Redakcja Polska

Niemcy przepraszają za słowa o "polskim obozie zagłady". Skuteczna interwencja ambasady

16.02.2023 17:21
Organizatorzy obchodów rocznicy "Nocy kryształowej" w miejscowości Cannstatt pod Stuttgartem 9 listopada przepraszają za użycie w zaproszeniu na uroczystości sformułowania "polski obóz zagłady" w odniesieniu do KL Auschwitz-Birkenau. Interwencję w tej sprawie podjęła Ambasada RP w Berlinie.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneShutterstock

Niemieccy organizatorzy w liście z przeprosinami przesłanym do polskiej ambasady napisali, że ich intencją "nie było obrażanie Polaków, którzy byli ofiarami niemieckiego nazizmu".

Rzecznik Ambasady RP w Berlinie Dariusz Pawłoś w rozmowie z Polskim Radiem zapewnił, że w takich sytuacjach polskie placówki dyplomatyczne zawsze będą interweniować. - Gdy będzie fałszowana historia Polski i gdy będzie szkalowane dobre imię Polski i Polaków, zawsze będziemy głośno powtarzać, że obozy koncentracyjne i obozy zagłady były niemieckimi obozami, zbudowanymi przez Niemców na terenie okupowanej przez niemiecką III Rzeszę Polski - powiedział rzecznik.

Organizatorzy uroczystości 9 listopada związanych z rocznicą "Nocy kryształowej" w miejscowości Cannstatt zapewnili polskiego ambasadora, że także podczas uroczystości publicznie poinformują o swojej pomyłce.


IAR/dad

Węgry: marszałek Sejmu oddała hołd ofiarom katastrofy smoleńskiej

03.11.2019 14:26
Marszałek Sejmu Elżbieta Witek złożyła w niedzielę w stolicy Węgier Budapeszcie wieńce przed pomnikiem Memento-Smoleńsk poświęconym pamięci ofiar katastrofy smoleńskiej i przed popiersiem marszałka Józefa Piłsudskiego.