Redakcja Polska

Niderlandy zwiększyły wsparcie dla Fundacji Auschwitz-Birkenau

04.05.2020 11:39
Królestwo Niderlandów ogłosiło decyzję o przekazaniu 1 mln euro na rzecz kapitału wieczystego Fundacji Auschwitz-Birkenau – podało w poniedziałek Muzeum Auschwitz. Zyski z tego kapitału przeznaczone są na konserwację obiektów w Miejscu Pamięci, by zachować ich autentyzm.
W Auschwitz niemieccy naziści zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi
W Auschwitz niemieccy naziści zgładzili co najmniej 1,1 mln ludziShutterstock/Dmitrijs Mihejevs

- Jestem niezmiernie poruszony decyzją Holandii. Zapadła ona w czasach niezwykle trudnych dla nas wszystkich, w dobie zamknięcia granic i walki z pandemią. Rząd w Hadze pokazał nam wszystkim i całemu światu, że niezależnie od wszelkich poważnych aktualnych trudności, żywa pamięć będzie na zawsze i w każdej sytuacji podstawą budowania lepszego świata, bezpiecznego, sprawiedliwego, demokratycznego i szanującego prawa człowieka - powiedział Piotr Cywiński, dyrektor Muzeum Auschwitz, a zarazem prezes Fundacji.

Muzeum podało, że decyzja o przyznaniu Fundacji dodatkowych środków wynika z konieczności wzmocnienia funduszu wieczystego, który jest podstawą finansowania konserwacji Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau. Pieniądze pochodzą z budżetu holenderskiego resortu zdrowia, dobrostanu i sportu. - W obszarze działań tego resortu są m.in. kwestie związane z kombatantami i z pamięcią - powiedział rzecznik Muzeum Bartosz Bartyzel.

Zaangażowanie niderlandzkich władz

Rzecznik podkreślił, że na wagę, jaką Holandia przywiązuje do zachowania pamięci, wskazuje obecność podczas 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz, 27 stycznia 2020 r., delegacji, na czele której stanęli król Willem-Alexander z królową Maxima oraz premier Mark Rutte.

W latach ubiegłych Haga przekazała już 400 tys. euro na rzecz kapitału wieczystego Fundacji. - Wraz z dzisiaj ogłoszoną decyzją suma dotacji niderlandzkiej dla Fundacji wyniesie 1,4 mln euro, co stawia to państwo wśród siedmiu największych darczyńców Fundacji. Niderlandy wspierają też aktywnie utworzenie nowego miejsca pamięci w Sobiborze – powiedział Bartyzel.

Misją założonej w 2009 r. Fundacji Auschwitz-Birkenau jest zabezpieczenie wszystkich autentycznych pozostałości po byłym niemieckim obozie. Dzięki wsparciu 38 państw, kilku samorządów, a także osób prywatnych, możliwe jest finansowanie prac konserwatorskich w Miejscu Pamięci.

Niemcy najhojniejszym donatorem 

Jak podaje na swojej stronie Fundacja, na samym początku jej istnienia niemiecki rząd federalny oraz landy wsparły ją kwotą 60 mln euro. Później dołączali kolejni darczyńcy. Podczas ubiegłorocznej wizyty w Miejscu Pamięci, z okazji 10-lecia Fundacji, niemiecka kanclerz Angela Merkel zadeklarowała wpłatę kolejnych 60 mln euro.

W trójce najhojniejszych donatorów są też Stany Zjednoczone - 17 mln USD, i Polska - 10 mln euro.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.

W 1947 r. na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. Były obóz w 1979 r. został wpisany, jako jedyny tego typu obiekt, na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.


PAP/dad

Akcja Polonia4Neighbours. Wsparcie Ambasady RP w Londynie dla działań Polonii

04.05.2020 09:00
Placówki dyplomatyczne na całym świecie wspierają Polonię, dając poczucie, że w zorganizowanej oddolnej obywatelskiej walce z epidemią nie są sami i mogą liczyć na wsparcie MSZ. W akcję Polonia4Neighbours zaangażowani są także Polacy w Wielkiej Brytanii. Wspiera ich Ambasada RP w Londynie.

Andrzej Duda: Baltic Pipe, to modelowy przykład, jak można realizować polskie interesy

04.05.2020 09:12
 - Doprowadzenie do budowy Baltic Pipe było możliwe dzięki współdziałaniu rządu z prezydentem, to też modelowy przykład tego, jak można realizować polskie interesy - mówił prezydent Andrzej Duda w czasie poniedziałkowej konferencji prasowej.

Lwów: Obchody Święta Narodowego Konstytucji Trzeciego Maja 

04.05.2020 10:56
Zgodnie z tradycją we Lwowie uczczono polskie święto narodowe uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Za względu na kwarantannę przebieg obchodów miał ograniczony charakter. W tym roku nie było wielkiej uroczystości pod pomnikiem Adama Mickiewicza, a we mszy świętej w katedrze lwowskiej uczestniczyła garstka wiernych.