Redakcja Polska

Po zmasowanym ostrzale Ukrainy w wielu miejscach brakuje prądu

06.12.2022 09:22
Na Ukrainie utrzymuje się deficyt energii po zmasowanym ataku rakietowym na obiekty infrastruktury. Rosjanie w poniedziałek wystrzelili ponad 70 rakiet, z czego ponad 60 udało się strącić. Ukraińscy wojskowi raportują, że na wschodnim odcinku frontu trwają zaciekłe walki w Donbasie.
Skutki ostrzałów, walki w Donbasie, atak drona w Rosji
Skutki ostrzałów, walki w Donbasie, atak drona w RosjiPAP/EPA/SERGEI ILNITSKY

Z kolei na jednym z lotnisk na terenie Federacji Rosyjskiej doszło do eksplozji. Najprawdopodobniej to efekt ataku Ukraińców. Ukraińscy energetycy potrzebują kilku dni aby stabilizować system energetyczny po wczorajszych atakach rakietowych. Jak wyjaśnia dyrektor operatora sieci przesyłowych - "Ukrenerho" Wołodymyr Kudrycki - deficyt będzie trwał, dopóki bloki energetyczne, które zostały odłączone w wyniku ataku nie nabiorą właściwej mocy.


W dzisiejszym porannym raporcie ukraińskiego Sztabu Generalnego czytamy o odpartych przez ukraińską armię atakach w Donbasie - przede wszystkim na Bachmut. Rosjanie od wielu dni chcą otoczyć i zdobyć miasto. Wciąż jednak bezskutecznie. Ukraińcy z kolei atakują na innym odcinku w Donbasie - na linii Swatowe-Kreminna. Ukraińcom udaje się w ostatnim czasie dokonywać kolejnych uderzeń na tyłach wroga - na terenie Federacji Rosyjskiej. Wczoraj ukraińskie drony atakowały m.in. wojskowe lotnisko pod Riazaniem. Dziś są doniesienia o podobnym ataku za pomocą drona na lotnisku wojskowym w Kursku - około 100 km od granic z Ukrainą.

Posłuchaj
00:58 12085531_1.mp3 Skutki ostrzałów, walk w Donbasie oraz atak drona w Rosji (Paweł Buszko/IAR)

Ukraińska obrona przeciwlotnicza strąciła ponad 60 z ponad 70 rosyjskich rakiet. Ukraińskie władze donoszą o trafieniach obiektów infrastruktury w 3 obwodach - kijowskim, winnickim i odeskim. W tych, ale też kilku innych regionach zastosowano awaryjne wyłączenia dostaw energii elektrycznej. Za obronę w obliczu kolejnego zmasowanego ataku Ukraińcom dziękował Wołodymyr Zełenski. Jak mówił, obrona przeciwpowietrzna strąciła większość rakiet, a energetycy rozpoczęli wznowienia dostaw prądu. - Ukraiński naród nigdy się nie poddaje - zaznaczył prezydent Zełenski.

Problemy z dostawami prądu występują też w graniczącej z Ukrainą Mołdawii. Media donoszą, że jedna z rakiet spadła na terytorium tego państwa. W obwodzie zaporoskim rakiety trafiły w dzielnice mieszkalne. Co najmniej 2 osoby zginęły, a 2 zostały ranne, w tym dziecko.


IAR/dad

Wojsko przeszkoli w tym roku prawie 200 tysięcy rezerwistów

05.12.2022 15:04
Wojsko wróciło do obowiązkowych szkoleń rezerwistów. W najbliższych dniach wezwanie na szkolenie mogą dostać tysiące osób. Za planowanie szkolenia rezerw odpowiada Sztab Generalny, a same ćwiczenia będą odbywały się w jednostkach podległych pod Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych.

Będą kolejne fundusze szwajcarskie dla Polski

05.12.2022 15:29
Będą kolejne fundusze szwajcarskie dla Polski. Minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda oraz sekretarz stanu do spraw gospodarki Szwajcarii Helene Budliger Artidea podpisali w Warszawie umowę w tej sprawie. Chodzi o ponad 320 milionów franków szwajcarskich, czyli około półtora miliarda złotych, które będą uruchomione w ramach kolejnej odsłony Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy.