Redakcja Polska

Szef polskiego MSZ prof. Zbigniew Rau złożył hołd pamięci zamordowanych w niemieckich obozach

27.01.2022 15:31
Składam hołd tym, którzy zostali zamordowani w niemiecko-nazistowskich obozach zagłady oraz tym, którzy pomogli niewinnym ofiarom ukryć się i uciec przed okrucieństwem - napisał po angielsku w czwartek na Twitterze szef polskiego MSZ prof. Zbigniew Rau, z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu.
Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau
Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenaushutterstock.com/Szymon Kaczmarczyk

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu został ustanowiony przez ONZ, by uczcić pamięć 6 milionów Żydów zamordowanych przez Niemców podczas II wojny światowej. Jego datę wyznaczono na 27 stycznia, rocznicę wyzwolenia przez Armię Czerwoną w 1945 roku niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau.

Holokaust, nazywany również Zagładą Żydów, Shoah lub Szoa to ludobójstwo europejskich Żydów dokonane w czasie II wojny światowej przez III Rzeszę Niemiecką. Liczba ofiar jest szacowana na prawie 6 milionów, jedną trzecią tej liczby stanowiły dzieci. Liczba polskich Żydów wśród zabitych przez Niemców wynosi - według różnych źródeł - 2,6-3,3 mln osób.

Założony początkowo jako obóz koncentracyjny dla polskich więźniów Auschwitz z czasem stał się największym obozem zagłady, w którym zamordowano co najmniej 1,1 mln Żydów z całej Europy.


PAP/dad

Odnaleziono niemieckie dokumenty o powstaniu obozu koncentracyjnego dla polskich dzieci w Łodzi

27.01.2022 12:34
Pracownicy Muzeum Dzieci Polskich - ofiar totalitaryzmu w Łodzi odnaleźli w zasobach IPN dokumenty opisujące proces powstawania obozu koncentracyjnego Kinder-KL Litzmannstadt. Dotyczą spotkania w Głównym Urzędzie Bezpieczeństwa Rzeszy w listopadzie 1941 roku.

Prezydent i premier przypomnieli o ofiarach Holokaustu. "By ludzkość nigdy nie zapomniała"

27.01.2022 14:38
Prezydent Andrzej Duda oraz premier Mateusz Morawiecki w dniu Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu przypomnieli o straszliwych losach milionów ofiar. "Państwo polskie stoi na straży prawdy, która nie może być relatywizowana w żaden sposób" - podkreślił premier.