Redakcja Polska

Rosjanie rozpoczęli ofensywę na wschodzie, Lwów ostrzelany rakietami

18.04.2022 11:51
W obwodzie ługańskim rozpoczęła się ofensywa wojsk rosyjskich. W atakach rakietowych na Lwów, dokonanych w poniedziałek przez wojska rosyjskie, zginęło siedem osób, a jedenaście jest rannych, w tym dziecko.
Trwa inwazja Rosji na Ukrainę
Trwa inwazja Rosji na UkrainęPAP/EPA/OLEG PETRASYUK

W atakach rakietowych na Lwów, dokonanych w poniedziałek przez wojska rosyjskie, zginęło siedem osób, jedenaście jest rannych, w tym dziecko - poinformował szef obwodu Maksym Kozycki na komunikatorze Telegram.

Maksym Kozycki przekazał, że doszło do czterech ataków rakietowych. Wcześniej mer Lwowa Andrij Sadowy informował o pięciu atakach.

Z czterech ataków trzy dotyczą "obiektu infrastruktury wojskowej", ponadto pociski spadły na serwis opon samochodowych. "Niestety, są zabici i ranni. Obecnie wiadomo o sześciu zabitych i ośmiu rannych. Wśród poszkodowanych są dzieci. Dane są uściślane" - napisał Maksym Kozycki.

Szef lwowskiej administracji obwodowej dodał, że w wyniku ostrzałów "obiekty są znacznie uszkodzone". Wybuchły pożary i trwa ich gaszenie - poinformował.

Mer Lwowa informował w poniedziałek rano o pięciu atakach rakietowych, a Kozycki - o czterech, nie podając szczegółów. Następnie służby prasowe kolei państwowych przekazały, że pociski rosyjskie trafiły we Lwowie w rejon koło obiektów kolejowych, ale nie ucierpieli pasażerowie ani kolejarze. Agencja Ukrinform podała że chodzi o rejon koło głównego dworca kolejowego we Lwowie. Również doradca prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, Mychajło Podolak napisał na Twittrze, że Rosjanie dokonali ostrzału obiektów cywilnych.

Wojska rosyjskie kończą tworzenie grupy ofensywnej we wschodniej części Ukrainy, nadal prowadzą też ataki na obiekty infrastruktury o kluczowym znaczeniu - poinformował w poniedziałek Sztab Generalny ukraińskich sił zbrojnych.

"Siły zbrojne Federacji Rosyjskiej kończą tworzenie grupy ofensywnej we wschodniej strefie operacyjnej. Przeciwnik również nie przerywa ataków rakietowo-bombowych na ukraińskie obiekty infrastruktury o kluczowym znaczeniu" - oświadczył sztab w komunikacie opublikowanym w poniedziałek rano na Facebooku.

W tym samym komunikacie sztab wskazał, że wojska rosyjskie nadal częściowo blokują Charków. Rosjanie próbowali umocnić się na lewym brzegu rzeki Doniec Siewierski i w tym celu zaatakowali w rejonach miejscowości: Zawody, Dmytriwka i Dibrowne w obwodzie charkowskim. Zostali jednak odparci - zapewnił sztab.

Wojska rosyjskie nadal atakują Mariupol i skoncentrowały wysiłki w rejonach Kreminnej, Popasnej i Rubiżnego. Są to miasta w obwodzie ługańskim, gdzie Rosjanie nadal także szturmują Awdijiwkę i Marjinkę - przekazał sztab.


PAP/ho

Krok Ukrainy w stronę UE. "Wypełniliśmy kwestionariusz ws. kandydowania"

18.04.2022 08:45
Władze w Kijowie wypełniły kwestionariusz dotyczący kandydowania Ukrainy do Unii Europejskiej. Dokument ten został wcześniej przekazany prezydentowi Wołodymyrowi Zełenskiemu przez przewodniczącą KE Ursulę von der Leyen.

Nowe dane ukraińskiego sztabu generalnego. Kreml utracił już ponad 20 tys. żołnierzy

18.04.2022 09:30
Rosja straciła od początku inwazji na Ukrainę około 20 600 żołnierzy, a także m.in. 773 czołgi, 2041 wozy bojowe i 376 zestawów artyleryjskich – poinformował sztab generalny armii ukraińskiej.

Andrzej Poczobut, działacz mniejszości polskiej i dziennikarz, spędza kolejne święta w więzieniu

18.04.2022 09:00
Dziennikarz i aktywista Związku Polaków na Białorusi spędza kolejne święta w białoruskim więzieniu. Więzień polityczny jest w areszcie od ponad roku, postępowanie karne w jego sprawie jest owiane tajemnicą. W sobotę Andrzej Poczobut obchodził 49 urodziny.