Redakcja Polska

Rosyjski szantaż energetyczny. Wraca spór o turbiny dla Nord Stream 1

21.07.2022 09:32
Rosja kwestionuje jakość wykonanej w Kanadzie naprawy turbin do Nord Stream 1 – podały w środę kanadyjskie media, relacjonując opinię prezydenta Rosji oraz propozycję Komisji Europejskiej w sprawie zmniejszenia zużycia gazu o 15 proc.
Sprawa dotyczy turbiny będącej częścią systemu tłoczenia gazu przez Nord Stream 1, która jest serwisowana w Kanadzie
Sprawa dotyczy turbiny będącej częścią systemu tłoczenia gazu przez Nord Stream 1, która jest serwisowana w KanadzieA08/Shutterstock

"Teraz mówią, że zwrócą te maszyny, przynajmniej jedną z nich. Ale jaka będzie ich jakość, jakie będą techniczne parametry po tych naprawach?”" - tę telewizyjną wypowiedź rosyjskiego prezydenta Władimira Putina cytowały kanadyjskie media. "Może (…) w pewnym momencie zamkną go i tyle, Nord Stream 1 zostanie zamknięty, bo one przyjechały stamtąd, z Kanady" - powiedział Putin, bez dodatkowych wyjaśnień.

Turbiny do Nord Stream 1 były naprawiane w Montrealu i zostały po decyzji rządu Kanady o wyjątkowym uchyleniu sankcji, przekazane Niemcom, by zapewnić ciągłość dostaw gazu z Rosji. Transport lotniczy z Kanady do Niemiec nastąpił w niedzielę, według rosyjskiego dziennika Kommiersant, cytowanego przez agencję Reutera.

Rosja przykręca kurek

Zakończenie planowego przeglądu instalacji Nord Stream 1, podczas którego Rosja ograniczyła dostawy gazu, ma nastąpić w czwartek, 21 lipca. Rząd Niemiec oczekuje, że po ponownym uruchomieniu gazociągu w czwartek wznowione zostaną dostawy gazu w pełnej wysokości - powiedziała w środę w Berlinie zastępczyni rzecznika rządu RFN Christiane Hoffmann.

Komisja Europejska zaproponowała w środę, by od 1 sierpnia 2022 r. do 31 marca 2023 r. państwa członkowskie Unii Europejskiej zredukowały zużycie gazu o 15 proc.


IAR/PAP/dad

 

Ukraina apeluje do ​​białoruskich żołnierzy, by nie stawali po stronie rosyjskich zbrodniarzy

20.07.2022 16:33
W ostatnich dniach na pograniczu Białorusi z Ukrainą intensywnie operowały wojska białoruskie w ramach zarządzonych przez Aleksandra Łukaszenkę ćwiczeń. W związku z rosnącym ryzykiem ataku, Siły Zbrojne Ukrainy zaapelowały do ​​żołnierzy Białorusi aby nie przystępowali do wojny po stronie rosyjskich okupantów i nie realizowali zbrodniczych rozkazów dowództwa.

Ataki hakerskie na konta polityków. Żaryn: nie każdy rozumie, że stoją za tym rosyjskie służby

20.07.2022 15:33
Za atakiem w Internecie na konta polityków stoją rosyjskie służby - przypomniał rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. W jego opinii część środowisk w Polsce "niestety zdaje się nie rozumieć zagrożenia, traktując kolejne elementy rosyjskich działań jako okazję do osiągania politycznych zysków". 

Ukraina zdradza, co Rosjanie chcą zrobić z ich elektrownią jądrową. Przerażająca wizja

21.07.2022 08:59
Rosjanie planują składować broń i materiały wybuchowe bezpośrednio w maszynowniach bloków energetycznych największej w Europie elektrowni jądrowej w Energodarze na Ukrainie. Poinformował o tym ukraiński koncern Energoatom podkreślając, że stworzy to poważne zagrożenie bezpieczeństwa nuklearnego.