Redakcja Polska

Gehenna mieszkańców Mariupola. Ludzie wodę zbierają z kałuż

18.06.2022 13:12
W okupowanym przez Rosjan ukraińskim Mariupolu nasila się problem z zaopatrzeniem w wodę pitną – poinformował doradca mera miasta Petro Andriuszczenko publikując nagranie, na którym mieszkańcy zbierają wodę z kałuży.
Mieszkańcom grożą choroby
Mieszkańcom grożą choroby Fot. yt/@ukrpravda_news

W Mariupolu siły ukraińskie broniły się przez prawie trzy miesiące przed zmasowanymi atakami z powietrza, morza i lądu.

Miasto zostało prawie całkowicie zniszczone rosyjskimi bombardowaniami, a liczbę ofiar cywilnych wśród mieszkańców ocenia się na co najmniej 22 tys.

Władze miasta informują, że w Mariupolu, gdzie są teraz bardzo wysokie temperatury, ludziom brakuje nie tylko żywności, ale też i wody.

Andriuszczenko opublikował na Telegramie nagranie, na którym widać dwie kobiety czerpiące wodę z kałuży. Doradca mera podkreśla, że problem z dostępnością do wody jest coraz większy, a okupanci nic sobie z tego nie robią.

Ponadto przekazał, że fontanna znajdująca się na Placu Teatralnym w Mariupolu została zniszczona.

W Mariupolu pomoc zapewniana przez samozwańcze władze (dostawy żywności, wody, środków higienicznych) wystarcza tylko dla niewielkiej liczby osób, utrzymuje się też zagrożenie wybuchem epidemii chorób zakaźnych, m.in. cholery.

3 czerwca mer Mariupola Wadym Bojczenko wyraził przypuszczenie, że szacowana dotąd na około 22 tys. liczba mieszkańców miasta zabitych przez rosyjskie wojska może być znacznie zaniżona.


UKRAINSKA PRAWDA/ PORTAL TVP.INFO/dad

Fundacja Wolność i Demokracja niesie wszechstronną pomoc Polakom z Ukrainy

18.06.2022 12:05
Fundacja zaangażowana jest w realizację projektu „Pomoc Polakom z Ukrainy”. Projekt jest skierowany do Polaków, posiadaczy Karty Polaka i członków ich najbliższej rodziny z Ukrainy, którzy znaleźli się Polsce po 24.02.2022 roku z powodu działań wojennych prowadzonych na terenie Ukrainy. Fundacja realizuje też projekt "Pomoc Rodakom w obliczu wojny".

Niemcy: była kanclerz Angela Merkel broni swoich działań w sprawie Nord Stream 2

18.06.2022 12:37
Była kanclerz Niemiec Angela Merkel broni swoich decyzji w sprawie Nord Stream 2. Gospodarka niemiecka zdecydowała się na transport gazu rurociągami z Rosji, ponieważ było on ekonomicznie tańszy - powiedziała w sobotę w wywiadzie dla portalu RND. Pytana o Putina stwierdziła, że "powinno się traktować jego słowa poważnie".