Redakcja Polska

"Historyczna noc w Wersalu". Przywódcy Wspólnoty za eurointegracją Ukrainy

11.03.2022 09:10
Unijni przywódcy na nieformalnym szczycie w Wersalu uzgodnili tekst deklaracji w sprawie Ukrainy. W dokumencie zapisano między innymi, że Ukraina należy do europejskiej rodziny. Przypomniano również, że Kijów złożył wniosek o członkostwo w Unii, a tą inicjatywą zajmie się teraz Komisja Europejska
Audio
  • Drugi dzień szczytu UE w sprawie suwerenności energetycznej i obrony. Materiał Stefana Foltzera (IAR)
Ukraina należy do europejskiej rodziny - głosi wspólne stanowisko unijnych przywódców
Ukraina należy do europejskiej rodziny - głosi wspólne stanowisko unijnych przywódcówShutterstock/rommma

Rozmowy liderów rozpoczęły się w czwartek późnym popołudniem i dobiegły końca w piątek po godzinie 2:00. Przywódcy "27-ki" spotkają się w Pałacu wersalskim ponownie o 10:00.

Przyjęta deklaracja nie mówi wprost o statusie kandydata dla Ukrainy. - Oprócz NRD w czasach Helmuta Kohla, nikt nie wszedł do Unii Europejskiej z dnia na dzień - mówił po nocnych obradach szef chorwackiego rządu Andrej Plenković.

Głos zabrał także premier Holandii Mark Rutte, który zaznaczył, że zgodnie z prawem nie ma szybkiej ścieżki przystąpienia do Unii, ale Rada już przyspieszyła przekazania wniosku Kijowa do zaopiniowania przez Komisję Europejską.

Historyczna noc

- To potrwa, miesiące, może lata, zanim do czegoś się dojdzie - powiedział premier Rutte. Jak zaznaczył, w krótkiej perspektywie trzeba pomóc Ukrainie poprzez sankcje nakładane na Rosję, wsparcie militarne, humanitarne i przekazywanie leków.

"Historyczna noc w Wersalu. Po pięciu godzinach gorących dyskusji przywódcy UE powiedzieli 'tak' ukraińskiej eurointegracji. Proces się rozpoczął. Teraz to do nas i Ukraińców należy jak najszybciej go zakończyć" - napisał na Twitterze prezydent Litwy Gitanas Nauseda.


Posłuchaj
00:59 11618574_1 (1).mp3 Drugi dzień szczytu UE w sprawie suwerenności energetycznej i obrony. Materiał Stefana Foltzera (IAR)

 

W tekście deklaracji unijnych przywódców podkreślono, że Rada Europejska uznaje europejski wybór Ukrainy. Przypomniano, że Rada szybko przekazała Komisji wniosek o członkostwo i poprosiła o wydanie opinii na temat inicjatywy Kijowa.

Wzmacnianie więzi

"W oczekiwaniu na to i bez zwłoki, będziemy dalej wzmacniać nasze więzi i pogłębiać nasz partnerstwo, by wspierać Ukrainę w podążaniu jej europejską drogą. Ukraina należy do naszej europejskiej rodziny" - napisano we wspólnym dokumencie unijnych przywódców. W deklaracji znalazło się również zaproszenie Komisji, by ta zgłosiła swoje opinie do wniosków Gruzji i Mołdawii.

Stanowisko uzgodnione na nieformalnym szczycie w Wersalu dotyczy także kwestii sankcji wobec Rosji. "Jesteśmy zdeterminowani, by zwiększyć jeszcze bardziej naszą presję na Rosję (...) jesteśmy gotowi by działać szybko z kolejnymi sankcjami" - napisano. Przywódcy wezwali też, by środki na pomoc humanitarną dla uchodźców i krajów ich goszczących były dostępne bez zwłoki.


IAR/dad

Sygnał Polskiego Radia wciąż dociera do Charkowa. "To dla nas dodatkowy bodziec do działania"

10.03.2022 17:16
Redakcja Polskiego Radia dla Zagranicy otrzymała mail od jednego ze słuchaczy z ukraińskiego Charkowa. Mężczyzna przekazał w nim, że do ostrzeliwanego przez Rosjan miasta docierają wiadomości nadawane przez Polskie Radio. - Jesteśmy w szoku, bo wydaje nam się, że Charków jest już zrównany z ziemią, a tutaj odzywa się głos człowieka, który słucha Polskiego Radia - mówi nam redaktor Halina Ostas z Polskiego Radia dla Zagranicy.

Prezydent: obecność naszych sojuszników z Kanady to wyraz wspólnego braterstwa z Ukrainą

10.03.2022 18:37
Obecność naszych sojuszników z Kanady ma podwójny charakter; z jednej strony to wyraz politycznego wsparcia, ale z drugiej strony także i wyraz naszego wspólnego braterstwa z Ukrainą - powiedział w czwartek po spotkaniu z premierem Kanady Justinem Trudeau prezydent Andrzej Duda.

Specjalne zadanie kadyrowców pod Kijowem. Nie pozwalają na ucieczkę rosyjskim żołnierzom

11.03.2022 08:46
W okolicach Kijowa stacjonują Kadyrowcy, którzy nie pozwalają na odwrót wojsk rosyjskich - przekazał portal Ukrainska Prawda, powołują się na deputowanego do ukraińskiej Rady Najwyższej z prezydenckiej frakcji Sługa Narodu Fiodora Wenisławskiego.