Redakcja Polska

Niemiecka kolej padła ofiarą sabotażu. Masowe odwołania połączeń na północy kraju

08.10.2022 14:37
Jak podają niemieckie koleje to sabotaż był przyczyną zakłóceń w ruchu pociągów w północnych Niemczech. "Z powodu sabotażu na kablach, które są niezbędne dla ruchu pociągów, Deutsche Bahn musiały dziś rano na prawie trzy godziny wstrzymać ruch pociągów na północy kraju" - powiedziała agencji dpa rzeczniczka Deutsche Bahn. Odpowiednie organy bezpieczeństwa prowadzą dochodzenie.
Audio
  • Koleje Niemieckie całkowicie wstrzymały połączenia dalekobieżne w północnej części kraju. Materiał Wojciecha Osińskiego (IAR)
Od rana niemieckie koleje są sparaliżowane awarią systemów sterowania.
Od rana niemieckie koleje są sparaliżowane awarią systemów sterowania.DB AG Uwe Miethe/twitter

Wcześniej informowano, że poważne problemy w północnych Niemczech wynikały z zakłóceń w cyfrowej łączności kolejowej GSM-R (Global System for Mobile Communications – Rail). Jak pisze portal gazety "Bild am Sonntag", powołujący się na źródła kolejowe, "atak na tzw. kable GSM-R wymaga pewnej wiedzy, aby przerwać je w sposób celowy".

Posłuchaj
00:46 11982788_1.mp3 Koleje Niemieckie całkowicie wstrzymały połączenia dalekobieżne w północnej części kraju. Materiał Wojciecha Osińskiego (IAR)

 

Koleje Deutsche Bahn zawiesiły w sobotę rano wszystkie połączenia dalekobieżne w północnych Niemczech. Na dworcach utknęła niezliczona ilość podróżnych.

Ucierpiały Brema, Hamburg, Dolna Saksonia i Szlezwik-Holsztyn - napisała kolej na Twitterze. Całkowicie odwołane były pociągi IC do i z Berlina w kierunku Amsterdamu. Pociągi IC do i z Kopenhagi i Aarhus kończyły i zaczynały bieg w Padborgu.

Nawet po wznowieniu ruchu kolejowego zdarzają się nieprawidłowości i przerwy - informują niemieckie media.

IAR/PAP/dad

Zobacz więcej na temat: Niemcy kolej sabotaż

Relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki dotrą do Budapesztu. Polacy na Węgrzech starali się o nie kilka lat

08.10.2022 12:02
Ruch "Solidarności" jest dla mieszkańców dzielnicy Obuda w Budapeszcie szczególną inspiracją, a ks. Jerzy Popiełuszko duchowym przewodnikiem, człowiekiem odwagi i symbolem walki o wolność - powiedział ks. Krzysztof Grzelak, proboszcz Polskiej Parafii Personalnej w Budapeszcie, przed sobotnimi uroczystościami umiejscowienia relikwii „kapelana Solidarności” w Kościele Matki Bożej Kamiennej w węgierskiej stolicy.

Panika na Krymie. W sklepach ograniczono sprzedaż towarów, kolejki na stacjach

08.10.2022 14:10
Rosyjska administracja anektowanego Krymu oświadczyła w sobotę, że sprzedaż niektórych produktów w sklepach spożywczych zostanie ograniczona, by uniknąć masowego wykupywania towarów. Obawy o to wzbudził sobotni pożar na moście prowadzącym do Rosji.