Redakcja Polska

W szwajcarskim Lugano podpisano deklarację w sprawie odbudowy Ukrainy

05.07.2022 15:41
Uczestnicy konferencji w szwajcarskim Lugano podpisali wspólną deklarację dotyczącą odbudowy Ukrainy po zakończeniu wojny. Przedstawiciele ponad 40 krajów i 20 organizacji międzynarodowych zgodzili się, że należy wesprzeć ukraińskie władze w odbudowie kraju, jednocześnie podkreślając, że Ukraina musi przeprowadzić reformy systemowe i zwalczyć korupcję.
Uczestnicy konferencji w Lugano
Uczestnicy konferencji w LuganoEPA/MICHAEL BUHOLZER Dostawca: PAP/EPA.

W deklaracji czytamy, że uczestnicy konferencji w Lugano w pełni popierają europejskie aspiracje Ukrainy. Wyrazili również przekonanie, że kraj ten należy wesprzeć w "drodze do odbudowy i do członkostwa w Unii Europejskiej. "Proces odbudowy Ukrainy musi przyczynić się do przyspieszenia i pogłębienia reform oraz do wejścia tego kraju na drogę do przyjęcia do Unii Europejskiej" - czytamy w deklaracji z Lugano.

Polskę na konferencji reprezentował wicepremier i minister kultury Piotr Gliński. W trakcie spotkania powiedział, że aktywna rola Polski w odbudowie będzie się przejawiać w ścisłym kontakcie ze stroną ukraińską zarówno na poziomie rządowym, jak i regionalnym oraz pozarządowym.

Wczoraj do uczestników konferencji w Lugano przemawiał poprzez łącze wideo prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. W swoim wystąpieniu podkreślił, że odbudowa Ukrainy po wojnie będzie wspólnym zadaniem całego świata, a nie jednego kraju czy organizacji.


Posłuchaj
00:52 11826059_1.mp3 Polska gotowa do aktywnego uczestnictwa w odbudowie Ukrainy. Materiał Karola Darmorosa (IAR)

 

Obecny w Szwajcarii szef rządu w Kijowie Denys Szmyhal przekazał, że koszt odbudowy jego kraju już teraz wynosi 750 miliardów dolarów. Jak dodawał, odbudowa samych obiektów infrastruktury to ponad 100 miliardów dolarów. Według ukraińskiego premiera, kluczowym źródłem odbudowy powinny być skonfiskowane aktywa Rosji i rosyjskich oligarchów.


IAR/dad

Swiatłana Cichanouska: zamykanie polskich szkół jest zemstą za wsparcie demokratycznej Białorusi

05.07.2022 14:00
Liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska powiedziała, że zamykanie polskich szkół na Grodzieńszczyznie jest zemstą za wspieranie przez Polskę demokratycznej Białorusi. W Biurze Fundacji "Białoruski Dom" odbyło się spotkanie dotyczące reżimu Łukaszenki oraz agresji Rosji na Ukrainę.

"Ukraina może być przyczółkiem do ataku Rosji na kolejne kraje". Wołodymyr Zełenski ostrzega Zachód

05.07.2022 14:51
Nie można wykluczać, że władze Rosji traktują Ukrainę jako przyczółek do atakowania kolejnych krajów sąsiednich - powiedział prezydent Wołodymyr Zełenski we wtorek podczas obrad okrągłego stołu tygodnika "The Economist".

Miedwiediew próbował popełnić samobójstwo? "Znaleziono go z bronią w ręku"

05.07.2022 15:11
Jak podają ukraińskie media, były prezydent Rosji, a obecnie wiceprzewodniczący Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej Dmitrij Miedwiediew próbował popełnić samobójstwo - donosi portal niezalezna.pl. Polityk miał pozostawić list pożegnalny, a od rychłej śmierci miał go uratować ochroniarz.