Redakcja Polska

Powołano Instytut Strat Wojennych. Mularczyk: to podniesienie sprawy reparacji na bardzo wysoki poziom polityczny

30.11.2021 11:52
Arkadiusz Mularczyk, były szef sejmowego zespołu ds. reparacji przyznał, że powstanie Instytutu Strat Wojennych oznacza podniesienie sprawy reparacji nierozwiązanej od 80 lat na bardzo wysoki poziom polityczny. Dodał, że będzie Instytutowi służył pomocą, wsparciem i kontaktami.
Arkadiusz Mularczyk będzie służył Instytutowi Strat Wojennych pomocą, wsparciem i kontaktami
Arkadiusz Mularczyk będzie służył Instytutowi Strat Wojennych pomocą, wsparciem i kontaktamiSejm RP / Youtube

W wywiadzie dla niemieckiej agencji prasowej dpa premier Mateusz Morawiecki został zapytany, czy kwestia reparacji za szkody wyrządzone przez Niemcy w Polsce podczas II wojny światowej jest poza dyskusją. - Nie, ta sprawa nie jest poza dyskusją, ponieważ Polska została bardzo źle potraktowana, nie otrzymując reparacji - powiedział premier i przypomniał o tworzeniu Instytutu Strat Wojennych imienia Jana Karskiego.

Mularczyk, który szefował sejmowemu zespołowi ds. reparacji powiedział, że "bazą prac Instytutu będą kwestie dotyczące pogłębionych badań nad stratami". - Oczywiście w oparciu o wypracowany przez zespół parlamentarny materiały i publikacje - zaznaczył. - Da nam to pewnego rodzaju formułę zinstytucjonalizowanych działań. Myślę, że w dużej mierze to ułatwi prowadzenie dalszych prac, badań, publikacje, różnego rodzaju formuły rozmów, spotkań i prowadzenia w sposób zinstytucjonalizowany tej problematyki - mówił. Dodał, że będzie Instytutowi służył pomocą, wsparciem i kontaktami.

Raport w trakcie finalizacji
Premier mówił w wywiadzie dla agencji dpa, że sejmowy zespół ds. reparacji został poproszony o uzupełnienie swego raportu o dodatkowe informacje, raport ma być gotowy do lutego i przedstawiony opinii publicznej w późniejszym terminie. - Decyzja o tym, co, kiedy i jak zrobić z tym raportem, nie została jeszcze podjęta. Ale przygotowujemy wszystko, co jest potrzebne do zaprezentowania tego raportu światu - mówił szef polskiego rządu.

Arkadiusz Mularczyk powiedział, że zespół jest w trakcie finalizacji prac nad raportem. - Z uwagi na różne okoliczności to się przedłużało - dodał. - Raport poddany był wewnętrznym konsultacjom politycznym, merytorycznym i powinien być uzupełniony o niewielkie już elementy, jest uzupełniany i mamy nadzieję, że uda się to zakończyć na początku przyszłego roku - powiedział poseł.

Dodał, że "kwestia publikacji jest decyzją o charakterze politycznym i to są decyzje, które są w rękach prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i premiera Mateusza Morawieckiego, a także władz państwowych".

"Podniesienie sprawy na bardzo wysoki poziom polityczny"

Mularczyk przyznał, że postrzega inicjatywę stworzenia Instytutu dwutorowo. - Pierwsza to ułatwienie w sensie proceduralnym prowadzenia prac, działań, również związanych z reparacjami, ale też usystematyzowanie, ujednolicenie i stworzenie podstawy prawnej do pogłębionych bada" - powiedział.

- Nie było dotychczas instytucji w naszym kraju, która zajmowałaby się tą tematyką, która ma wiele aspektów, w tym historyczny, polityczny i ekonomiczny - powiedział poseł dodając, że nie dziwi się więc, iż są ataki pod adresem tej inicjatywy. - To jest podniesienie sprawy nierozwiązanej od 80 lat na bardzo wysoki poziom polityczny - podkreślił.

Niemiecki rząd stoi na stanowisku, że sprawa reparacji jest prawnie i politycznie zamknięta.

Odnosi się to przede wszystkim do traktatu "dwa plus cztery" o konsekwencjach polityki zagranicznej zjednoczenia Niemiec z 1990 roku. W traktacie między RFN, NRD i czterema byłymi mocarstwami okupacyjnymi - USA, Związkiem Radzieckim, Francją i Wielką Brytanią - nie ma jednak wyraźnej wzmianki o reparacjach. Co więcej, wiele państw zaatakowanych i okupowanych przez nazistowskie Niemcy, takich jak Grecja i Polska, nie brało udziału w negocjacjach w tej sprawie - zaznacza agencja dpa w informacji dotyczącej wywiadu z premierem Morawieckim.

PAP/ho

W Kanadzie upamiętniono polskich lotników walczących o Anglię

29.11.2021 14:14
W Kanadzie odsłonięto pomnik "Spirala Zwycięstwa". Upamiętnia uczestników Bitwy o Anglię - polskich lotników, personel naziemny i Pomocniczą Służbę Kobiet. Monument został wzniesiony przed Polskim Centrum Kultury imienia Jana Pawła II w Mississaudze na przedmieściach Toronto.

"Chocim. Potęga husarii" - edukacyjna gra planszowa

29.11.2021 17:23
Gra Stowarzyszenia Pospolite Ruszenie przybliża kulisy bitwy z 1621 roku, w której armia Rzeczypospolitej starła się z armią turecką.

"Musimy obudzić się z tej geopolitycznej drzemki". Premier wzywa sojuszników Polski do działania

30.11.2021 09:53
- Nie jest za późno na działanie sojuszników Polski ws. destabilizujących działań Rosji - ocenił w wywiadzie dla BBC premier Mateusz Morawiecki. - Sytuacja na granicy polsko-białoruskiej, rosnące ceny gazy i gromadzenie się sił rosyjskich u granic Ukrainy - pokazują, że Kreml i jego sojusznicy chcą zmiany systemu politycznego i destabilizacji regionu - zaznaczył.