Redakcja Polska

Rosyjska propaganda uderza w polskie media. Podrobiono okładkę gazety

28.07.2022 10:13
Rosyjska propaganda uderza w lokalne polskie gazety - donosi serwis niezalezna.pl. Tym razem ofiarą działań rosyjskich służb padł "Dziennik Wschodni". Na prorosyjskich stronach na Facebooku oraz na rosyjskim komunikatorze VKontakte ukazała się zmanipulowana okładka gazety z tytułem sugerującym, że prezydent Wołodymyr Zełenski ma "oddać Ukrainę Polsce".
Rosyjska propaganda uderza nawet w lokalne tytuły prasowe w Polsce.
Rosyjska propaganda uderza nawet w lokalne tytuły prasowe w Polsce.Shutterstock/McLittle Stock

"Wołodymyr Zełenski zamierza oddać Ukrainę Polsce. Jak polskie korzenie wpływają na decyzję prezydenta Ukrainy" - to artykuł, który rosyjska propaganda spreparowała, posługując się do tego okładką "Dziennika Wschodniego" z 19 lipca 2022 r. Jak zauważa niezalezna.pl, fotomontaż jest starannie przygotowany i na pierwszy rzut oka wygląda podobnie do oryginału. Zdobi ją zdjęcie Wołodymyra Zełenskiego i Andrzeja Dudy. 

W rzeczywistości na pierwszej stronie "Dziennika Wschodniego" nie było artykułu o Zełenskim. Putinowska manipulacja sięga już jednak na tyle daleko, że fake news jest rozpowszechniany z dopiskiem "Polacy już otwarcie piszą, że osiągnęli porozumienie z Zełenskim w sprawie wchłonięcia Ukrainy przez Polskę" - czytamy na niezalezna.pl.

Po lewej - sfałszowana okładka, po prawej - prawdziwa:

Fot.: Dziennik Wschodni Fot.: Dziennik Wschodni

Jak przypomina niezalezna.pl, rosyjska propaganda wielokrotnie wypuszczała informację o "Europejczykach zmęczonych Ukraińcami". Z Kremla płynęły już też oskarżenia w stronę Polski o chęć zajmowania zachodniej Ukrainy. Celem putinowskich propagandystów są też media: w tym także Strefa Wolnego Słowa, którą zaatakowano w ramach dezinformacyjnej rosyjskiej operacji "Ghostwriter", stanowiącej preludium do inwazji na Ukrainę. 


Źródło: niezalezna.pl

Rosjanie sami zestrzelili swój śmigłowiec szturmowy. "Kolejny gest dobrej woli"

27.07.2022 14:20
Rosyjskie wojsko zestrzeliło swój własny śmigłowiec szturmowy typu Ka-52, który omyłkowo zaatakował rosyjskie pozycje w okupowanym obwodzie chersońskim na południu Ukrainy - podała agencja Ukrinform, cytując ukraińskie dowództwo operacyjne Południe.

"Polska nigdy nie kolaborowała z nazistowskimi Niemcami". Ambasada RP odpowiada na publikację "The Irish Times"

27.07.2022 16:25
W odróżnieniu od rządów innych państw w Europie, Polska nigdy nie kolaborowała z nazistowskimi Niemcami - oświadczyła we wtorek ambasada Polski w Dublinie w odpowiedzi na publikację dziennika "The Irish Times", w której postawiono tezę, że podczas II wojny światowej Polacy współpracowali z Trzecią Rzeszą.

Amerykańskie myśliwce F-22 Raptor wysłane do Polski. Wesprą misję "osłony powietrznej" NATO

28.07.2022 09:37
Sześć amerykańskich myśliwców F-22 Raptor zostało wysłanych do Polski w ramach misji "osłony powietrznej" NATO - poinformowało w środę dowództwo Sił Powietrznych USA w Europie i Afryce.