Redakcja Polska

"Musimy obudzić się z tej geopolitycznej drzemki". Premier wzywa sojuszników Polski do działania

30.11.2021 09:53
- Nie jest za późno na działanie sojuszników Polski ws. destabilizujących działań Rosji - ocenił w wywiadzie dla BBC premier Mateusz Morawiecki. - Sytuacja na granicy polsko-białoruskiej, rosnące ceny gazy i gromadzenie się sił rosyjskich u granic Ukrainy - pokazują, że Kreml i jego sojusznicy chcą zmiany systemu politycznego i destabilizacji regionu - zaznaczył.
Premier Mateusz Morawiecki udzielił wywiadu BBC
Premier Mateusz Morawiecki udzielił wywiadu BBCTwitter/@KPRM

NATO i UE oskarżyły Białoruś o wywołanie kryzysu migracyjnego na granicy z Polską. Premier stwierdził w wywiadzie, że nastał czas, by sojusznicy „połączyli fakty", ponieważ za kilka miesięcy może być już za późno na reakcję.

- Musimy obudzić się z tej geopolitycznej drzemki - oświadczył Morawiecki. Według niego ostatnie wydarzenia pokazują, że Kreml i jego sojusznicy chcą zmiany systemu politycznego i destabilizacji regionu.

Łukaszenka "ma sponsora"

- Złe rzeczy mogą się zdarzyć na przykład na Ukrainie lub może pojawić się kolejny ogromny problem migracyjny dla całej Europy – powiedział. W kontekście zagrożenia bezpieczeństwa szef polskiego rządu mówił o nagromadzeniu sił rosyjskich w pobliżu Ukrainy, gwałtownych wzrostach cen gazu i kryzysie na granicy polsko-białoruskiej.

Morawiecki wyraził przekonanie, że "bezpośrednim sprawcą" kryzysu na granicy jest przywódca Białorusi Alaksandr Łukaszenka, ale "ma on sponsora, mocodawcę" na Kremlu w osobie Władimira Putina.

- Złożone elementy układanki prezentują niezbyt optymistyczny obraz – podsumował Mateusz Morawiecki.

Nie dla polexitu

Polski premier powiedział także BBC, że mimo nieporozumień z Unią Europejską pogłoski o planach opuszczenia jej przez Polskę są przesadzone. Zaprzeczył także zarzutom, że jego rząd łamał prawo UE przez swoją politykę migracyjną, restrykcje dotyczące aborcji i reformę sądownictwa. Określił Polskę jako państwo unijne "wykazujące się zdrowym rozsądkiem".

Morawiecki stwierdził także, że rosyjska propaganda, która potrafi być bardzo skuteczna, próbuje wywrzeć presję na Unię Europejską w celu doprowadzenia do jej rozpadu.

Wywiad z polskim premierem ukazał się we wtorek przed zaplanowanym na ten dzień spotkaniem ministrów spraw zagranicznych państw NATO, w tym sekretarza stanu USA Antony'ego Blinkena, w Rydze.

Sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg określił w niedzielę nagromadzenie rosyjskich sił zbrojnych w pobliżu granicy z Ukrainą jako bardzo niepokojące. - Przesłanie (NATO) dla Rosji jest takie, że powinna złagodzić eskalację, zmniejszyć napięcia i zachować przejrzystość działań - oświadczył, dodając, że "jeśli (Rosja) zdecyduje się użyć siły, to oczywiście będą konsekwencje".


PAP/ho

W Kanadzie upamiętniono polskich lotników walczących o Anglię

29.11.2021 14:14
W Kanadzie odsłonięto pomnik "Spirala Zwycięstwa". Upamiętnia uczestników Bitwy o Anglię - polskich lotników, personel naziemny i Pomocniczą Służbę Kobiet. Monument został wzniesiony przed Polskim Centrum Kultury imienia Jana Pawła II w Mississaudze na przedmieściach Toronto.

Polityk CDU wzywa do wsparcia Polski w obronie zewnętrznej granicy Unii Europejskiej

29.11.2021 15:54
W obliczu rosnącej liczby wniosków o azyl w Niemczech Manuel Hagel, szef frakcji CDU w Badenii-Wirtembergii, ostrzegł przed przecenianiem zdolności RFN do przyjmowania migrantów. Wezwał do wsparcia Polski w zabezpieczaniu granicy UE - "w razie potrzeby także przy pomocy funkcjonariuszy policji landowej".

Afgańczycy z przeszkoleniem bojowym przy granicy z Polską? Stanisław Żaryn ostrzega

29.11.2021 15:25
"Wśród migrantów, którzy ostatnio przybywają na Białoruś, pojawiają się Afgańczycy, którzy od dłuższego czasu mają powiązania z terytorium Rosji" - poinformował za pośrednictwem Twittera rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Jednocześnie dodał, że niektórzy z nich mogą mieć przeszkolenie bojowe.