgierskiego rządu potwierdzili, że w weekend została do Brukseli przesłana propozycja zgody tego kraju na pomoc finansową dla Ukrainy. Może ona zostać wyrażona jednak pod pewnymi warunkami. W poniedziałek na Ukrainę poleciał minister spraw zagranicznych Węgier.

Komisja Europejska wstrzymuje finansowanie UNRWA. Pomoc dla Strefy Gazy tylko do końca lutego

29.01.2024 13:18
Komisja Europejska wstrzymała finansowanie dla Agencji Narodów Zjednoczonych ds. Pomocy Uchodźcom Palestyńskim na Bliskim Wschodzie (UNRWA) w związku z zarzutami o udział członków jej personelu w ataku Hamasu na Izrael z 7 października.