Redakcja Polska

Wojsko przeszkoli w tym roku prawie 200 tysięcy rezerwistów

05.12.2022 15:04
Wojsko wróciło do obowiązkowych szkoleń rezerwistów. W najbliższych dniach wezwanie na szkolenie mogą dostać tysiące osób. Za planowanie szkolenia rezerw odpowiada Sztab Generalny, a same ćwiczenia będą odbywały się w jednostkach podległych pod Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych.
Armia chce nadrobić czas stracony w pandemii
Armia chce nadrobić czas stracony w pandemiiTwitter/@MON_GOV_PL

Rzecznik Sztabu Generalnego pułkownik Joanna Klejszmit przypomniała, że na szkolenia zostaną wezwani tylko ci, którzy kiedyś byli już w wojsku. Obecnie na wezwania powinni oczekiwać szeregowi do 50. roku życia oraz oficerowie do 60. roku życia. - Armia chce nadrobić czas stracony w pandemii i przeszkolić jak najwięcej osób pozostających w aktywnej rezerwie - podkreśliła pułkownik Joanna Klejszmit.

- Wezwania są wysyłane zgodnie z długoterminowymi planami, na podstawie tak zwanych przydziałów mobilizacyjnych. W dostarczanie wezwań do konkretnych rezerwistów zaangażowano centra rekrutacji - wyjaśniła z kolei podpułkownik Justyna Balik z Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji w Warszawie.

Obowiązkowe szkolenia rezerwistów wznowiono na początku tego roku. Ćwiczenia odbywają się cyklicznie od wielu lat, jednak w czasie pandemii koronawirusa były zawieszone.

Według planów Sztabu Generalnego na koniec tego roku w sumie zostanie przeszkolonych około 200 tysięcy rezerwistów. W 2023 roku plany są równie ambitne, na razie mowa jest o wezwaniu ponad 120 tysięcy osób.


IAR/dad

Zdecydowana większość Polaków jest za budową elektrowni jądrowej w kraju

05.12.2022 12:34
Wojna na Ukrainie przyczyniła się do zwiększenia akceptacji planów budowy elektrowni jądrowych; obecnie 75 proc. Polaków popiera taką inwestycję w kraju - wynika z opublikowanego w poniedziałek sondażu CBOS.

Niemieckie media: w sprawie systemów Patriot dla Polski minister obrony popełniła "paskudny faul"

05.12.2022 12:45
Minister obrony Niemiec Christine Lambrecht dla odrobiny autopromocji złamała tajemnicę negocjacji w sprawie dostarczenie Polsce systemów Patriot - napisała w niedzielę gazeta "Bild am Sonntag". "To jest paskudny faul ze strony minister".

Zmasowany rosyjski atak rakietowy na Ukrainę. Wybuchy w kilku obwodach

05.12.2022 13:53
Na terenie całej Ukrainy ogłoszono w poniedziałek alarm przeciwlotniczy - informują media. "Rakiety już zostały wystrzelone" - przekazał rzecznik sił powietrznych Ukrainy Jurij Ihnat. Media społecznościowe donoszą w poniedziałek po południu o eksplozjach w obwodach zaporoskim, dniepropietrowskim, charkowskim, czerkaskim i winnickim.