Redakcja Polska

Tłumy oddają hołd Benedyktowi XVI w bazylice watykańskiej

02.01.2023 15:29
Jak poinformowała rzymska policja, 15 tysięcy wiernych przybyło dziś rano pod bazylikę św. Piotra, by złożyć hołd zmarłemu w sobotę Benedyktowi XVI. Ciało papieża-seniora wystawiono przed ołtarzem głównym.
Audio
  • Tłumy oddają hołd Benedyktowi XVI w bazylice watykańskiej
Ciało Benedykta XVI zostało wystawione w bazylice watykańskiej
Ciało Benedykta XVI zostało wystawione w bazylice watykańskiejPAP/EPA/ETTORE FERRARI

Wśród pierwszych przybyłych, przed oficjalnym otwarciem bazyliki o 9 rano, byli prezydent Włoch Sergio Mattarella i premier Giorgia Meloni. Prawą nawę świątyni, gdzie znajduje się grób św. Jana Pawła II, całkowicie zamknięto. Do katafalku prowadzi wąski korytarz w nawie głównej. Przed ciałem Benedykta XVI można się zatrzymać zaledwie na kilka sekund. Mimo tłumów i tłoku wszystko przebiega sprawnie.

W Grotach Watykańskich rozpoczęto przygotowania do pochówku papieża-seniora. Będzie pochowany w krypcie, w której do 2011 roku spoczywało ciało Jana Pawła II. Jak się oczekuje, we czwartek na pogrzeb Benedykta XVI przybędzie co najmniej 60 tys. wiernych, w tym prezydent Andrzej Duda.

Joseph Alois Ratzinger urodził się 16 kwietnia 1927 roku w Marktl am Inn w Bawarii. Pod koniec II wojny światowej, w 1945 roku został wcielony do wojska jako pomocnik w artylerii przeciwlotniczej. Po wojnie studiował filozofię i teologię.W 1951 roku przyjął święcenia kapłańskie.

Arcybiskupem Monachium i Fryzyngi został w marcu 1977, a w czerwcu tego samego roku otrzymał godność kardynalską. Miał tytuł profesora teologii dogmatyki, był autorem kilkudziesięciu książek i setek artykułów.

19 kwietnia 2005 roku, w drugim dniu konklawe, został wybrany na następcę Jana Pawła II. W ciągu 8 lat pontyfikatu opublikował liczne dokumenty, jak konstytucje apostolskie i listy, 3 encykliki, 4 adhortacje apostolskie, a także książki, w tym "Jezus z Nazaretu", która stała się światowym bestsellerem. Zwołał 5 konsystorzy zwyczajnych, podczas których kreował 90 kardynałów.

Swoją historyczną decyzję o rezygnacji z urzędu Benedykt XVI ogłosił kardynałom po łacinie: "Rozważywszy po wielokroć rzecz w sumieniu przed Bogiem, zyskałem pewność, że z powodu podeszłego wieku moje siły nie są już wystarczające, aby w sposób należyty sprawować posługę Piotrową" - powiedział, ustępując.

Pogrzeb Benedykta XVI odbędzie się 5 stycznia na Placu św. Piotra w Rzymie. Tego dnia o godzinie 9.30 rozpocznie się jego msza pogrzebowa, sprawowana przez papieża Franciszka.


PAP/IAR/PP

Zmarł emerytowany papież Benedykt XVI. Miał 95 lat

31.12.2022 11:24
W wieku 95 lat, po ciężkiej chorobie, zmarł papież-senior Benedykt XVI. Następca Jana Pawła II i poprzednik Franciszka był pierwszym od XIII wieku biskupem Rzymu, który zdecydował się na abdykację.

"Łączymy się w bólu z całym Kościołem". Polskie MSZ o śmierci papieża Benedykta XVI

31.12.2022 14:41
Ministerstwo Spraw Zagranicznych przyjęło ze smutkiem wiadomość o odejściu emerytowanego papieża Benedykta XVI. "Łączymy się w bólu z całym Kościołem, któremu duchowo przewodził. Wielokrotnie podkreślał swoją przyjaźń z Janem Pawłem II i znaczenie w swoim pontyfikacie" - napisało MSZ na Twitterze.

Orędzie prezydenta Andrzeja Dudy. "Zdaliśmy egzamin z człowieczeństwa i solidarności"

31.12.2022 21:00
- Pomimo niepewności i licznych wyzwań i problemów, jako Polacy otworzyliśmy nasze serca i domy dla naszych sąsiadów w potrzebie. (...) To postawa, z której możemy być dumni. Wszyscy wspaniale zdaliśmy w 2022 roku egzamin z człowieczeństwa, solidarności i patriotyzmu - powiedział w swoim orędziu noworocznym prezydent Andrzej Duda.