Redakcja Polska

Jakub Kumoch: upadek Łymania, którego aneksję dzień wcześniej ogłosiła Rosja, jest dla Rosji upokarzający

03.10.2022 09:25
Upadek miasta, którego aneksję dzień wcześnie ogłosiła Rosja, jest dla Rosji upokarzający - tak szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch ocenił odbicie miasta Łyman przez Ukrainę.
Zniszczony w walce rosyjski czołg
Zniszczony w walce rosyjski czołgPAP/EPA/OLEG PETRASYUK

Jak oświadczył w niedzielę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, miasto Łyman w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy zostało w pełni oczyszczone z rosyjskich wojsk przez ukraińskie siły zbrojne. - Upadek miasta, które już było w rękach Rosja dzień po tym, jak Rosja ogłosiła aneksję tego terytorium i uznaje to za swoje terytorium, jest dla Rosji upokarzające, bo oznacza to, że w świetle doktryny państwowej, doktryny rosyjskiej właśnie, Rosja prowadzi wojnę na swoim terytorium. Jest to absurdalne - ocenił Kumoch w RMF FM.

Jak dodał, jest to najlepszy komentarz ile warte są aneksje Władimira Putina, jeżeli dzień później pada miasto. - Rzecz, która Rosjanom paradoksalnie się udała - udało im się uciec z Łymanu, bo gdyby zostali otoczeni i mieli tam spektakularną kapitulację jednostki rosyjskiej, a wątpię, by rosyjskie jednostki miały takie morale, żeby zrobić tam obronę twierdzy brzeskiej albo Stalingradu, to dopiero byłaby klęska Putina - stwierdził Kumoch. - Rosjanie przy groźbie otoczenia po prostu uciekają i widać, że na tym też polega ich szybkości w oddawaniu okupowanych terytoriów - zaznaczył.

Łyman to ważny węzeł kolejowy, a odbicie miasta pozwala ukraińskim siłom zacząć operację na rzecz wyzwolenia sąsiedniego obwodu ługańskiego.

W piątek Władimir Putin ogłosił włączenie do Rosji czterech ukraińskich obwodów: donieckiego, ługańskiego, zaporoskiego i chersońskiego, na terenie których w dniach 23-27 września odbyły się sfingowane referenda w tej sprawie.


PAP/dad

Zobacz więcej na temat: Ukraina wojna na Ukrainie

Exit poll na Łotwie: zwyciężyła partia premiera Kriszjanisa Karinsza

02.10.2022 16:00
Na Łotwie zakończyły się wybory parlamentarne. Według wyników exit poll zwyciężyła w nich partia obecnego premiera Kriszjanisa Karinsza.

Ekspert do spraw migracji: napływ ukraińskich uchodźców do Europy będzie szczególnie odczuwalny zimą

02.10.2022 12:58
Szukający schronienia Ukraińcy są rozmieszczeni w Europie zbyt nierównomiernie, co może stać się prawdziwym problemem zimą, jeśli sytuacja na Ukrainie się pogorszy - ocenił Gerald Knaus. Kraje takie jak Czechy i Polska ponoszą największy ciężar; przed nami "historyczna zima uchodźców" - dodał.

Operator Nord Stream 1 i 2 informuje o stabilizacji ciśnienia w gazociągach: wyciek ustał

02.10.2022 21:19
Operator NS1 i NS2 spółka Nord Stream AG poinformowała Duńską Agencję Energii o przywróceniu stałego ciśnienia w obu gazociągach przebiegających po dnie Morza Bałtyckiego, co oznacza koniec ulatniania się gazu.