Redakcja Polska

Dron bojowy Bayraktar od Litwinów trafił na Ukrainę

09.07.2022 13:15
Litwini przekazali Ukrainie drona bojowego Bayraktar, którego otrzymali od producenta dzięki kampanii i zbiórce w mediach społecznościowych.
Litwa chce kupić drony bojowe Bayraktar
Litwa chce kupić drony bojowe Bayraktarshutterstock.com/Mike Mareen

O tym, że maszyna jest już na Ukrainie, poinformował wiceszef kancelarii prezydenta Andrij Sybiha. "To niezwykły pokaz przyjaźni i jedności, pokazujący kolejny raz, że Ukraina nie jest sama w walce z agresorem" - napisał na swoim profilu społecznościowym.

W maju litewski dziennikarz Andrius Tapinas uruchomił zbiórkę pieniędzy na zakup drona bojowego dla Ukrainy. W ciągu zaledwie trzech dni Litwini zebrali prawie 6 milionów euro. Ostatecznie producent maszyny - turecka firma Baykar - zdecydował się przekazać drona za darmo, ale pod warunkiem, że większa część zebranej kwoty trafi na pomoc Ukrainie. Ponadto litewskie władze z przekazanych przez Litwinów pieniędzy zobowiązały się przeznaczyć półtora miliona euro na uzbrojenie bezzałogowca. 

Dron został nazwany "Vanagas", czyli jastrząb. Maszyna jest ozdobiona logiem w barwach Litwy i Ukrainy.

IAR/ks

Zobacz więcej na temat: Litwa drony wojna na Ukrainie

Białoruski opozycjonista: za zniszczeniem mogił żołnierzy AK stoją władze

09.07.2022 08:46
Za zniszczenie mogił żołnierzy Armii Krajowej na Białorusi odpowiedzialne są miejscowe władze - powiedział Aleś Michalewicz

Witold Waszczykowski: sankcje UE wobec Rosji nie są skuteczne. Trzeba objąć nimi całe społeczeństwo rosyjskie

09.07.2022 15:00
To nie jest wojna prezydenta Rosji Władimira Putina z Ukrainą, ale jest to wojna Rosji z Ukrainą. Sankcjami trzeba objąć całe społeczeństwo rosyjskie - mówi były szef MSZ, europoseł Witold Waszczykowski 

Prezydent Zełenski zapewnia, że cały czas działa na forum zagranicznym by pomóc Ukrainie

09.07.2022 14:00
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podziękował Amerykanom za kolejny pakiet pomocy militarnej. W skład wartego 400 milionów dolarów pakietu wejdą między innymi systemy rakietowe HIMARS.