X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Ambasador RP na Ukrainie: należy mówić na arenie międzynarodowej o więzionych w Donbasie

28.09.2021 16:11
Ważne, by mówić na arenie międzynarodowej o osobach więzionych przez separatystów w Donbasie - podkreślił we wtorek ambasador RP w Kijowie Bartosz Cichocki, przekazując pomoc bliskim ofiar trwającego od 2014 roku konfliktu.
Audio
  • Rodziny ukraińskich żołnierzy zaginionych w Donbasie otrzymały polską pomoc. Sprzęt komputerowy i telefony zostały przekazane w Ambasadzie Polski w Kijowie. O szczegółach z Kijowa Paweł Buszko (IAR)
Matki trzymają portrety swoich zaginionych synów
Matki trzymają portrety swoich zaginionych synówŹródło: Twitter/ PlInUkraine

- Jesteśmy dumni, że możemy stać z państwem ramię w ramię - powiedział Cichocki podczas spotkania w polskiej ambasadzie w Kijowie z bliskimi ofiar konfliktu w Donbasie. - Przekazujemy dzisiaj kolejną pomoc, to kontynuacja naszego projektu z minionego roku. To komputery i inny sprzęt, które mają pomóc państwu pracować w warunkach pandemii, gromadzić dokumenty, wywiady, które pomogą społeczności międzynarodowej wspierać starania, by uwolnić waszych bliskich, wszystkich, którzy są w więzieniach separatystów - kontynuował Cichocki. Wartość pomocy w ramach tego projektu to 15 tys. euro.

- Ważne jest, by mówić na arenie międzynarodowej o osobach więzionych przez separatystów i by przypominać ich nazwiska, gdyż może to uchronić ich przed fizycznymi czy psychicznymi represjami - wskazał dyplomata. Zauważył, że zgromadzone dotychczas przez bliskich ofiar dane wybrzmiały już w opinii międzynarodowej, np. na forum Parlamentu Europejskiego.

Bartosz Cichocki przypomniał, że w styczniu Polska stanie na czele OBWE i sytuacja mieszkańców tymczasowo okupowanych terytoriów, bezpośrednich i pośrednich ofiar konfliktu, będzie wśród priorytetów jej przewodnictwa.

Znikają bez śladu

Jadwiga Łozińska, Polka, szefowa organizacji Zjednoczenie Rodzin Osób Zaginionych "Nadija" (nadzieja), opowiedziała dziennikarzom, że od czasu wzięcia w niewolę jej syn - Andrij - zadzwonił do niej tylko raz.

- Mój syn Andrij Łoziński był zmobilizowany 3 kwietnia 2014 roku do ukraińskiej armii, do 93. brygady Sił Zbrojnych Ukrainy. Jeszcze nie było wojny, ale dopiero wrócił z armii i wzięli go na przygotowanie na 10 dni - wspominała Łozińska, która kieruje organizacją zrzeszającą bliskich 139 osób zaginionych.

Jak dodała, jej syn chciał zostać informatykiem, we wrześniu 2014 roku miał zakończyć naukę. - Niestety do tego nie doszło, bo 29 sierpnia podczas wyjścia z tzw. iłowajskiego kotła trafił do niewoli do Rosjan - to wiadome, są dokumenty. Od tamtego czasu poszukuję go sama - podkreśla.

"Żadna z nas nie była na to gotowa"

Andrij, który ma obecnie 29 lat, od czasu zaginięcia zadzwonił do niej jeden raz. Powiedział jedynie, że jest w niewoli. Udało się ustalić, że połączenie wykonano z miejscowości Sniżne w kontrolowanej przez separatystów części Donbasu. Łoziński, mimo że był na liście w grudniu 2014 roku, nie został objęty wymianą więźniów. - Wiem, gdzie jest obecnie. Dzięki Bogu, żyje - powiedziała matka zaginionego.

Kateryna Homiak z Łucka, członkini organizacji "Nadija", od 2014 roku poszukuje dwóch zaginionych synów - Dmytra i Wołodymyra. - O 7 rano starszy syn - Wołodia - zadzwonił do mnie, powiedział, że przez pewien czas nie będzie z nimi kontaktu... "Mamo, nie płacz, 17 września będziemy w domu" (- mówił). Minął już kolejny 17 września, a ich nie ma - opowiada Homiak ze łzami w oczach. Według niej synowie wpadli w zasadzkę. - Żadna z nas nie była na to gotowa, że takie nieszczęście stanie się z naszymi synami - dodaje.


PAP/IAR/dad

Otwarcie wystawy „Ludzie z fabryki porcelany” w Instytucie Polskim w Wiedniu

28.09.2021 12:30
Instytut Polski w Wiedniu oraz Instytut Adama Mickiewicza we współpracy z Wiedeńską Fabryką Porcelany Augarten i fabryką porcelany w Ćmielowie zorganizował wystawę „Ludzie z fabryki porcelany” w ramach festiwalu Vienna Design Week.

Litwa: Polacy wśród odznaczonych przez Departament Mniejszości Narodowych

28.09.2021 12:55
Litewscy Polacy znaleźli się w gronie nagrodzonych przez Departament Mniejszości Narodowych Litwy. Ta państwowa instytucja przyznaje wyróżnienia dla najbardziej aktywnych przedstawicieli litewskich mniejszości.

Komisja Europejska zatwierdziła mapę pomocy regionalnej w Polsce 2022-2027

28.09.2021 14:39
Komisja Europejska zatwierdziła mapę pomocy regionalnej w Polsce na lata 2022-2027. Decyzja została podjęta zgodnie z unijnymi zasadami pomocy państwa w ramach zmienionych wytycznych, dotyczących wsparcia regionalnego. Umożliwiają one krajom członkowskim wspieranie najmniej uprzywilejowanych regionów europejskich w zmniejszaniu dystansu pod względem dobrobytu gospodarczego, dochodów i bezrobocia.