Redakcja Polska

Ukraina zdradza, co Rosjanie chcą zrobić z ich elektrownią jądrową. Przerażająca wizja

21.07.2022 08:59
Rosjanie planują składować broń i materiały wybuchowe bezpośrednio w maszynowniach bloków energetycznych największej w Europie elektrowni jądrowej w Energodarze na Ukrainie. Poinformował o tym ukraiński koncern Energoatom podkreślając, że stworzy to poważne zagrożenie bezpieczeństwa nuklearnego.
Ukraina ostrzega przed groźbą terroryzmu nuklearnego Rosjan
Ukraina ostrzega przed groźbą terroryzmu nuklearnego RosjanForum/Russian Look/Komsomolskaya Pravda

"Wojsko Federacji Rosyjskiej domaga się od administracji ukraińskiej elektrowni jądrowej otwarcia maszynowni 1., 2. i 3. bloku energetycznego zaporoskiej elektrowni jądrowej, aby umieścić tam cały arsenał wojskowy" - informuje Energoatom.

"Planują wprowadzić do maszynowni czołgi, ciężarówki, broń z amunicją. Po umieszczeniu tam sprzętu Rosjanie zablokują dostęp straży pożarnej do trzech bloków energetycznych. A w przypadku pożaru, którego ryzyko wielokrotnie wzrośnie, jego ugaszenie będzie niezwykle problematyczne, bo specjalistyczny transport po prostu nie będzie w stanie podjechać" - głosi oświadczenie Energoatomu. 

Apel do społeczności międzynarodowej

Strona ukraińska podkreśla, że wojska rosyjskie naruszają wszelkie normy i wymagania dotyczące bezpieczeństwa jądrowego i radiacyjnego elektrowni jądrowej.

Energoatom po raz kolejny wzywa społeczność międzynarodową do podjęcia wszelkich możliwych działań w celu uwolnienia elektrowni od wroga, ponieważ chodzi o bezpieczeństwo nie tylko Ukrainy, ale i całego świata.

 

IAR/dad

Polskie drony Warmate dla ukraińskiego wojska. Ruszyła zbiórka pieniędzy

20.07.2022 14:37
Portal Defence24 zainicjował zbiórkę na zakup 20 dronów z pakietem szkoleniowym oraz serwisem gwarancyjnym dla ukraińskiego wojska. To nie tylko pomoc Ukrainie, lecz - zaznacza portal - również promocja polskiego przemysłu zbrojeniowego.

Ukraina apeluje do ​​białoruskich żołnierzy, by nie stawali po stronie rosyjskich zbrodniarzy

20.07.2022 16:33
W ostatnich dniach na pograniczu Białorusi z Ukrainą intensywnie operowały wojska białoruskie w ramach zarządzonych przez Aleksandra Łukaszenkę ćwiczeń. W związku z rosnącym ryzykiem ataku, Siły Zbrojne Ukrainy zaapelowały do ​​żołnierzy Białorusi aby nie przystępowali do wojny po stronie rosyjskich okupantów i nie realizowali zbrodniczych rozkazów dowództwa.

Ataki hakerskie na konta polityków. Żaryn: nie każdy rozumie, że stoją za tym rosyjskie służby

20.07.2022 15:33
Za atakiem w Internecie na konta polityków stoją rosyjskie służby - przypomniał rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. W jego opinii część środowisk w Polsce "niestety zdaje się nie rozumieć zagrożenia, traktując kolejne elementy rosyjskich działań jako okazję do osiągania politycznych zysków".