Redakcja Polska

Portal Polskiego Radia zablokowany na Białorusi. "Łukaszenka odcina ludzi od świata"

07.08.2022 16:36
Na Białorusi zablokowano dostęp do portalu Polskiego Radia polskieradio.pl. Pod koniec lipca reżimowe władze w Mińsku uznały portal Polskiego Radia za "ekstremistyczny". Materiały białoruskiej służby Polskiego Radia są dostępne na Białorusi przez VPN, a także na falach radiowych.
Represje na Białorusi. Reżim Łukaszenki nie ustaje w działaniach
Represje na Białorusi. Reżim Łukaszenki nie ustaje w działaniachPAP/EPA/Valda Kalnina

Wiadomości białoruskiej służby PR wciąż rozbrzmiewają w całej Białorusi trzy razy dziennie na długich falach o częstotliwości 225 kHz. Godzinny program nadawany jest od 7:00 do 8:00 rano według czasu obowiązującego na Białorusi na falach średnich, częstotliwość 1386 kHz.

Reżim Alaksandra Łukaszenki walczy z niezależnymi mediami, zwłaszcza w ostatnich dwóch latach - po sfałszowanych wyborach prezydenckich - blokując dostęp do stron internetowych, uznając je za ekstremistyczne oraz uniemożliwiając drukowanie i dystrybucję gazet.

Łukaszenka chce odciąć Białorusinów od świata

Dyrektor Polskiego Radia dla Zagranicy Andrzej Rybałt podkreśla, że to kolejny akt walki reżimu Aleksandra Łukaszenki z wolnymi mediami. - Reżim Łukaszenki będzie robił wszystko, by odcinać tę część białoruskiego społeczeństwa, która chce się dowiedzieć, jak wygląda świat, od wolnych mediów. Reżim Łukaszenki jest całkowicie podporządkowany służbom specjalnym Federacji Rosyjskiej, Łukaszenka jest całkowicie uzależniony od tego, co będzie realizował Putin. W związku z tym portal Polskiego Radia jest wbrew strategii informacyjnej Mińska - tłumaczy Andrzej Rybałt.

Dyrektor Polskiego Radia dla Zagranicy dodaje, że treści prezentowane na portalu polskieradio.pl, które docierały do Białorusinów, były dla reżimu Łukaszenki niebezpieczne. 

- Treści dotyczyły walki wolnego świata z "ruskim mirem". Reżim Łukaszenki stara się nie dopuścić do tego, żeby jakakolwiek informacja dotycząca wydarzeń światowych, a mająca czy mogąca mieć wpływ na to, jak będzie postrzegana obecna polityka Łukaszenki przez społeczeństwo białoruskie, dotarła do tego społeczeństwa - zaznacza. Andrzej Rybałt dodaje, że na portalu Polskiego Radia Białorusini mogli znaleźć informacje o walce opozycji z reżimem Łukaszenki.

Wyrok na mediach

Iryna Słaunikawa dziennikarka TVP wykonywała obowiązki służbowe w centrum wydarzeń podczas protestów społecznych na Białorusi w 2020 roku. Została aresztowana razem z mężem Alaksandrem Łojką w październiku zeszłego roku na lotnisku w Mińsku, gdy wracali do domu z wakacji. Sąd w Homlu skazał ją na pięć lat kolonii karnej za rzekomą "organizację protestów" i "kierowanie ugrupowaniem ekstremistycznym".

Maksymalna kara za czyny, o które oskarżono dziennikarkę, to siedem lat pozbawienia wolności. Wyrok był nawet surowszy, niż chciał oskarżyciel, który wnioskował o cztery lata kolonii karnej. Proces w Homlu odbywał się za zamkniętymi drzwiami, a adwokata dziennikarki oraz jej rodzinę zobowiązano do nierozpowszechniania informacji o przebiegu procesu.

Reżim Aleksandra Łukaszenki wciąż prowadzi działania mające na celu ograniczenie jakiejkolwiek działalności niezależnych mediów na terytorium jego kraju. W sumie w aresztach przebywać może nawet kilka tysięcy opozycjonistów.

***

Portal Polskiego Radia dostarczał również Białorusinom najnowszych informacji dotyczących agresji armii rosyjskiej na Ukrainę i akcjach dywersyjnych dokonywanych przez białoruskich partyzanci, by utrudnić wojskom Putina operowanie na terenie Białorusi.

IAR/ho

Grupa Wagnera werbuje więźniów. Tysiące z nich mają walczyć na Ukrainie

07.08.2022 09:00
Rosyjska firma najemnicza nazywana grupą Wagnera zwerbowała w zakładach karnych w Rosji ponad 1800 więźniów na wojnę przeciw Ukrainie. Niektórzy zostali ranni bądź zginęli na froncie - podał portal Wiorstka, który zebrał dane we współpracy z fundacją Ruś Siedząca.

Nieudany szturm Rosjan w Donbasie. Raport ukraińskiego sztabu

07.08.2022 12:00
Nie powiodła się próba rosyjskiego szturmu w pobliżu Bachmutu w obwodzie donieckim. Rosjanie próbowali przejąć to miasto i pobliski Sołedar, aby rozszerzyć kontrolę w regionie - przekazał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Prezydent Zełenski: potrzebne są sankcje na rosyjski sektor jądrowy i paliwo nuklearne

07.08.2022 16:03
Rosyjski terror związany z obiektami nuklearnymi musi spotkać się z silniejszą odpowiedzią świata, w tym sankcjami na rosyjski sektor jądrowy i paliwo nuklearne - przekazał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w niedzielę, po rozmowie z przewodniczącym Rady Europejskiej Charles'em Michelem.