Redakcja Polska

Ogólnopolski plebiscyt „Wydarzenie Historyczne Roku 2021” rozstrzygnięty

19.09.2022 13:24
Konkurs „Wydarzenie Historyczne Roku 2021” został rozstrzygnięty i tym samym już po raz 15. wyróżniono najciekawsze inicjatywy historyczne. Nagroda specjalna trafiła do Związku Polaków w Kazachstanie za film „Artefakty z szafy. Historia moich przodków zaklęta w przedmioty”.
Audio
  • Plebiscyt „Wydarzenie Historyczne Roku 2021” rozstrzygnięty. Materiał Przemysława Pawełka [POSŁUCHAJ]
Zwycięzcy konkursu Wydarzenie Historyczne Roku 2021
Zwycięzcy konkursu "Wydarzenie Historyczne Roku 2021"Materiały muzeum Historii Polski

Zdaniem internautów, do których należała ostateczna decyzja, są to: wystawa "Miasto-Moda-Maszyna" Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, projekt „Baśniowe pogranicze. W krainie legend polskich i słowackich” Gminy Miasta Rzeszów oraz otwarcie Centrum Szyfrów Enigma przez Poznańskie Centrum Dziedzictwa. Uroczysta gala, podczas której przyznano statuetki laureatom, odbyła się w Warszawie. Konkurs zorganizowało Muzeum Historii Polski we współpracy z portalem historia.org.pl.

Jak powiedział dyrektor muzeum Robert Kostro, plebiscyt honoruje projekty związane z edukacją historyczną, takie jak wystawy, programy edukacyjne i rozmaite pomysły działalności w internecie.„Zależy nam na tym, żeby przypominać, co ważnego wydarzyło się w ubiegłym roku, pokazywać wspaniałych ludzi stojących za tymi projektami, to kuratorzy, działacze, animatorzy kultury. Zależy nam tez na tym, żeby promować dobre praktyki: żeby uczyć się od najlepszych i pokazywać, w jaki sposób można w nowoczesny sposób docierać do ludzi z wiedzą historyczną” - powiedział Robert Kostro.

Dyrektor Muzeum Historii Polski wyjaśnił, że konkurs przebiegał dwuetapowo. W I etapie osoby prywatne i instytucje mogły zgłosić maksymalnie trzy wydarzenia, po jednym z każdej kategorii. Następnie jury, złożone z przedstawicieli organizatorów oraz ludzi nauki i kultury, wybrało po pięć projektów w każdej z kategorii „Wystawa”, „Wydarzenie” oraz „Edukacja”.
Ostateczną decyzję o zwycięstwie w II etapie podjęli internauci w ogólnodostępnym głosowaniu. „Także to jest chyba najbardziej demokratyczny konkurs, na końcu mamy te głosy, które uda się zebrać spośród najszerszej publiczności” - dodał.

W kategorii „wystawa” nagrodę przyznano Centralnemu Muzeum Włókiennictwa w Łodzi za wystawę „Miasto-Moda-Maszyna”.

W kategorii „wydarzenie” uhonorowano Poznańskie Centrum Dziedzictwa za otwarcie Centrum Szyfrów Enigma z pierwszą w Polsce i na świecie multimedialną ekspozycją poświęconą historii złamania szyfrów Enigmy przez polskich matematyków.

Statuetkę w kategorii „edukacja” odebrała Gmina Miasto Rzeszów za projekt „Baśniowe pogranicze. W krainie legend polskich i słowackich”, którego celem jest przypomnienie dziedzictwa kulturalnego tego regionu.

Nagroda specjalna trafiła natomiast do Związku Polaków w Kazachstanie za film „Artefakty z szafy. Historia moich przodków zaklęta w przedmioty”. Film zrealizowano w 85. rocznicę deportacji polskich rodzin do Kazachstanu. Dokumentuje on ważne dla nich przedmioty codziennego użytku.

Patronem medialnym wydarzenia jest Polskie Radio.

IAR/PP

Brytyjski historyk: Stalin chciał sojuszu z Hitlerem, gdyż pozwalało to na rozbicie Polski

18.09.2022 09:00
Brytyjski historyk prof. Richard Overy podkreślił, że z punktu widzenia Stalina sojusz z Hitlerem był bardziej sensowną opcją niż układy z Francją czy Wielką Brytanią, bo pozwalał na rozbicie Polski. Jak dodał, mówienie, że Związek Sowiecki został do tego zmuszony, jest niedorzeczne.

We Lwowie upamiętniono żołnierzy Wojska Polskiego września 1939 roku

18.09.2022 07:00
Działacze polskich organizacji Lwowa, dyplomaci oraz duchowni oddali cześć na cmentarzach, gdzie spoczęli obrońcy Ojczyzny - polscy żołnierze września 1939 roku. 83 lata temu, 17 września 1939 roku, Armia Czerwona wkroczyła na teren II Rzeczpospolitej, realizując ustalenia zawarte w tajnym protokole paktu Ribbentrop-Mołotow.

Prezydent Andrzej Duda z małżonką wziął udział w nabożeństwie pogrzebowym brytyjskiej królowej Elżbiety II

19.09.2022 12:51
Około pół tysiąca przywódców z całego świata wzięło udział w dzisiejszym pogrzebie królowej Elżbiety II. Uroczystości rozpoczęły się w Londynie, a następnie przeniosły do podlondyńskiego Windsoru. Ceremonia zaczęła się w południe według czasu obowiązującego w Polsce. Wśród światowych przywódców i szefów rządów żegnających brytyjską królową Elżbietę II w Londynie był Andrzej Duda. Polski prezydent z małżonką wzięli udział w nabożeństwie pogrzebowym w Opactwie Westminsterskim. Para prezydencka przebywa w Wielkiej Brytanii od niedzieli.

W Londynie setki tysięcy ludzi żegnają królową Elżbietę II

19.09.2022 13:03
Kolejki do holu Pałacu Westminsterskiego sięgające doby, niezliczona liczba kwiatów składanych przez rodaków i wizerunki Elżbiety II we wszystkich publicznych miejscach brytyjskiej stolicy. Tak Londyn żegnał w ostatnich dniach zmarłą królową.