Redakcja Polska

Irkuck: unijni dyplomaci uczcili pamięć ofiar stalinowskich represji

16.10.2021 09:20
Przebywający z wizytą w Irkucku dyplomaci krajów Unii Europejskiej oddali hołd ofiarom stalinowskich represji. Z inicjatywy ambasadora Polski w Rosji Krzysztofa Krajewskiego unijna delegacja złożyła kwiaty na cmentarzu Piwowaricha. 
Audio
  • Przebywający z wizytą w Irkucku dyplomaci krajów Unii Europejskiej oddali hołd ofiarom stalinowskich represji. Z inicjatywy ambasadora Polski w Rosji Krzysztofa Krajewskiego unijna delegacja złożyła kwiaty na cmentarzu Piwowaricha. Relacja Macieja Jastrzębskiego [posłuchaj]
Piwowaricha
Piwowarichatwitter.com/PLinRussia

- Oddaliśmy hołd wszystkim spoczywającym w tym miejscu, wyrażając nadzieję, że tragiczne wydarzenia okresu stalinowskiego się nie powtórzą - powiedział Polskiemu Radiu ambasador RP Krzysztof Krajewski. Polski dyplomata podkreślił, że złożenie kwiatów na mogiłach ofiar różnych narodowości i wyznań jest wyrazem solidarności i jedności narodów Europy.

Cmentarz Piwowaricha

Piwowaricha w latach 30. była jednym z pilnie strzeżonych obiektów, zarządzanych przez NKWD. W okresie Wielkiego Terroru oprawcy chowali w tym miejscu ciała ofiar masowych mordów.

Na ścianach pamięci i pojedynczych mogiłach ustawionych wzdłuż wysypanych żwirem alei wyryto nazwiska ponad 12 tysięcy osób, które spoczywają na tym cmentarzu. Jak podkreślają historycy irkuckiego Memoriału, do tej pory tylko tyle ofiar udało się nazwać z imienia i nazwiska.

IAR/ho

Wtargnięcie na pokaz filmu Agnieszki Holland w Moskwie. Jest stanowcza odpowiedź MSZ

15.10.2021 12:29
MSZ podejmie stosowne działania w związku z wtargnięciem na pokaz filmu Agnieszki Holland w Moskwie - oświadczyło MSZ. Atak na siedzibę Stowarzyszenia "Memoriał", organizacji zasłużonej dla pamięci historycznej, jest smutnym przykładem traktowania instytucji zajmujących się pamięcią historyczną - podkreślono.

Historia badań i ważne odkrycia polskich archeologów w Gruzji

15.10.2021 15:50
Odkrycia polskich archeologów w Gruzji stają się coraz głośniejsze. Ekspedycja pod kierownictwem prof. Radosława Karasiewicza-Szczypiorskiego odkryła między innymi fragmenty mozaiki podłogowej, sprzed około 2 tys. lat, w domu dowódcy garnizonu rzymskiego, w dawnej twierdzy Apsaros, w okolicy gruzińskiego Batumi. Tego typu znaleziska to rzadkość w tym kraju - uważają naukowcy.

Białoruski szlak migracyjny zapewnił Łukaszence dziesiątki milionów dolarów wpływów

15.10.2021 14:57
Cały szlak migracyjny zapewnił do tej pory wpływy, które należy szacować na dziesiątki milionów dolarów. Przeważająca cześć tych pieniędzy trafiła do białoruskich instytucji państwowych - poinformował rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.