Redakcja Polska

Szef ukraińskiego MSZ apeluje o zaostrzenie sankcji wobec Rosji

26.06.2022 16:24
Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba po rosyjskim ataku rakietowym na Kijów, którego celem był budynek mieszkalny, wezwał przywódców G7 do zaostrzenia sankcji wobec Rosji.
Audio
  • Mer Kijowa Witalij Kliczko powiedział, że prowadzona jest akcja ratunkowo - ewakuacyjna. Dwie ranne osoby zostały odwiezione do szpitala. "Pod gruzami są ludzie. Budynek został zniszczony, ale słyszymy, że ludzie, którzy są pod gruzami żyją. Ratownicy próbują ich wydostać. Poszkodowani są w szpitalu w stabilnym stanie.
Szef ukraińskiego MSZ Dmytro Kułeba
Szef ukraińskiego MSZ Dmytro Kułeba Facebook.com/Dmytro Kuleba

"To siedmioletnie dziecko spało spokojnie w Kijowie, kiedy rosyjski pocisk manewrujący uderzył w jego dom. O wiele więcej takich dzieci jest atakowanych na całej Ukrainie. Szczyt G7 musi odpowiedzieć nowymi sankcjami wobec Rosji i znacznymi dostawami ciężkiej broni. Rosja słabnie, imperializm musi zostać pokonany” - napisał Dmytro Kułeba w mediach społecznościowych.

Rosyjskie rakiety trafiły w budynek mieszkalny i przedszkole w ukraińskiej stolicy. Jedna osoba zginęła, a pięć zostało rannych. Wojna na Ukrainie ma być głównym tematem rozmów przywódców czołowych gospodarek świata podczas odbywającego się w Bawarii szczytu G7. 

Według najnowszych danych w porannym ataku rakietowym na Kijów jedna osoba zginęła, a 6 zostało rannych. Rakiety trafiły w budynek mieszkalny i przedszkole. "Do tej pory znaleziono ciało jednej osoby. Sześcioro mieszkańców domu zostało rannych. Czworo z nich, w tym siedmioletnia dziewczynka, trafiło do szpitala" - powiedział mer ukraińskiej stolicy Witalij Kliczko.

Poszkodowana dziewczynka była operowana. Według lekarzy jej stan jest stosunkowo stabilny i nie ma zagrożenia dla jej życia. Do szpitala trafiła również jej matka. Trwa akcja poszukiwawczo-ratownicza. 

Wcześniej Witalij Kliczko wyraził przekonanie, że poranny, pierwszy od trzech tygodni rosyjski atak rakietowy na Kijów miał zastraszyć Ukraińców przed zbliżającym się szczytem NATO.

Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę w pełnej skali 24 lutego.  Od 5 czerwca rosyjska armia nie dokonywała poważniejszych ataków na ukraińską stolicę. Teraz działania militarne Rosji są skoncentrowane na wschodniej i południowej części Ukrainy.

IAR/ks

W Bawarii szczyt G7 z udziałem prezydentów USA i Ukrainy

26.06.2022 09:28
Niemcy, które z początkiem bieżącego roku objęły przewodnictwo w grupie G7, są gospodarzem tegorocznego spotkania szefów państw i rządów G7.

Szef BBN Paweł Soloch o oczekiwaniach wobec szczytu NATO

26.06.2022 12:26
Uznanie Rosji jako państwa, które stanowi zagrożenie oraz nowa koncepcja strategiczna NATO. To najważniejsze obszary, które sojuszniczy Paktu Północnoatlantyckiego powinni omówić na najbliższym szczycie NATO w Madrycie - powiedział szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

Corriere della Sera: Rosja dopuszcza się ludobójstwa na Ukrainie

26.06.2022 12:28
Gazeta zarzuca włoskim elitom milczenie w sprawie ludobójstwa, którego Rosjanie dopuszczają się na Ukrainie.