Redakcja Polska

"Ukraina może wygrać wojnę z Rosją". Wnioski ze spotkania szefów dyplomacji NATO w Berlinie

15.05.2022 13:22
Wicesekretarz generalny NATO Mircea Geoana powiedział, że Ukraina może wygrać wojnę z Rosją. W Berlinie odbywa się spotkanie szefów dyplomacji Sojuszu Północnoatlantyckiego
Audio
  • Mirea Geoana zapewnił Ukraińców o stałym wsparciu Zachodu: "NATO zdecydowanie wspiera Ukrainę. Podczas dzisiejszego spotkania będziemy rozmawiać o najnowszych wydarzeniach na Ukrainie. Brutalna inwazja Rosji traci impet. Wsparcie ze strony sojuszników i partnerów, idzie w miliardy dolarów pomocy wojskowej i finansowej"
41 proc. Polaków uważa, że Ukraina ma szansę wygrać wojnę z Rosją
41 proc. Polaków uważa, że Ukraina ma szansę wygrać wojnę z RosjąRONALDO SCHEMIDT/AFP/East News

Przed spotkaniem szefów dyplomacji NATO w Berlinie mówił, że Ukrainie wygrać "brutalną wojnę" pomogą: odwaga mieszkańców, wsparcie- w tym finansowe - sojuszników i innych krajów, a także duże poparcie społeczne na całym świecie. Jak wskazał, rosyjska inwazja straciła impet.

Mircea Geoana dodał, że Władimir Putin rozpoczął najbardziej brutalną i cyniczną wojnę od czasu II wojny światowej i prawdopodobnie był zaskoczony odwagą Ukrainy i jednością Zachodu. "Jesteśmy zjednoczeni, silni i dalej będziemy pomagać Ukrainę wygrać tę wojnę" - zapewniał wiceszef NATO. 

W trakcie dzisiejszego, drugiego dnia spotkania w Berlinie szefowa niemieckiej dyplomacji zapewniła też, że są przygotowane na szybką ratyfikację kandydatur Finlandii i Szwecji do NATO - poinformowała szefowa niemieckiego MSZ Annalena Baerbock. Dziś w Berlinie drugi dzień spotkania szefów dyplomacji Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Minister Baerbock powiedziała dziennikarzom, że proces integracji obu państw powinien przebiec szybko, bez zbędnej zwłoki. Jej zdaniem, okres przejściowy między wnioskiem o dołączenie a samym wejściem do NATO powinien być jak najkrótszy. "Jeśli Szwecja i Niemcy zdecydują się przyłączyć do Sojuszu, powinno to się stać szybko. Musimy upewnić się, że zapewnimy im gwarancje bezpieczeństwa. Nie może być okresu przejściowego, w którym status kandydatów będzie niejasny" - dodała szefowa MSZ Niemiec. 

Artykuł 5 Traktatu Północnoatlantyckiego zakłada, że proces ratyfikacji członkostwa może potrwać nawet rok, a w tym czasie kraje kandydujące nie są objęte ochroną artykułu 5, który zapewnia, że atak na jednego członka NATO jest atakiem na cały Sojusz.

Dziś fiński rząd ma oficjalnie ogłosić ubieganie się o członkostwo w Sojuszu. Wczoraj prezydent Finlandii Sauli Niinistö przekazał tę decyzję telefonicznie prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi.

Minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Liz Truss oświadczyła, że jej kraj będzie popierał Finlandię i Szwecję, jeśli zgłoszą akcesję do NATO. Polityk mówiła o tym przed drugim dniem szczytu szefów dyplomacji państw NATO w Berlinie: "Byliśmy szczęśliwi, że dołączyli do nas nasi przyjaciele z Finlandii i Szwecji. Jeśli zgłoszą się do NATO, Wielka Brytania będzie to popierać". 

Liz Truss dodała, że NATO dyskutuje m.in. o wsparciu dla Ukrainy, ale też o bezpieczeństwie regionu Indo-Pacyfiku.

Wcześniej pozytywnie o dołączeniu Szwecji i Finlandii do NATO wypowiedzieli się wicesekretarz generalny Sojuszu oraz szefowa niemieckiej dyplomacji. Podkreślili, że proces włączenia tych państw do struktur powinien przebiec szybko.

IAR/ks

Nowa prezydent Węgier potępiła putinowską agresję na Ukrainę i zapowiedziała wizytę w Polsce

14.05.2022 19:23
Nowa prezydent Węgier Katalin Novak w sobotnim inauguracyjnym przemówieniu potępiła inwazję Rosji na Ukrainę i zapowiedziała, że z pierwszą zagraniczną wizytą uda się do Polski.

Nowe wytyczne Komisji Europejskiej w sprawie płatności w rublach za gaz

15.05.2022 08:57
Nowe wytyczne Komisji Europejskiej w sprawie płatności za gaz w rublach wywołały oburzenie części krajów, które uznały je za wątpliwie prawne - ustaliła nieoficjalnie brukselska korespondentka Polskiego Radia. Padły też oskarżenia o lobbing i korupcję.

Rząd Finlandii ogłosił, że zdecydował się ubiegać o członkostwo kraju w NATO

15.05.2022 13:01
Rząd Finlandii rozpoczął oficjalną procedurę złożenia wniosku o członkostwo kraju w Sojuszu Północnoatlantyckim. Rząd skierował wniosek w tej sprawie do parlamentu.