X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Kolejni Polacy uhonorowani medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata

26.02.2020 15:29
10 medali Sprawiedliwy wśród Narodów Świata oraz trzy honorowe obywatelstwa Izraela przyznano podczas uroczystości w Muzeum Historii Żydów Polskich Polin w Warszawie.
Ambasador Izraela w Polsce Alexander Ben Zvi (z lewej) i Adela Bańbuła, odznaczona w imieniu Marianny i Stanisława Kopciów
Ambasador Izraela w Polsce Alexander Ben Zvi (z lewej) i Adela Bańbuła, odznaczona w imieniu Marianny i Stanisława KopciówPAP/Wojciech Olkuśnik

Medalami Sprawiedliwy wśród Narodów Świata odznaczeni zostali pośmiertnie:

  • Anna i Lucjan Gąsiorowscy,
  • Marianna i Stanisław Kopciowie,
  • Stanisław Koptera,
  • Czesław Kucharski,
  • Franciszek Osiński oraz jego syn Tadeusz,
  • Wiktoria Tomal oraz jej dzieci: Stanisława, Józefa i Jan,
  • Maria i Stanisław Teisseyre,
  • Wanda i Aleksander Winniccy,
  • Janina Włodarska-Brosz
  • Marian Wnuk.

Medale odebrali przedstawiciele rodzin odznaczonych.

Honorowe obywatelstwo Izraela otrzymali - także pośmiertnie - Stanisław Pokorski i Jan Wyrwicz. Irena Senderska-Rzońca odebrała je osobiście.

Ryzykowali najwyższą ceną 

Obecna na ceremonii wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska przypomniała, że odznaczeni ryzykowali własnym życiem i życiem własnych rodzin, aby nieść pomoc zagrożonym Żydom, a Polska była jedynym krajem, gdzie za taką pomoc groziła kara śmierci. Jak mówiła, dotychczas przyznano ok. 27 tys. medali Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, w tym ok. 7 tys. dla Polaków. Małgorzata Gosiewska podkreśliła, że w tych liczbach mieszczą się tylko udokumentowane przypadki, a wciąż na jaw wychodzą informacje o nowych polskich Sprawiedliwych.

Małgorzata Gosiewska przypomniała też, że niedawno obchodzona była 150. rocznica urodzin Matyldy Getter (1870-1968), przełożonej Prowincji Warszawskiej Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi, która - jak przypomina Instytut Pamięci Narodowej - ocaliła wraz z siostrami kilkaset żydowskich dzieci z getta w Warszawie oraz z innych miejsc w okupowanej przez Niemców Polsce. W domu prowincjalnym przy ul. Hożej 53 w Warszawie oraz w ponad 60 klasztorach i placówkach opiekuńczych zgromadzenia otrzymały one schronienie, opiekę i wyżywienie oraz nowe dokumenty. W 1985 r. za swoją działalność Matylda Getter została uhonorowana przez Instytut Yad Vashem tytułem Sprawiedliwej wśród Narodów Świata.

Bohaterowie obu narodów

Ambasador Izraela Alexander Ben Zvi przypomniał, że medal Sprawiedliwy wśród Narodów Świata jest jedynym medalem odnoszącym się do czasów II wojny światowej, który przyznawany jest nie za walkę, a za ratowanie ludzkiego życia, a Polacy nim odznaczeni są wspólnymi bohaterami historii dwóch narodów - Polski i Izraela.

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki przypomniał łacińskie powiedzenie "alteri vivas oportet si tibi vis vivere", czyli "na tyle, na ile żyjemy dla innych, na tyle żyjemy dla siebie".

- Nie ma lepszej okoliczności, żeby zrozumieć głębię humanizmu, która jest zawarta w tym powiedzeniu. W ostatnim tygodniu miałem okazję składać wizytę w Japonii, gdzie w porcie Tsuruga oddaliśmy hołd tym, którzy ratowali w latach 20. sieroty, polskie dzieci z Syberii, a w latach 40. Chiune Sugihara, konsul japoński na Litwie, uratował kilka tysięcy obywateli polskich żydowskiego pochodzenia. Wydał im tzw. wizy życia i pozwolił im przez Japonię dostać się do innych krajów. Jest to jedyny obywatel Japonii, którego nazwisko widnieje w Ogrodzie Pamięci. Polskich nazwisk są tysiące. I to daje nam poczucie dumy i poczucie tego, że naród polski, targany przez wichry historii, w najgorszych czasach okrucieństw II wojny światowej potrafił, poprzez swoich przedstawicieli, zachować najgłębsze wartości ludzkiej przyzwoitości i solidarności oraz ludzkiego poczucia, że godność drugiego człowieka jest warta każdych poświęceń - podkreślił.

Polacy najliczniejsi wśród Sprawiedliwych

Medal Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata jest najwyższym izraelskim odznaczeniem cywilnym przyznawanym bohaterom od 1963 r. przez Instytut Yad Vashem w Jerozolimie - ludziom, którzy z narażeniem życia i bezinteresownie nieśli pomoc prześladowanym Żydom podczas II wojny światowej.

Tytuł Sprawiedliwy wśród Narodów Świata przyznawany jest od 1963 r. przez jerozolimski Instytut Yad Vashem osobom niosącym pomoc Żydom w czasie II wojny światowej. Do tej pory w ten sposób wyróżniono ponad 27 tys. osób z całego świata. Polscy Sprawiedliwi stanowią wśród nich największą grupę - ok. 7 tys. osób.


PAP/PR24/dad

IPN upamiętnił Sprawiedliwą wśród Narodów Świata Matkę Matyldę Getter

25.02.2020 17:00
Sprawiedliwa wśród Narodów Świata Matka Matylda Getter została uhonorowana przez Instytut Pamięci Narodowej. W 150. rocznicę jej urodzin na grobie zakonnicy na Starych Powązkach w Warszawie wieńce złożyli prezes IPN doktor Jarosław Szarek i siostry zakonne ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi.

W Waszyngtonie złożono hołd ofiarom zbrodni katyńskiej

26.02.2020 11:32
W ramach obchodów 80. rocznicy zbrodni katyńskiej na wtorkowym spotkaniu w waszyngtońskim Wilson Center upamiętniono ofiary tej sowieckiej zbrodni przeciw ludzkości i przypominano o historii tzw. kłamstwa katyńskiego związanego z próbami ukrycia mordu przez Kreml.

Petersburg świętuje 210. rocznicę narodzin Chopina

26.02.2020 14:26
Rosyjska publiczność kocha Chopina. Podczas niedawnego koncertu Oleg Weinstein musiał pięć razy bisować. Dlatego co roku organizujemy koncert z okazji rocznicy urodzin mistrza – jak ten, który odbędzie się dziś – mówiła w środę Ewa Ziółkowska, szefowa Instytutu Polskiego w Petersburgu.