Redakcja Polska

USA dostarczają Ukrainie sprzęt chroniący przed bronią chemiczną i biologiczną

06.04.2022 12:00
Stany Zjednoczone dostarczają Ukrainie ratujący życie sprzęt ochronny, który mógłby zostać wykorzystany, gdyby Rosja użyła broni chemicznej i biologicznej - powiedział we wtorek urzędnik administracji prezydenta Joe Bidena, cytowany przez agencję Reutera.
Ołeksij Daniłow: Rosja może użyć na Ukrainie broni chemicznej
Ołeksij Daniłow: Rosja może użyć na Ukrainie broni chemicznejFred Marie/Shutterstock

Według niego sprzęt ochronny, o które prosił Kijów, jest dostarczany na bieżąco.

Rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki w piątek informowała, że USA przekazują Ukrainie sprzęt ochronny przeciwko ewentualnym atakom chemicznym lub biologicznym.

- W ramach pomocy dla naszych ukraińskich partnerów rząd USA dostarcza rządowi Ukrainy ratujący życie sprzęt i środki, które mogą zostać wykorzystane w razie użycia przez Rosję broni chemicznej lub biologicznej - powiedziała Psaki podczas konferencji prasowej. Jak przypomniała, USA już wcześniej ostrzegały o potencjalnej prowokacji Rosji z użyciem zakazanej broni.

Przedstawicielka Białego Domu wyraziła też zadowolenie z ogłoszonej wcześniej decyzji o przekazaniu Ukrainie systemów obrony wybrzeża przez Wielką Brytanię i sojuszników NATO.

- To jest coś, o co prosił prezydent (Ukrainy Wołodymyr) Zełenski, i coś, co prezydent (USA Joe) Biden intensywnie omawiał z sojusznikami w NATO w ubiegłym tygodniu - powiedziała Psaki, dodając że m.in. dzięki zabiegom USA już ponad 30 krajów zdecydowało się na udzielenie pomocy wojskowej Kijowowi.

Bezpośrednie ryzyko?

Z kolei w ocenie Mircea Geoana zastępcy szefa NATO obecnie nie istnieje "bezpośrednie ryzyko" związane z użyciem przez Rosję broni jądrowej lub chemicznej. Zastrzegł jednak, że w związku z tym, iż konflikt na Ukrainie może być długotrwały, konieczne jest wzmocnienie wschodniej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Geoana zaznaczył, że na najbliższym szczycie NATO w Madrycie przywódcy Sojuszu podejmą decyzję w sprawie "jeszcze bardziej solidnej i stałej" jego obecności na wschodniej flance.


PAP/dad

Co drugi Polak włączył się w pomoc uchodźcom z Ukrainy

05.04.2022 15:52
56 proc. społeczeństwa włączyło się w pomoc ludziom uciekającym przed wojną w Ukrainie, wynika z raportu "Polacy o pomocy uchodźcom", który powstał na zlecenie Szlachetnej Paczki. 87 proc. z już zaangażowanych planuje pomagać uchodźcom tak samo albo nawet bardziej.

Abramsy w Polsce. Szef MON podpisał umowę na dostawę 250 czołgów

05.04.2022 17:01
Mariusz Błaszczak podpisał umowę na dostawę 250 amerykańskich czołgów M1A2 Abrams dla polskiego wojska. - To bardzo ważny dzień w historii polsko-amerykańskiej współpracy; wzmacnianie Wojska Polskiego jest zadaniem, które konsekwentnie polskie władze realizują, żeby odstraszyć agresora - powiedział we wtorek szef MON.