Redakcja Polska

Rosja: z obwodu biełgorodzkiego ludzie uciekają przed możliwą wojną

29.03.2023 18:14
Mieszkańcy rosyjskich obwodów graniczących z Ukrainą uciekają w głąb Rosji - informują niezależne media. Codziennie od kilku do kilkudziesięciu osób decyduje się wyjechać, ponieważ nie wytrzymuje nieustannego napięcia związanego z toczącą się w pobliżu wojną. Rosyjscy komentatorzy niezależni zwracają uwagę, że prędzej, czy później wojna zapuka do drzwi każdego agresora.
Audio
  • Rosja: z obwodu biełgorodzkiego ludzie uciekają przed możliwą wojną. Materiał Macieja Jastrzębskiego (IAR)
Zniszczenia wojenne w Doniecku
Zniszczenia wojenne w DonieckuFot.: EPA/Maria Senovilla Dostawca: PAP/EPA.

Serwis internetowy MASH poinformował, że ukraińsko - rosyjską granicę w obwodzie biełgorodzkim próbowały przerwać dwie uzbrojone grupy, poruszające się samochodami terenowymi. Doszło do wymiany ognia. Na początku marca w tym samym obwodzie doszło do podobnego incydentu. Odpowiedzialność za atak wzięli na siebie rosyjscy partyzanci z tak zwanego "Rosyjskiego Korpusu".

Portale 7x7 i Horyzontalna Rosja napisały, że w związku z zagrożeniem wojną niemal opustoszała miejscowość Szebiekino. W okolicach miasteczka eksplodują pociski, przelatują nad nim rakiety i codziennie po ulicach jeżdżą czołgi i wozy bojowe, a przystanki autobusowe i witryny sklepów są zabezpieczone workami z piaskiem.

Według niezależnych dziennikarzy, w tym mieście jest coraz mniej ludzi, nie ma pracy i nikt nie odpoczywa.

IAR/dad

MSZ działa na rzecz uwolnienia białoruskich więźniów politycznych. "Presja jest stale rozwijana"

29.03.2023 11:54
- Dzięki Polsce presja międzynarodowa na Białoruś w sprawie uwolnienia więźniów politycznych jest stale rozwijana - powiedział w Polskim Radiu 24 wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński. Podkreślił, że choć wysiłki dyplomatyczne w relacjach z Białorusią są skazane na niepowodzenie, to Polsce udaje się osiągać pewne sukcesy.

Antypolska kampania propagandowa na białoruskich uniwersytetach

29.03.2023 12:44
Na uniwersytetach na Białorusi jest prowadzona antyzachodnia i antypolska kampania propagandowa - poinformował portal Nasza Niwa.

Szef MON zatwierdził umowę na dostawy stacji radiolokacyjnych BYSTRA

29.03.2023 13:20
Wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zatwierdził umowę wykonawczą na dostawy stacji radiolokacyjnych BYSTRA, które są częścią przeciwlotniczych zestawów rakietowo-artyleryjskich PILICA+. Sprzęt wyprodukuje polski producent - PIT-RADWAR - wchodzący w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej.