Redakcja Polska

Artyści i powstańcy warszawscy ratują krużganki przy kościele św. Antoniego z Padwy

04.08.2022 14:12
Staraniem franciszkanów, krużganki kościoła św. Antoniego z Padwy przy ulicy Senatorskiej 31/33 przeszły wstępny remont. Jednak krużganki potrzebują dalszych prac renowacyjnych. Zorganizowana została specjalna zbiórka, a w pomoc w ratowaniu zabytku zaangażowali się artyści i powstańcy warszawscy.
Fragment filmu Krużganki (reż. Grzegorz Waller).
Fragment filmu Krużganki (reż. Grzegorz Waller). Źródło: Youtube.

Kościół franciszkański św. Antoniego z Padwy stoi przy ulicy Senatorskiej, tuż przy wejściu do Ogrodu Saskiego. Został ufundowany przez króla Zygmunta III Wazę. Była to realizacja obietnicy, że jeżeli zwycięży w bitwie pod Smoleńskiem zbuduje w Warszawie kościół, a zadedykuje go świętemu, który tego dnia będzie obchodził swoje liturgiczne wspomnienie.

Król zdobył Smoleńsk 13 czerwca 1611 roku, a właśnie tego dnia wspominany jest święty Antoni z Padwy. W ten sposób powstał, pierwszy w Warszawie kościół pod wezwaniem św. Antoniego. Początkowo kościół posiadał krużganki równoległe do Senatorskiej - w późniejszym okresie dobudowano krużganki po bokach placu przed kościołem.

Wyjątkowe miejsce

Krużganki to jedno z najważniejszych miejsc na powstańczej mapie Warszawy. Zostały tu umieszczone tablice upamiętniające wielkich Polaków i powstańców Warszawy. Miejsce to jest bardzo popularne w branży filmowej. Kręcone tu były sceny do filmów m.in.: „Katyń”, „Jack Strong”, „Zieja”, „Czas honoru”, „Stulecie winnych”, „Wojenne dziewczyny”, „Sprawiedliwi”.

Niestety, czas odcisnął na krużgankach mocne piętno. Dzięki Ministerstwu Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu udało się przeprowadzić pierwszy etap prac remontowych. Objął on m.in.: oczyszczenie elewacji murów i dwóch przęseł wnętrza, dezynfekcję powierzchni architektonicznej ścian i sklepień, wzmocnienia konstrukcyjne (szycie murów), lokalne przemurowania, uzupełnienia ubytków, wzmocnienie strukturalne cegieł i zapraw oraz prace tynkarskie; demontaż istniejącego dachu, dezynfekcję i dezynsekcję więźby, naprawy ciesielskie, wzmocnienie drewna, impregnację, wymianę poszycia (z blachy), naprawy i uzupełnienia poszycia (z dachówki ceramicznej) oraz montaż obróbek blacharskich. Krużganki potrzebują jednak dalszego remontu.

Z pomocą artyści

W pomoc w znalezieniu środków zaangażowali się m.in. Jan Englert, Danuta Stenka i Maciej Musiał. Powstał też poruszający film w reżyserii Grzegorza Wallera: https://youtu.be/qO9Tsy4RepI. Za scenariusz odpowiadał franciszkanin o. Lech Dorobczyński, proboszcz parafii. Na jego prośbę Powstaniec Warszawy Wiesław Newecki „Kogut” i dwunastu artystów zebrało się w jednym miejscu, by opowiedzieć o krużgankach, miejscu spoczynku wielu wybitnych Polaków – w tym Powstańców Warszawskich.

Żeby ułatwić pozyskiwanie środków, powstała również zbiórka internetowa https://www.siepomaga.pl/uratuj-kruzganki. Na razie zebrano kilka tysięcy, a do dokończenia remontu brakuje jeszcze łącznie ok. 3,5 mln zł.

Stołeczny konserwator zabytków Michał Krasucki zachęcił proboszcza, by wystąpił z wnioskiem o dofinansowanie. - Kościół zasługuje na opiekę - powiedział Michał Krasucki.


PAP/dad

Polskie MSZ reaguje na zatrzymanie dziennikarki TVP. Białoruski dyplomata został wezwany do resortu

04.08.2022 10:31
Dziś w siedzibie MSZ RP ma stawić się charge d’affaires Białorusi. Warszawa przekaże dyplomacie stanowczy protest oraz żądanie natychmiastowego uwolnienia dziennikarki TVP Iryny Słaunikawej i innych osób bezprawnie pozbawionych wolności na Białorusi, w tym Andrzeja Poczobuta - poinformował wiceszef MSZ Marcin Przydacz.

Krzysztof Kamil Baczyński wciąż jest inspiracją dla współczesnych

04.08.2022 12:21
Poeta, żołnierz batalionu „Parasol” Armii Krajowej, podharcmistrz Szarych Szeregów zginął 78 lat temu, 4 sierpnia 1944 roku, w czwartym dniu Powstania Warszawskiego od kuli niemieckiego snajpera.

Film dokumentalny "Dzieje hymnu polskiego"

04.08.2022 14:36