Polskie Radio
Section05
Sachsenhausen

78. rocznica wyzwolenia obozu w Ravensbrueck. "Nie wolno ustawać w walce z antysemityzmem, rasizmem, dyskryminacją"

W niedzielę w południe na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego w Ravensbrueck odbyła się uroczystość upamiętniająca wyzwolenie przed 78 laty więźniarek tego największego kobiecego obozu. Ocaleni z kilku krajów ostrzegali, by nie ustawać w walce z rasizmem i antysemityzmem – powiadomił portal tygodnika "Zeit".
Zobacz więcej na temat:  Ravensbrück Ravensbruck Sachsenhausen II wojna światowa

Jan Józef Kasprzyk: Trzecia Rzesza odrzuciła wartości, które stanowiły fundament Europy

- Te miejsca wołają o to, byśmy nigdy nie zapomnieli - mówił w 76. rocznicę wyzwolenia niemieckich obozów koncentracyjnych KL Ravensbrück i KL Sachsenhausen Jan Józef Kasprzyk. Na Powązkach Wojskowych w Warszawie Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych złożył kwiaty i zapalił znicze przy symbolicznej mogile - pomniku poświęconym Polkom zamordowanym w obozie Ravensbrück. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA HISTORIA II wojna światowa nazizm Ravensbrück Sachsenhausen

Piękno świata w oczach profesora Michała Siedleckiego

81 lat temu, 11 stycznia 1940 roku, zmarł jeden z najwybitniejszych profesorów Uniwersytetu Jagiellońskiego - Michał Siedlecki. Był wybitnym zoologiem, obrońcą zwierząt, szczególnie morskich i ptaków, ze znawstwem opisującym niedostępne dla większości Polaków odległe morza, lądy i oceany.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Niemcy nazizm III Rzesza Uniwersytet Jagielloński zbrodnie wojenne Kraków niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne Sachsenhausen

Prezydent w Sachsenhausen: Niemcy chcieli wyciąć najcenniejsze tkanki polskiego organizmu

Andrzej Duda uczcił pamięć Polaków zamordowanych w byłym niemieckim obozie koncentracyjnym Sachsenhausen niedaleko Berlina. Prezydent złożył kwiaty przy tablicy poświęconej pamięci 183 profesorów Uniwersytetu Jagiellońskiego i z innych krakowskich uczelni, którzy 1939 roku zostali wywiezieni do Sachsenhausen w ramach tzw. Sonderaktion Krakau.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Niemcy POLSKA Europa Andrzej Duda prezydent historia Polski II wojna światowa Sachsenhausen