X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Fundacja Wolność i Demokracja niesie wszechstronną pomoc Polakom z Ukrainy

18.06.2022 12:05
Fundacja zaangażowana jest w realizację projektu „Pomoc Polakom z Ukrainy”. Projekt jest skierowany do Polaków, posiadaczy Karty Polaka i członków ich najbliższej rodziny z Ukrainy, którzy znaleźli się Polsce po 24.02.2022 roku z powodu działań wojennych prowadzonych na terenie Ukrainy. Fundacja realizuje też projekt "Pomoc Rodakom w obliczu wojny".
Audio
  • O działaniach Fundacji Wolność i Demokracja, Halinie Ostas, opowiedzieli Swietłana Zajcewa - Wełykodna, prezes Związku Polaków na Ukrainie, Oddział w Odessie im. Adama Mickiewicza i Patryk Rogowienko [posłuchaj]
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Tomasz Bidermann

Projekt „Pomoc Polakom z Ukrainy” jest finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach zadania publicznego dotyczącego pomocy Polonii i Polakom za Granicą 2022. Realizują go trzy organizacje pozarządowe: Fundacja Wolność i Demokracja, Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie” i Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”.

Z pomocy mogą skorzystać między innymi posiadacze KARTY POLAKA oraz członkowie ich najbliższej rodziny, obywatele polscy posiadający stałe miejsce zamieszkania na Ukrainie, a także członkowie ich najbliższej rodziny.

Fundacja Wolność i Demokracja  wspiera także Polaków, osoby polskiego pochodzenia i ich rodziny, zamieszkujących Ukrainę, w ramach projektu "Pomoc Rodakom w obliczu wojny".

Jest to między innymi bezpośrednia pomoc finansowa i rzeczowa, dystrybuowana na miejscu przez polskie organizacje na Ukrainie i parafie rzymsko-katolickie, a także organizacja transportów humanitarnych na Ukrainę.

Na Ukrainie, żyje kilkuset tysięczna polska zbiorowość. Agresja Rosji spowodowała ogromny kryzys humanitarny - wielu rodaków uciekło przed wojną do Polski, ci którzy zostali na miejscu często znaleźli się w skrajnie trudnych warunkach - braku żywności i mieszkania.

Polskiemu Radiu dla Zagranicy, o działaniach Fundacji Wolność i Demokracja, opowiedzieli Swietłana Zajcewa - Wełykodna, prezes Związku Polaków na Ukrainie, Oddział w Odessie im. Adama Mickiewicza i Patryk Rogowienko. Oboje podkreślają jak ważne i wielowymiarowe są działania Fundacji.

- Działamy szeroko, zarówno w Polsce jak i na Ukrainie. Nasz główny projekt w Polsce to jest "Pomoc Polakom z Ukrainy" - mówi Patryk Rogowienko. - Osoby z Kartą Polaka lub obywatele polscy na stałe mieszkający na Ukrainie, mogą liczyć na naszą pomoc finansową, na wsparcie w odnalezieniu się w tej sytuacji. Mamy również infolinię, która prowadzi takie osoby. Mamy dodatkowe wsparcie finansowe na kursy doszkalające, na wizyty u lekarzy specjalistów, tłumaczy. Drugim projektem Fundacji jest "Pomoc Rodakom w obliczu wojny". Nasze działania na Ukrainie są związane z organizowaniem pomocy humanitarnej, punktów logistycznych, transportu dla uchodźców - mówi Patryk Rogowienko.

- Od pierwszych dni wojny mieliśmy kontakt z Fundacją Wolność i Demokracja. Pani Prezes Lilia Luboniewicz, była pierwszym prezesem organizacji polskiej, która do nas zadzwoniła i zapytała czego potrzebujemy - opowiada Swietłana Zajcewa - Wełykodna, prezes Związku Polaków na Ukrainie, Oddział w Odessie im. Adama Mickiewicza. - 26 lutego dzięki pomocy Fundacji mogliśmy zorganizować pierwszy transport, w którym wyjechało z Odessy 48 osób, w tym 13 matek. Pozostałe osoby to były dzieci, z których najmłodsze miało trzy miesiące. Ponieważ wtedy był mocno bombardowany Obwód Czerkawski i Winnicki nasza droga do Polski prowadziła przez Rumunię. Cały czas nad nami czuwała Fundacja Wolność i Demokracja - mówi Swietłana Zajcewa - Wełykodna.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy Haliny Ostas, ze Swietłaną Zajcewą - Wełykodną, prezes Związku Polaków na Ukrainie, Oddział w Odessie im. Adama Mickiewicza i Patrykiem Rogowienko z Fundacji Wolność i Demokracja.


***

Fundacja Wolność i Demokracja jest niezależną, niepartyjną organizacją pozarządową. Od założenia w 2006 roku Fundacja działa w dwóch zasadniczych obszarach: pomocy Polakom na Wschodzie oraz wspierania przemian demokratycznych na terenach byłego Związku Sowieckiego.

Impulsem do powstania Fundacji było zamknięcie przez władze białoruskie latem 2005 roku dwóch niezależnych polskich pism związanych ze Związkiem Polaków na Białorusi. Konieczność wydawania czasopism na uchodźstwie oraz pozyskiwania na ten cel środków finansowych doprowadziła do utworzenia Fundacji.

Realizując projekty w obu zasadniczych obszarach działania Fundacja nie zapomina o popularyzacji wiedzy o polskim dziedzictwie kulturowym i polskiej historii Kresów. Ważnym dążeniem Fundacji jest odzyskanie poczucia wspólnoty oraz świadomości konieczności współpracy przez narody tworzące I Rzeczpospolitą.

Ukraińskie media: wizyta europejskich przywódców w Kijowie była bardzo potrzebna

17.06.2022 08:32
Wizyta w Kijowie prezydenta Francji Emmanuela Macrona, kanclerza Niemiec Olafa Scholza, premiera Włoch Mario Draghiego i prezydenta Rumunii Klausa Iohannisa była Ukrainie bardzo potrzebna - europejscy przywódcy poparli jej kandydaturę do UE i wyrazili gotowość do dalszego przekazywania jej uzbrojenia - oceniają ukraińskie media. Zauważają, że podczas wizyty przywódców dwukrotnie rozlegał się alarmy przeciwlotnicze, w tym raz podczas spotkania z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim.

Jest pozytywna opinia Komisji Europejskiej ws. nadania Ukrainie statusu kandydata do Unii

17.06.2022 13:28
Szefowa Komisji Europejskiej potwierdziła, że jest pozytywna opinia w sprawie nadania Ukrainie statusu kraju kandydującego do Unii. Ursula von der Leyen poinformowała, że komisarze zwrócili się też do państw członkowskich, aby Ukraina otrzymała perspektywę europejską. 

Polacy w Odessie. Historia i wojenna teraźniejszość

28.06.2022 14:00
Według danych Związku Polaków na Ukrainie w Odessie i jej okolicach było, w momencie rosyjskiej agresji na Ukrainę, około 2,5 tysiąca obywateli polskich lub polskiego pochodzenia. Ci, którzy chcieli i mogli uciec, już to zrobili. Wielu jednak zostało. Apelują o pomoc.