Redakcja Polska

Pułk Azow nie składa broni. Bohaterska obrona ostatniego przyczółku wolności w Mariupolu

03.05.2022 11:00
Rosjanie rozpoczęli szturm zakładów Azowstal w Mariupolu nad Morzem Azowskim. Znajduje się tam kilka tysięcy ukraińskich żołnierzy. W piwnicach fabryki nadal chronią się też cywile. W udostępnionym nagraniu wiceszef broniącego zakładów pułku Azow Swiatłosław Pałamar podkreślił wolę walki ukraińskich żołnierzy o ostatni przyczółek miasta. - Mariupol należy do Ukrainy - zaznaczył. 
Rosjanie rozpoczęli szturm zakładów Azowstal w Mariupolu nad Morzem Azowskim
Rosjanie rozpoczęli szturm zakładów Azowstal w Mariupolu nad Morzem AzowskimPAP/CTK/Maca Vojtech Darvik

W zakładach Azowstal broni się pułk ukraińskiej Gwardii Narodowej Azow i 36. Samodzielna Brygada Piechoty Morskiej.

O rosyjskim szturmie na fabrykę poinformował wiceszef broniącego zakładów pułku Azow Swiatosław Pałamar. W rozmowie z portalem Ukraińska Prawda Pałamar zaznaczył, że w ostatnich godzinach Rosjanie próbują przełamać obronę Ukraińców i dostać się na terytorium zakładów. Podkreślił, że broniący zrobią wszystko, aby odeprzeć zmasowany atak wroga, ale sytuacja obrońców jest niezwykle trudna. Wiceszef pułku Azow zaapelował jeszcze raz do międzynarodowej społeczności o pomoc w ewakuacji pozostających nadal w fabryce cywilów. - Mariupol należy do Ukrainy - zakończył. 

Szturm Rosjan został poprzedzony intensywnymi nocnymi lotniczymi bombardowaniami fabryki. Bomby spowodowały silny pożar, który było widać w całym mieście. Spod gruzów w jednej z piwnic fabryki wydobyto ciała dwóch kobiet.

Potężny wybuch

Jak relacjonuje na udostępnionym nagraniu jeden z cywilów, który się uratował z bombardowania - o drugiej w nocy nastąpił potężny wybuch. Rannych zostało około 10 osób. Dwie kobiety nie przeżyły.

Ewakuacja cywilów z Azowstali nie jest możliwa z powodu rosyjskich ostrzałów. W ostatnich dniach dzięki czasowemu wstrzymaniu ognia z fabryki ewakuowano około 100 cywilów.

Jak poinformowały ukraińskie władze,  część osób ewakuowanych z oblężonego Mariupola dotarła we wtorek do Zaporoża. Do tego miasta przybyła kolumna transportu prywatnego, na tereny kontrolowane przez siły ukraińskie dojechały także trzy z 14 autobusów ewakuacyjnych.

- Gdzieś podziało się 11 autobusów, które miały jechać w kierunku Zaporoża na kontrolowane (przez siły ukraińskie) tereny naszego państwa, ale zaginęły. (Ewakuowani - przyp. red.) przepadają w ośrodkach filtracyjnych. Niestety oni (tj. żołnierze rosyjscy - przyp. red.) zabierają i wykradają naszych obywateli - powiedział mer Mariupola Wadym Bojczenko.

Ośrodki filtracyjne

Dodał, że w Mariupolu i wokół miasta Rosjanie stworzyli cztery ośrodki, gdzie "filtrują" Ukraińców wyjeżdżających na tereny kontrolowane przez Kijów. - Mieszkańcy czekają miesiąc, a nawet dłużej na tę filtrację. Jeśli jesteś w jakiś sposób związany z organami państwa albo miasta, dostajesz dwa miesiące albo dwa tygodnie więzienia - nie wiem, jak oni to określają. Ci, którzy przeszli przez te więzienia i te tortury, składają zeznania - oznajmił mer.

Bojczenko powiedział, że oczekiwano też przybycia 2 tys. mieszkańców Mariupola z okupowanego Berdiańska, dokąd dostali się oni samodzielnie. Jednakże już od dwóch tygodni czekają oni na ewakuację, bo okupanci ją utrudniają. - Teraz kolumna zmierza w kierunku Zaporoża, ewakuacja wciąż trwa. Oczekujemy, że jednak się odbędzie - oświadczył.

Według niego w Mariupolu pozostało ponad 100 tys. mieszkańców, z czego co najmniej 200 cywilów w broniącym się kombinacie metalurgicznym Azowstal.

By dotrzeć do centrum ewakuacyjnego w Zaporożu, autobusy muszą przejechać setki kilometrów przez terytorium opanowane przez wspieranych przez Rosję separatystów.

IAR/PAP/ho


Z zakładów metalurgicznych Azowstal w Mariupolu ewakuowano ponad 100 cywilów

02.05.2022 10:30
Poinformowały o tym władze Ukrainy. Ewakuacja była możliwa, dzięki trwającemu 2 doby wstrzymaniu ognia. Zapowiedziano też starania o kolejne akcje ratunkowe.

Koniec rozmów pokojowych? Sekretarz RBNiO Ukrainy: z Rosją możemy podpisać tylko jej kapitulację

03.05.2022 07:30
- Z Rosją możemy podpisać tylko jej kapitulację - powiedział na antenie ukraińskiej telewizji sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksij Daniłow.

KE: nie mamy informacji, by jakaś spółka uległa żądaniom Rosji ws. zapłaty za gaz w rublach

03.05.2022 07:15
Komisja Europejska nie ma informacji, by jakaś unijna spółka uległa żądaniom Rosji i zgodziła się płacić za gaz w rublach. Takie stanowisko przedstawiła komisarz do spraw energii Kadri Simson po nadzwyczajnej naradzie ministerialnej w Brukseli. Chodzi o żądania Kremla dotyczące zakładania kont w Gazprombanku, by płacić za błękitne paliwo. Polska i Bułgaria, które w ubiegłym tygodniu odmówiły ich spełnienia, zostały odcięte przez Rosję od dostaw gazu.