Redakcja Polska

W Rosji chcą brać na wojnę chłopców zaraz po ukończeniu szkoły

27.06.2022 09:02
Rosyjski parlament pracuje nad ustawą znoszącą ograniczenia w naborze do kontraktowej służby wojskowej
Audio
  • W Rosji chcą brać na wojnę chłopców zaraz po ukończeniu szkoły [posłuchaj]
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneshutterstock.com/eanstudio

Projekt poprawek zgłosił szef komisji obrony Dumy Państwowej Andriej Kartapałow. Jak ustalił portal „Meduza”, do tej pory armia mogła podpisywać kontrakty z absolwentami szkół wyższych i zawodowych, którzy przeszli zasadniczą służbę wojskową. Poprawki zaproponowane przez szefa komisji obrony obniżają granicę wiekową i znoszą obowiązek wcześniejszej służby zasadniczej.

Portal „Meduza” przypomniał, że poprawki zostały zgłoszone w 2021r. i po pierwszym czytaniu Duma Państwowa odłożyła ich rozpatrzenie. Teraz, gdy trwa rosyjska inwazja na Ukrainę deputowani wracają do projektu i już 28 czerwca chcą przystąpić do drugiego czytania. 

Wcześniej w Rosji została zniesiona granica 50 lat dla osób, które chcą wstąpić do wojskowej służby kontraktowej. Portal „Meduza” podkreśla, że Kreml zapewnia, iż na terytorium Ukrainy są wysyłani wyłącznie żołnierze zawodowi, ale według świadków na wojnę wysłano również poborowych służby zasadniczej.

IAR/ks

Corriere della Sera: Rosja dopuszcza się ludobójstwa na Ukrainie

26.06.2022 12:28
Gazeta zarzuca włoskim elitom milczenie w sprawie ludobójstwa, którego Rosjanie dopuszczają się na Ukrainie.

Szef ukraińskiego MSZ apeluje o zaostrzenie sankcji wobec Rosji

26.06.2022 16:24
Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba po rosyjskim ataku rakietowym na Kijów, którego celem był budynek mieszkalny, wezwał przywódców G7 do zaostrzenia sankcji wobec Rosji.

Premier Wielkiej Brytanii zainteresowany francuską propozycją poszerzenia wspólnoty politycznej poza UE

27.06.2022 08:59
Poinformowały o tym francuskie władze. "Rodzaj szerszej wspólnoty pozwoliłby Wielkiej Brytanii się ponownie zaangażować" - powiedział jeden z francuskich urzędników.