Redakcja Polska

Lwy z Cmentarza Orląt odsłonięte. Premier: to jasny sygnał dla wrogów Polski i Ukrainy

20.05.2022 13:44
Jednym z symboli trudnej historii polsko-ukraińskiej są słynne lwy na Cmentarzu Orląt Lwowskich. Otrzymałem wiadomość, że właśnie zostały odsłonięte. To również symboliczna, czytelna i jasna wiadomość dla wszystkich wrogów Polski i Ukrainy - napisał premier Mateusz Morawiecki.
Audio
  • Ponownie odsłonięto posągi lwów na Cmentarzu Orląt Lwowskich. Poinformował o tym w sieciach społecznościowych mer Lwowa Andrij Sadowyj. O szczegółach - Eugeniusz Sało (IAR)
Pomniki lwów na Cmentarzu Orląt we Lwowie
Pomniki lwów na Cmentarzu Orląt we Lwowie Źródło: Facebook/Mateusz Morawiecki

We wpisie na Facebooku premier podkreślił, że "jednym z symboli trudnej historii polsko-ukraińskiej są słynne lwy na Cmentarzu Orląt Lwowskich". "Podczas mojej ostatniej wizyty we Lwowie rozmawialiśmy o dalszych pracach konserwatorskich związanych z ich renowacją" - poinformował.

Posłuchaj
00:45 11749627_1.mp3 Ponownie odsłonięto posągi lwów na Cmentarzu Orląt Lwowskich. Poinformował o tym w sieciach społecznościowych mer Lwowa Andrij Sadowyj. O szczegółach - Eugeniusz Sało (IAR)

 

"Właśnie otrzymałem wiadomość, że - odnowione - dziś zostały odsłonięte" - napisał szef polskiego rządu. "Cieszę się, że wspólnie dbamy o zabytki związane z naszą wspólną historią" - dodał.

Jak wskazał premier Morawiecki, "to również symboliczna, czytelna i jasna wiadomość dla wszystkich wrogów Polski i Ukrainy". "Nic nas nie podzieli - jesteśmy zjednoczeni jak nigdy dotąd!" - podkreślił.

Michał Dworczyk: ważny dla Polski gest

Informacje o lwowskiej nekropolii szef KPRM Michał Dworczyk przekazał na Twitterze. "Dziś na Cmentarzu Orląt Lwowskich odsłonięto posągi lwów, strzegących wejścia do symbolicznej dla Polaków nekropolii" - napisał. "Dziękujemy ukraińskim władzom za ten ważny dla Polski gest" - podkreślił.

Posągi lwów, usunięte z Cmentarza Orląt przez władze sowieckie w 1971 r. powróciły tam w 2015 r. dzięki zabiegom Fundacji Dziedzictwa Kulturowego i Towarzystwa Opieki nad Grobami Wojskowymi we Lwowie.

Żądanie usunięcia rzeźb

W październiku 2018 r. Rada Obwodowa we Lwowie zażądała usunięcia rzeźb, gdyż uznała je za "symbol polskiej okupacji Lwowa". "Dążenie do ustawienia potajemnie pomników polskiej okupacji Lwowa trwa na tle niszczenia ukraińskich pomników na terytorium Polski, co odbywa się za milczącą zgodą polskich władz lokalnych" - ogłosiła wówczas Rada.

Do tej pory posągi lwów były zasłonięte płytami paździerzowymi.

Cmentarz Obrońców Lwowa, znany jako Cmentarz Orląt, stanowi wydzieloną część Cmentarza Łyczakowskiego we Lwowie. Na Cmentarzu Orląt spoczywają Polacy polegli w obronie Lwowa w czasie wojny polsko-ukraińskiej w latach 1918-1919 i w czasie wojny polsko-bolszewickiej z 1920 r. Pochowanych jest tam blisko 3 tys. żołnierzy, głównie chłopców - stąd nazwa Cmentarz Orląt.


PAP/dad

Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" wspiera Polaków w Ukrainie

20.05.2022 10:57
Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" wspiera Polaków w Ukrainie, zarówno tych, którzy pozostali na miejscu jak i tych, którzy wyjechali z Ukrainy uciekając przed wojną.

Ukraińcy chwalą polskie drony Warmate. "Polska ma to, czego nikt inny na świecie"

20.05.2022 11:11
Ukraińscy żołnierze w sieci chwalą polskie bojowe drony Warmate. Ich zalety docenił nawet minister obrony Ukrainy, który stwierdził, że tak zwana amunicja krążąca w rękach ukraińskiej armii skutecznie niszczy wroga. 

Ekspert: na Ukrainie Rosja mogła stracić już jedną czwartą swoich czołgów, to kolosalna liczba

20.05.2022 12:12
Od początku inwazji na Ukrainę Rosja mogła stracić już jedną czwartą swoich czołgów typu T-72, T-80 i T-90 - uważa ekspert ds. wojskowych Leo Peria-Peigne z Francuskiego Instytutu Stosunków Międzynarodowych (IFRI), cytowany w piątek przez portal dziennika "Le Monde". To kolosalna strata - podkreśla.