Redakcja Polska

"Wróg zrobi wszystko, by najbliższe dni były pełne ciemności". Zełenski ostrzega przed kolejnymi atakami

26.12.2022 10:22
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ostrzegł swych rodaków przed kolejnymi rosyjskimi atakami w ostatnich dniach tego roku. - Musimy zdawać sobie z sprawę, że nasz wróg zrobi wszystko, by te dni były dla nas ciężkie i pełne ciemności - podkreślił.
Prezydent Zełenski ostrzega przed kolejnymi rosyjskimi atakami
Prezydent Zełenski ostrzega przed kolejnymi rosyjskimi atakamifacebook.com/zelenskiy.official

Rosja, jak zaznaczył Wołodymyr Zełenski, w tym roku przegrała wszystko, co mogła przegrać, ale "próbuje zrekompensować sobie straty atakując rakietami Ukrainę i jej sektor energetyczny".

- Wiem, że ciemności nie przeszkodzą nam w zadaniu kolejnych bolesnych ciosów okupantowi - powiedział prezydent Ukrainy. - Musimy być jednak przygotowani na każdy scenariusz - dodał.

Wołodymyr Zełenski w ostrych słowach ocenił też rosyjskich wojskowych po sobotnim ostrzale artyleryjskim miasta Chersoń na południu kraju, w wyniku którego zginęło tam co najmniej 16 osób, a 64 zostały ranne. - To są potwory. (...) Odnajdziemy każdego mordercę - powiedział.

"Kiedy jesteśmy razem, jesteśmy nie do pokonania"

Wcześniej Wołodymyr Zełenski zaapelował też, by jego rodacy przestrzegali alarmów bombowych oraz wiedzieli, gdzie znajdują się najbliższe tzw. Punkty Niezłomności. To działające całą dobę miejsca, w których znajdują się apteczki, jest możliwość ogrzania się oraz dostęp do elektryczności, aby na przykład naładować telefon komórkowy.

Takich punktów działa około pięć i pół tysiąca na całej Ukrainie. - Bądźcie ostrożni i jednocześnie pomagajcie sobie nawzajem. Kiedy jesteśmy razem, jesteśmy nie do pokonania - podkreślił.

 

IAR/PAP/dad

Wizyta prezydenta Ukrainy w USA. Mocny sygnał, że Amerykanie stoją po stronie Kijowa

25.12.2022 14:36
„Amerykanie dumnie stoją razem z Ukraińcami“ - tymi słowami prezydent Joe Biden powitał ukraińskiego prezydenta w Białym Domu. Wizyta Zełenskiego w Białym Domu i także w Kongresie była manifestacją poparcia USA dla Ukrainy.

Ponad 30 tys. uchodźców z Ukrainy podjęło pracę w regionie zachodniopomorskim

25.12.2022 14:59
- Ponad 30 tys. uchodźców wojennych z Ukrainy podjęło pracę na Pomorzu Zachodnim na mocy specustawy – przekazała Północna Izba Gospodarcza. Przedsiębiorcy wskazują jednak, że uchodźcy osiedlają się w dużych miastach, mimo że więcej pracy jest w mniejszych miejscowościach.

Były prezydent Niemiec: należało słuchać naszych wschodnich sąsiadów

25.12.2022 21:43
- Sukces ukraińskiej armii leży w naszym interesie – powiedział były prezydent Niemiec Joachim Gauck w wywiadzie dla RedaktionsNetzwerk Deutschland (RND). Dodał, że w sprawie Nord Stream 2 Berlin powinien był słuchać sąsiadów ze Wschodu – Polski i krajów bałtyckich.