Redakcja Polska

Polski wywiad przechwycił kolejne rozmowy rosyjskich żołnierzy

08.07.2022 13:59
Agencja Wywiadu przechwyciła kolejne rozmowy żołnierzy, uczestniczących w agresji Rosji na Ukrainę, z których wynika, że mają oni świadomość przeciągających się działań - powiedział rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.
Rosyjscy żołnierze
Rosyjscy żołnierze eanstudio/Shutterstock

Z rozmowy wynika, że nie przeszkadza to im, jeśli mają z tego zyski - zaznaczył rzecznik informując w piątek o nowym nagraniu. - Rosja prowadzi swoją zbrodniczą wojnę przeciwko Ukrainie. Żołnierze są mamieni wizją wysokich zarobków i możliwością zyskania dodatkowych korzyści. To działanie typowe dla Rosji, w której – jak widać - barbarzyńskie zachowanie i zbrodnie wojenne są akceptowalne, jeśli przynoszą korzyść - ocenił Stanisław Żaryn.

Z rozmowy wynika, że Rosja przygotuje się na wielomiesięczne działania wojenne przeciwko Ukrainie. Jak wynika z rozmów przechwyconych przez Agencję Wywiadu, rosyjscy żołnierze są świadomi, że pozostaną na froncie do końca roku - powiedział.

Omawia to przez telefon Rosjanka i jej partner biorący udział w agresji Rosji w Ukrainie. "Jeśli do grudnia posiedzisz..." - mówi w trakcie rozmowy kobieta.

Jak wynika z materiału, do którego dotarł polski wywiad, kobieta jest zmęczona trwającą wojną przeciwko Ukrainie, jednak jej największym zmartwieniem jest to, ile pieniędzy jej partner zarobi służąc na froncie - zwrócił uwagę Żaryn.

- Przechwycona rozmowa dotyczy w znacznej mierze tego, jak armia przeliczać będzie udział w działaniach zbrojnych przeciwko Ukrainie na lata służby - wskazał.

"Rok liczy się za trzy lata?" 

"Rok liczy się za trzy lata?" - zastanawiają się rozmówcy, a kobieta tłumaczy, że ma to znaczenie dla pieniędzy, które mają otrzymać służący na froncie żołnierze.

- Rozmowa dowodzi, że rosyjscy żołnierze jadąc na wojnę przeciwko Ukrainie byli zachęcani zyskami. Przebieg rozmowy sugeruje, że obie rozmawiające ze sobą osoby akceptują to, co rosyjscy żołnierze robią w tym kraju - podał.

Rosjanie popierają agresję

W ocenie Żaryna ta rozmowa, to kolejny sygnał pokazujący, że rosyjskie społeczeństwo popiera lub choćby toleruje zbrodnicze działania rosyjskiej armii przeciwko Ukrainie. - Udział w wojnie jest akceptowalny, jeśli przynosić będzie osobiste zyski - zauważył rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych.

Z przejętej przez AW treści rozmowy wynika, że aktualna sytuacja w armii jest coraz gorsza. Rosjanka przyznaje, że "przez ten czas, kiedy tam pracujesz, to na lepsze nic się nie zmieniło". Z jej słów wynika, że - wbrew propagandowym relacjom - jeszcze trudniej żyje się społeczeństwu rosyjskiemu, które coraz mocniej odczuwa skutki rosyjskiej agresji.

Kobieta opowiada, że lokalny system opieki medycznej jest w zapaści, a służba zdrowia w Rosji praktycznie nie funkcjonuje. "Nawet bandaży nie ma", "medycyna w takim mieście jak nasze, to dno medycyny" - mówi i przyznaje, że Rosjanie na leczenie wyjeżdżają za granicę.

Sankcje działają

- Treść rozmowy dowodzi, że wbrew temu, co mówi rosyjska propaganda, sankcje nałożone na Rosję po ataku na Ukrainę działają i zaczynają osłabiać państwo rosyjskie. Celem sankcji jest uniemożliwienie dalszego finansowania przez Kreml działań wojennych przeciwko Ukrainie i ewentualnie innym krajom - podkreślił Żaryn. - Jak widać społeczeństwo rosyjskie zaczyna odczuwać braki związane z podstawowymi usługami publicznymi - podkreślił.

Rozmowa przechwycona przez Agencję Wywiadu dowodzi, że sytuacja jest już odczuwalna przez Rosjan. Coraz częściej interesują się oni wyprowadzaniem pieniędzy z rosyjskiego systemu bankowego - wynika z zdobytego materiału.

- W nagraniu Rosjanka informuje swojego rozmówcę, że coraz więcej osób zakłada konta w Armenii z obawy przed działaniami władz Rosji i konfiskatą mienia - powiedział Żaryn. "Pojechali do Erywania, żeby otworzyć rachunki bankowe i przelać, żeby im nie zabrali" - relacjonuje w przejętej przez polski wywiad rozmowie.

Nagranie można znaleźć na kanale Agencji Wywiadu w serwisie YouTube.

W piątek mija 135. dzień oporu Ukrainy przed agresją Rosji. Napaść Rosji na ten kraj rozpoczęła się 24 lutego.


PAP/dad

Sejm zgodził się na ratyfikację akcesji Szwecji i Finlandii do NATO

08.07.2022 10:45
Sejm wyraził zgodę na ratyfikację przez prezydenta akcesji Królestwa Szwecji i Republiki Finlandii do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Wszystkie ugrupowania poparły rozszerzenie NATO w obliczu agresji Rosji na Ukrainę. Teraz ustawy trafią do Senatu.

Wojska rosyjskie znów uderzyły, ale w swoje pozycje

08.07.2022 11:58
Na granicy obwodów donieckiego i zaporoskiego rosyjscy żołnierze ostrzelali pozycje swoich wojsk, w wyniku czego jeden z okupantów zginął, a dwóch zostało rannych – poinformowała administracja obwodu zaporoskiego.

Białoruś: nieznani sprawcy zniszczyli krzyże na cmentarzu żołnierzy AK w Kaczyczach

08.07.2022 12:28
W wiosce Kaczycze w obwodzie grodzieńskim zniszczone zostało jeszcze jedno miejsce pochówki żołnierzy Armii Krajowej – powiadomił portal telewizji Biełsat, powołując się na swoich czytelników.