Redakcja Polska

Ambasador RP w Rosji oddał hołd ofiarom stalinowskich represji

29.10.2022 09:48
Ambasador Polski w Rosji Krzysztof Krajewski wraz z pracownikami i współpracownikami „Memoriału” oddał hołd ofiarom stalinowskich represji.
Audio
  • Rosja - ambasador RP oddał hołd ofiarom stalinowskich represji [posłuchaj]
Krzysztof Krajewski
Krzysztof Krajewski Twitter.com/@PLinRussia

Od 15 lat w Moskwie na Łubiance 29 października organizowana była akcja pod hasłem „przywracanie imion”. Przez cały dzień mieszkańcy Moskwy odczytywali w tym miejscu nazwiska osób zgładzonych przez NKWD. W tym roku administracja rosyjskiej stolicy zakazała organizowania akcji. 

Akcję „przywracania imion” zainicjowali historycy i obrońcy praw człowieka ze stowarzyszenia „Memoriał”.

Chcieli w ten sposób uczcić ofiary stalinowskich zbrodni i przypomnieć, że nie ma nic cenniejszego na świecie od ludzkiego życia. W związku z tym, że w tym roku moskiewscy urzędnicy zakazali organizowania akcji, nazwiska ofiar odczytywane są na specjalnie uruchomionym kanale internetowym.

Jednak mimo zakazu władz Moskwy, działacze „Memoriału” oraz zachodni dyplomaci pracujący w Rosji, w tym ambasador Polski Krzysztof Krajewski złożyli kwiaty na Łubiance obok Kamienia Sołowieckiego, który symbolizuje ofiary stalinowskich zbrodni.

IAR/ks

Ambasador Polski w Rosji o reakcji unijnych dyplomatów na aneksję

01.10.2022 10:50
Ambasador Polski w Rosji Krzysztof Krajewski potępił ogłoszoną przez Władimira Putina aneksję czterech regionów Ukrainy. Dyplomata zwrócił uwagę na rosnące w rosyjskim społeczeństwie zaniepokojenie polityką Kremla.

Stały Przedstawiciel RP przy ONZ potępił rosyjskie ataki na cywilów na Ukrainie

22.10.2022 09:26
Stały Przedstawiciel RP przy Narodach Zjednoczonych Krzysztof Szczerski potępił ostatnie rosyjskie ataki rakietowe na obiekty cywilne na Ukrainie. Podczas debaty na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ zarzucił Rosji łamanie prawa międzynarodowego.

Komisja Europejska o przemówieniu Władimira Putina: orwellowskie

28.10.2022 15:15
W ostatnim przemówieniu Władimir Putin atakował po raz kolejny Zachód, odmawiał prawa do istnienia Ukrainie i kłamał na temat rozpętanej w lutym wojny.