Redakcja Polska

Elektrownia jądrowa w Polsce. Wicepremier Sasin: budowa jest już nie do zatrzymania, prace idą pełną parą

24.01.2023 10:01
Wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin powiedział w Programie 3 Polskiego Radia, że budowa elektrowni atomowej w Polsce jest już nie do zatrzymania.
Wicepremier Jacek Sasin poinformował o rozmowach ze stroną koreańską ws. współpracy przy projekcie jądrowym
Wicepremier Jacek Sasin poinformował o rozmowach ze stroną koreańską ws. współpracy przy projekcie jądrowymshutterstock/TTstudio

Rok 2023 będzie kluczowy dla rozwoju energetyki jądrowej w Polsce. Trwają obecnie prace nad specustawą, która zakłada przyspieszenie inwestycji. Procedowana tzw. specustawa jądrowa zakłada przyspieszenie inwestycji w energię atomową w Polsce. Chodzi między innymi o możliwość równoległego prowadzenia niektórych postępowań administracyjnych.

Jacek Sasin przyznał, że budowa elektrowni atomowej w Polsce jest już nie do zatrzymania, jak i sam rozwój energetyki jądrowej jest nie do zatrzymania. - Prace ws. budowy elektrowni atomowej w Polsce idą pełną parą, w marcu będzie możliwe podpisanie umowy między rządami Polski i Korei o wsparciu dla tej inwestycji - powiedział wicepremier.

Minister aktywów państwowych Jacek Sasin wskazał, że odbył "owocne spotkanie" z ministrem handlu, przemysłu i energii Korei Południowej Lee Chang-yaniem. Wicepremier przekazał, że rozmowy z jego koreańskim odpowiednikiem dotyczyły też, "konkretnej umowy międzyrządowej polsko-koreańskiej". - Określiliśmy termin podpisania - bardzo bliski, bo marzec tego roku - wskazał. Dodał, że ta umowa jest w tej chwili negocjowana przez Ministerstwo Aktywów Państwowych i koreański resort energii.

 
 
IAR/PR3/dad

Polsko-koreańska umowa dot. energetyki jądrowej. Jacek Sasin podał szczegóły

18.01.2023 21:31
Wicepremier Jacek Sasin poinformował o rozmowach ze stroną koreańską ws. współpracy przy projekcie jądrowym. - Rozmawialiśmy, o bardzo konkretnej umowie międzyrządowej. Określiliśmy termin podpisania - marzec tego roku - poinformował.

Szefowa niemieckiego MSZ: Niemcy nie będą się sprzeciwiać, jeśli Polska wyśle Ukrainie czołgi Leopard

23.01.2023 08:45
Niemcy nie będą się sprzeciwiać, jeśli Polska wyśle niemieckie czołgi Leopard 2 na Ukrainę - powiedziała w niedzielę minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock w wywiadzie dla francuskiej telewizji LCI.

Francuskie media: Niemcy ugięły się pod presją Polski

23.01.2023 13:23
Szefowa niemieckiej dyplomacji Annalena Baerbock zadeklarowała, że Berlin nie będzie się sprzeciwiał, jeśli Polska wyśle niemieckie czołgi Leopard 2 na Ukrainę. Minister mówiła o tym w wywiadzie dla francuskiej stacji LCI. Jak podaje portal TVP, Info dziennikarze tej telewizji komentują, że "Niemcy ugięły się pod presją Polski" i podkreślają "niezwykłą śmiałość polskich władz".

Jens Stoltenberg w "Welt": NATO powinno pomóc pokonać Rosję na polu bitwy

24.01.2023 08:38
Powinniśmy pomóc Ukrainie odnieść zwycięstwo na polu bitwy i stworzyć warunki do zakończenia wojny przy stole negocjacyjnym na jej warunkach - powiedział w poniedziałek sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg na antenie niemieckiego kanału telewizyjnego Welt.