Redakcja Polska

Eksplozje i pożar w składzie amunicji w Berlinie

04.08.2022 13:13
W lesie Grunewald na zachodzie Berlina doszło do pożaru. Ogień objął teren policyjnego magazynu z amunicją, a spowodowany został przez eksplozje składowanych tam materiałów wybuchowych.
Służby na miejscu utworzyły strefę bezpieczeństwa.
Służby na miejscu utworzyły strefę bezpieczeństwa.Źródło: Twitter/Emmanuelle Chaze @EmmanuelleChaze

Pożar wybuchł w berlińskim lesie Grunewald w czwartek rano. Jak podała berlińska straż pożarna na Twitterze, na miejscu doszło wcześniej do serii wybuchów. 

Walkę z ogniem strażakom utrudniało zagrożenie kolejnymi wybuchami. Ze względu na odłamki ratownicy zmuszeni byli do wyznaczenia strefy bezpieczeństwa o kilometrowym promieniu.

- Sytuacja jest niebezpieczna - powiedział dziennikarzom Thomas Kirstein z berlińskiej straży. Straż pożarna wezwała posiłki, w tym specjalistów wojskowych.

Kolejny taki przypadek

Z kolei w środę doszło do eksplozji w fabryce materiałów wybuchowych i paliw w Bergerac na południowym zachodzie Francji. Rannych zostało siedem osób, w tym jedna ciężko. Na miejscu eksplozji wybuchł pożar. Jej przyczyny nadal nie są znane - informowała francuska telewizja BFMTV.

Fabryka w Bergerac produkuje materiały wybuchowe na użytek wojskowy i cywilny oraz ich silnie wybuchowy komponent nitrocelulozę; jest zaklasyfikowana jako zakłady, w których katastrofa lub dysfunkcja może stanowić "poważne zagrożenie" dla otoczenia.

Jak informuje BFMTV, "udało się uniknąć najgorszego", ponieważ do eksplozji doszło w okresie, w którym produkcja była wstrzymana, a zapas nitrocelulozy na miejscu nie przekraczał jednej tony. Ponadto w Bergerac nie ma wiatru, dzięki czemu ryzyko skażenia okolicy zakładów jest niewielkie.

W akcji ratowniczej uczestniczy ponad 60 strażaków i policja oraz dwa śmigłowce medyczne. Według lokalnych władz "wyeliminowano ryzyko dalszych eksplozji". Jednak obiekty sportowe, które znajdują się w pobliżu fabryki, zostaną ewakuowane.


dw/PAP/dad

Zobacz więcej na temat: Niemcy Francja pożar wybuch

"Foreign Affairs": NATO może zrobić więcej dla Ukrainy, nie wchodząc w otwarty konflikt z Rosją

04.08.2022 08:10
NATO może zrobić więcej, by pomóc Ukrainie bronić się przed rosyjską inwazją, bez ryzykowania otwartym konfliktem między Sojuszem a Rosją - przekonuje na łamach "Foreign Affairs" amerykański politolog Dan Altman. Zaznacza, że jednym z takich działań powinno być pozwolenie na to, by żołnierze sojuszniczych wojsk mogli dobrowolnie walczyć na Ukrainie.

Polskie MSZ reaguje na zatrzymanie dziennikarki TVP. Białoruski dyplomata został wezwany do resortu

04.08.2022 10:31
Dziś w siedzibie MSZ RP ma stawić się charge d’affaires Białorusi. Warszawa przekaże dyplomacie stanowczy protest oraz żądanie natychmiastowego uwolnienia dziennikarki TVP Iryny Słaunikawej i innych osób bezprawnie pozbawionych wolności na Białorusi, w tym Andrzeja Poczobuta - poinformował wiceszef MSZ Marcin Przydacz.

Ukraińskie służby ustaliły tożsamość kolejnego Rosjanina, który mordował cywilów w Buczy

04.08.2022 13:30
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy zidentyfikowała kolejnego rosyjskiego żołnierza, który dokonał zbrodni wojennych na ludności cywilnej w rejonie Buczy w obwodzie kijowskim. Chodzi o 31-letniego Anatolija Wozisowa.