Redakcja Polska

Stany Zjednoczone wspierają wolną i demokratyczną Białoruś - zapewnia Mark Brzeziński

09.08.2022 15:04
Stany Zjednoczone wspierają wolną i demokratyczną Białoruś i stają po stronie tych, którzy domagają się poszanowania praw człowieka w obliczu brutalnych represji na Białorusi, w tym uwięzionej dziennikarki Iryny Słaunikawej - podkreślił ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski.
Mark Brzezinski
Mark BrzezinskiUS Embassy Sweden/Flickr

9 sierpnia 2020 r. na Białorusi odbyły się wybory prezydenckie, w których za oficjalnego zwycięzcę uznano ubiegającego się o reelekcję Alaksandra Łukaszenkę z wynikiem 80,1 proc. głosów. Według oficjalnych wyników jego oponentka, popierana przez demokratyczną opozycję Swiatłana Cichanouska zdobyła zaledwie 10,1 proc. głosów. Po wyborach w kraju wybuchły masowe protesty przeciwko ich sfałszowaniu. Wynik wyborów nie został również uznany przez kraje UE oraz m.in. USA. Protesty pociągnęły za sobą nasilające się represje ze strony władz i zatrzymania działaczy demokratycznych.

Mark Brzezinski zapewnił we wtorek na Twitterze o wsparciu USA dla wolnej i demokratycznej Białorusi. "Stany Zjednoczone stają po stronie tych, którzy domagają się poszanowania praw człowieka w obliczu brutalnych represji na Białorusi, w tym uwięzionej dziennikarki Iryny Słaunikawej" - podkreślił dyplomata.

Sprawa Iryny Słaunikawej

Białoruski Sąd Obwodowy w Homlu skazał niedawno dziennikarkę TVP Irynę Słaunikawą na pięć lat kolonii karnej za "stworzenie formacji ekstremistycznej". W październiku ub. roku została zatrzymana z mężem na lotnisku w Mińsku, gdy wracali z wakacji w Egipcie. Oboje zostali skazani pierwotnie na 15 dni aresztu za "zamieszczanie „treści ekstremistycznych” na Facebooku".

"Chodziło o materiały Biełsat TV – chociaż pochodziły one z czasów, kiedy na Białorusi nie uznawano jeszcze tej stacji i nadawanych przez nią treści za ekstremistyczne. W przeszłości Słaunikawa była dziennikarką Biełsatu, jednak jak podkreślają jej ojciec oraz adwokat, od ponad 10 lat nie jest ona już związana ze stacją; obecnie jest etatową pracowniczką TVP" - poinformowało biuro prasowe Biełsat TV.

W komunikacie wydanym przez stację telewizyjną podkreślono także, że "nie wiadomo, co sąd uznał za ową formację, ponieważ posiedzenia odbywały się zamkniętymi drzwiami, a adwokata dziennikarki oraz jej rodzinę zobowiązano do nierozgłaszania informacji o przebiegu procesu. Tak postanowił przewodniczący składu orzekającego Mikałaj Dola, który wcześniej skazał na wieloletnie więzienia m.in. opozycjonistów aresztowanych w ramach tzw. „sprawy Cichanouskiego”. Jedyne skąpe informacje z kolejnych posiedzeń przekazywał ojciec dziennikarki, Alaksandr Słaunikau".

Polskie MSZ przekazało protest chargé d’affaires Białorusi w związku ze skazaniem dziennikarki. MSZ domaga się od władz Białorusi zaprzestania prześladowań dziennikarzy, członków polskiej mniejszości oraz pozostałych przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego, natychmiastowego uwolnienia wszystkich więźniów politycznych oraz oczyszczenia ich z politycznie motywowanych zarzutów, które w dalszym ciągu ciążą m.in. na prezes Związku Polaków na Białorusi Andżelice Borys.


PAP/dad

Wystawa "Biało-czerwono-biały". "Niepodległa Białoruś jest polską racją stanu"

09.08.2022 12:44
Na ogrodzeniu Muzeum Łazienek Królewskich w Warszawie można już oglądać wystawę „Biało - czerwono- biały”, otwartą w drugą rocznicę sfałszowanych wyborów na Białorusi. To wystawa, która jest pokłosiem międzynarodowego konkursu na plakat nawiązujący do mobilizacji społeczeństwa białoruskiego na rzecz demokratycznych przemian i walki z reżimem Aleksandra Łukaszenki.

Zełenski żąda jeszcze większych sankcji wobec Rosji. "Powinni żyć zamknięci we własnym świecie"

09.08.2022 14:00
Kraje zachodnie powinny nałożyć zakaz podróżowania na wszystkich obywateli Rosji, aby powstrzymać aneksję ukraińskich terytoriów - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w opublikowanym w poniedziałek wieczorem wywiadzie dla "Washington Post".

„Szklane ptaki” – opowieść o miłościach Krzysztofa Kamila Baczyńskiego

09.08.2022 14:30
Zbeletryzowana biografia pokazuje codzienność poety w okupowanej Warszawie i jego relacje z kobietami jego życia – matką Stefanią i żoną Barbarą.