Redakcja Polska

Polscy naukowcy nazwali starożytną skamielinę na cześć Wołodymyra Zełenskiego

21.07.2022 11:09
Pochodzący sprzed 150 milionów lat bezkręgowiec morski wykopany w Afryce przez zespół polskich naukowców otrzymał imię prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Był to rodzaj rozgwiazdy w kształcie pióra, która dziś występowałaby obficie na skalistym dnie od równika po bieguny. Stworzenie miało 10 długich ramion zakończonych ostrymi, przypominającymi macki pazurami, dzięki którym chwytało dno morskie.
Wołodymyr Zełenski
Wołodymyr ZełenskiDmytro Larin/ Shutterstock

Ausichicrinites zelenskyyi jest blisko spokrewniony z gwiazdami morskimi, strzykwami morskimi i jeżowcami. - Skamielina jest wyjątkowo zachowana - powiedział szef projektu badawczego, profesor Mariusz Salamon z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. - Ausichicrinites zelenskyyi miał 10 masywnych ramion i pierścień przypominający szpony w pobliżu podstawy, które chwytały podłoże - tłumaczył.

Jak dodał, zwierzę żyło 150 milionów lat temu. - Został nazwany na cześć Wołodymyra Ołeksandrowicza Zełenskiego, szóstego i obecnego prezydenta Ukrainy, za jego odwagę i męstwo w obronie wolnej Ukrainy - zaznaczył profesor Mariusz Salamon.

Ausichicrinites zelenskyyi Ausichicrinites zelenskyyi

Ausichicrinites zelenskyyi miał około 5 centymetrów średnicy. Jego prawie kompletne szczątki odkopano na stanowisku w środkowo-zachodniej Etiopii.

Źródło: newsweek.com

Ukraina apeluje do ​​białoruskich żołnierzy, by nie stawali po stronie rosyjskich zbrodniarzy

20.07.2022 16:33
W ostatnich dniach na pograniczu Białorusi z Ukrainą intensywnie operowały wojska białoruskie w ramach zarządzonych przez Aleksandra Łukaszenkę ćwiczeń. W związku z rosnącym ryzykiem ataku, Siły Zbrojne Ukrainy zaapelowały do ​​żołnierzy Białorusi aby nie przystępowali do wojny po stronie rosyjskich okupantów i nie realizowali zbrodniczych rozkazów dowództwa.

Ukraina zdradza, co Rosjanie chcą zrobić z ich elektrownią jądrową. Przerażająca wizja

21.07.2022 08:59
Rosjanie planują składować broń i materiały wybuchowe bezpośrednio w maszynowniach bloków energetycznych największej w Europie elektrowni jądrowej w Energodarze na Ukrainie. Poinformował o tym ukraiński koncern Energoatom podkreślając, że stworzy to poważne zagrożenie bezpieczeństwa nuklearnego.

Rosyjski szantaż energetyczny. Wraca spór o turbiny dla Nord Stream 1

21.07.2022 09:32
Rosja kwestionuje jakość wykonanej w Kanadzie naprawy turbin do Nord Stream 1 – podały w środę kanadyjskie media, relacjonując opinię prezydenta Rosji oraz propozycję Komisji Europejskiej w sprawie zmniejszenia zużycia gazu o 15 proc.