Redakcja Polska

Polska prowadzi rozmowy z partnerami z UE aby uwolnić Irynę Słaunikawą

09.08.2022 15:15
Dziennikarka TVP została w zeszłym tygodniu skazana przez białoruski sąd na pięć lat kolonii karnej za relacjonowanie protestów przeciwko władzy w Mińsku.
Audio
  • Iryna Słaunikawa, dziennikarka TVP została w zeszłym tygodniu skazana przez białoruski sąd na pięć lat kolonii karnej za relacjonowanie protestów przeciwko władzy w Mińsku. Materiał Przemysława Pawełka [POSŁUCHAJ]
Iryna Słaunikawa
Iryna SłaunikawaBiełsat/belsat.eu/print screen

Wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz powiedział, że strona polska prowadzi rozmowy z unijnymi partnerami, aby wpłynęli na reżim w Mińsku w celu uwolnienia dziennikarki Telewizji Polskiej.

Marcin Przydacz na antenie TVP Info podkreślił, że innym sposobem wywierania nacisku na reżim białoruski jest nakładanie kolejnych sankcji. Jak powiedział - prowadzone są rozmowy z unijnymi partnerami, zwłaszcza tymi, którzy utrzymują jeszcze z Białorusią jakieś kontakty biznesowe czy ekonomiczne, by zareagować w odpowiedni sposób, także za pośrednictwem uszczelnienia czy wzmocnienia sankcji. 'Jeśli do tej pory reżim Łukaszenki nie odczuł w odpowiedni sposób tych kilkunastu pakietów sankcyjnych, i poczyna sobie z ludźmi tak, jak właśnie to widzimy w ostatnich dniach, to znaczy że potrzeba dalszego zacieśniania polityki sankcji i dalszej reakcji gospodarczej' - powiedział wiceminister spraw zagranicznych.

Iryna Słaunikawa wykonywała obowiązki dziennikarskie podczas protestów społecznych na Białorusi w 2020 roku. Została aresztowana razem z mężem Alaksandrem Łojką w październiku zeszłego roku na lotnisku w Mińsku, gdy wracała do domu z wakacji.

Sąd w Homlu skazał ją na pięć lat kolonii karnej za rzekomą "organizację protestów" i "kierowanie ugrupowaniem ekstremistycznym". Maksymalna kara za czyny, o które oskarżono dziennikarkę, to siedem lat pozbawienia wolności. Wyrok był nawet surowszy, niż chciał oskarżyciel, który wnioskował o cztery lata kolonii karnej. Proces w Homlu odbywał się za zamkniętymi drzwiami, a adwokata dziennikarki oraz jej rodzinę zobowiązano do nierozpowszechniania informacji o przebiegu procesu.

IAR/PP

Białorusini przeciwko Łukaszence. Opozycja chce formować ruch wyzwoleńczy

09.08.2022 15:00
Powinniśmy przygotować ruchu wyzwoleńczy, który będzie gotów walczyć o niepodległość Białorusi i obalić nielegalny reżim - powiedział białoruski opozycjonista, były ambasador Białorusi w Polsce Paweł Łatuszka. Dodał, że od wyborów w 2020 r. na Białorusi zatrzymanych zostało 50 tys. osób.

Wystawa "Biało-czerwono-biały". "Niepodległa Białoruś jest polską racją stanu"

09.08.2022 12:44
Na ogrodzeniu Muzeum Łazienek Królewskich w Warszawie można już oglądać wystawę „Biało - czerwono- biały”, otwartą w drugą rocznicę sfałszowanych wyborów na Białorusi. To wystawa, która jest pokłosiem międzynarodowego konkursu na plakat nawiązujący do mobilizacji społeczeństwa białoruskiego na rzecz demokratycznych przemian i walki z reżimem Aleksandra Łukaszenki.

Zełenski żąda jeszcze większych sankcji wobec Rosji. "Powinni żyć zamknięci we własnym świecie"

09.08.2022 14:00
Kraje zachodnie powinny nałożyć zakaz podróżowania na wszystkich obywateli Rosji, aby powstrzymać aneksję ukraińskich terytoriów - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w opublikowanym w poniedziałek wieczorem wywiadzie dla "Washington Post".

Stany Zjednoczone wspierają wolną i demokratyczną Białoruś - zapewnia Mark Brzeziński

09.08.2022 15:04
Stany Zjednoczone wspierają wolną i demokratyczną Białoruś i stają po stronie tych, którzy domagają się poszanowania praw człowieka w obliczu brutalnych represji na Białorusi, w tym uwięzionej dziennikarki Iryny Słaunikawej - podkreślił ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski.