Redakcja Polska

Weszły w życie ograniczenia wizowe dla Rosjan. Wiceszef MSZ Marcin Przydacz: są absolutnie zasadne

19.09.2022 14:57
- Skoro znacząca większość Rosjan popiera działania Władimira Putina na Ukrainie, to myślę, że tego typu decyzje, ograniczające możliwość podróżowania dla obywateli Rosji posiadających wizy Schengen, są absolutnie zasadne - powiedział wiceszef MSZ Marcin Przydacz. 
Audio
  • Od dziś kraje bałtyckie i Polska zamykają granice dla rosyjskich turystów. Relacja Kamila Zalewskiego
Wiceszef MSZ: decyzje ograniczające możliwość podróżowania dla obywateli Rosji - absolutnie zasadne
Wiceszef MSZ: decyzje ograniczające możliwość podróżowania dla obywateli Rosji - absolutnie zasadneshutterstock.com/bellena

Litwa, Łotwa i Estonia od poniedziałku (19 września) ograniczają możliwości wjazdu na swoje terytorium obywateli Rosji posiadających wizy Schengen. Władze tłumaczą decyzję m.in. obawą o bezpieczeństwo narodowe i aspektem moralnym związanym z prowadzoną przez Moskwę wojną na Ukrainie.

Marcin Przydacz w rozmowie z Polską Agencją Prasową podkreślił, że Polska wspólnie z kilkoma państwami Unii Europejskiej również wprowadza ograniczenia dla obywateli Federacji Rosyjskiej posiadających wizy.


Posłuchaj
00:46 11947658_1.mp3 Od dziś kraje bałtyckie i Polska zamykają granice dla rosyjskich turystów. Relacja Kamila Zalewskiego

 

Wiceminister przypomniał, że kilkanaście dni temu w Pradze odbyło się spotkanie ministrów spraw zagranicznych państw Unii Europejskiej. - I wówczas wszyscy partnerzy w ramach UE zdecydowali, że państwa mogą wprowadzać, w ramach prawa europejskiego, własne ograniczenia dla obywateli Federacji Rosyjskiej chcących podróżować - zaznaczył.

Instrument nacisku na Rosję

Jak dodał, "nie dotyczy to osób prześladowanych politycznie czy posiadających wizy humanitarne". - Natomiast osoby wspierające reżim, osoby będące blisko władz na Kremlu jasne jest, że te ograniczenia - mimo że już posiadają taką wizę - powinny obejmować - mówił. - Skoro znacząca większość Rosjan popiera działania Władimira Putina na Ukrainie, to myślę, że tego typu decyzje, ograniczające możliwość podróżowania, są absolutnie zasadne - powiedział Marcin Przydacz.

A już zwłaszcza - dodał - "po tym, co w ostatnich dniach obiegło świat - fotografie ekshumacji w Iziumie, które potwierdzają, że po raz kolejny najprawdopodobniej doszło do zbrodni wojennych, to takie instrumenty nacisku na Federację Rosyjską powinny być realizowane".

W czwartek wieczorem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiadomił, że w wyzwolonym mieście Izium na wschodzie Ukrainy odnaleziono masowy grób. Doradca prezydenta Mychajło Podolak przekazał w piątek na Twitterze, że w miejscu masowego pochówku znajduje się 450 grobów.

Ograniczenia dla obywateli Rosji

Ograniczenia wjazdu będą dotyczyć obywateli Rosji, posiadaczy krótkoterminowych wiz Schengen, którzy podróżują w celach innych niż niezbędne, np. w celach turystycznych. Przepisy, które mają zacząć jednocześnie obowiązywać 19 września w trzech krajach bałtyckich, przewidują szereg wyjątków, m.in. wizyty w celach humanitarnych.

8 września premierzy Polski - Mateusz Morawiecki, Estonii - Kaja Kallas, Litwy - Ingrida Simonyte i Łotwy - Arturs Kriszjanis Karinsz opowiedzieli się za ograniczeniem możliwości podróżowania po Europie dla obywateli Rosji. We wspólnym oświadczeniu zapowiedzieli ograniczenie możliwości wjazdu do strefy Schengen dla obywateli rosyjskich podróżujących w celach turystycznych, kulturalnych, sportowych i biznesowych.

W czwartek w Studiu PAP wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Bartosz Grodecki zapowiedział, że rozporządzenie, które m.in. ogranicza wjazd Rosjan do Polski, będzie nowelizowane. Polskie przepisy mają być spójne z przepisami w krajach bałtyckich.


IAR/PAP/dad

"Polska wykopała sobie wolność i niezależność od Rosji". Światowe media o kanale na Mierzei Wiślanej

19.09.2022 13:55
Światowe media opisują sobotnie otwarcie kanału przez Mierzeję Wiślaną. Artykuły o tym wydarzeniu ukazały się m.in. na portalach dzienników "Washington Post", "Le Figaro" czy "Frankfurter Allgemeine Zeitung". Depeszę relacjonującą otwarcie przekopu opublikowały m.in. agencje Associated Press, AFP, Bloomberg, UPI, Anatolia i Lusa.

W Londynie setki tysięcy ludzi żegnają królową Elżbietę II

19.09.2022 13:03
Kolejki do holu Pałacu Westminsterskiego sięgające doby, niezliczona liczba kwiatów składanych przez rodaków i wizerunki Elżbiety II we wszystkich publicznych miejscach brytyjskiej stolicy. Tak Londyn żegnał w ostatnich dniach zmarłą królową. 

Ogólnopolski plebiscyt „Wydarzenie Historyczne Roku 2021” rozstrzygnięty

19.09.2022 13:24
Konkurs „Wydarzenie Historyczne Roku 2021” został rozstrzygnięty i tym samym już po raz 15. wyróżniono najciekawsze inicjatywy historyczne. Nagroda specjalna trafiła do Związku Polaków w Kazachstanie za film „Artefakty z szafy. Historia moich przodków zaklęta w przedmioty”.