Redakcja Polska

Marszałkowie Sejmu i Senatu uhonorowani odznaczeniami "Za zasługi dla narodu ukraińskiego"

24.05.2023 16:15
Odznaczeniem "Za zasługi dla narodu ukraińskiego" zostali w środę uhonorowani marszałek Sejmu Elżbieta Witek i marszałek Senatu Tomasz Grodzki. Wyróżnienie zostało im wręczone przez przewodniczącego Rady Najwyższej Ukrainy Rusłana Stefanczuka, który przebywa z wizytą w Polsce.
Rusłan Stefanczuk i Elżbieta Witek
Rusłan Stefanczuk i Elżbieta WitekŹródło: Twitter/Kancelaria Sejmu

Ukraiński polityk rozpoczął w środę dwudniową wizytę w Polsce od spotkania z marszałek Witek w Sejmie. Podczas wspólnego oświadczenia dla mediów, Witek mówiła, że Ukraina jest na dobrej ścieżce do przystąpienia do UE. - Będziemy pracować nad uchwałą, która wesprze Ukrainę w kwestii członkostwa w NATO - zapowiedziała.

Kancelaria Sejmu poinformowała na Twitterze, że Stefanczuk uhonorował Witek ukraińskim odznaczeniem. "Przewodniczący Rusłan Stefanczuk wręczył marszałek Sejmu Elżbiecie Witek przyznane przez Radę Najwyższą Ukrainy odznaczenie „Za zasługi dla narodu ukraińskiego ”" - czytamy we wpisie, do którego dołączono zdjęcie obojga polityków.

Również na twitterze Senatu zamieszczono wpis o przyznaniu marszałkowi Tomaszowi Grodzkiemu tego samego odznaczenia. "Marszałek Senatu prof. Tomasz Grodzki został uhonorowany przez przewodniczącego Rady Najwyższej Ukrainy Rusłana Stefanczuka medalem „Za zasługi dla narodu ukraińskiego”" - poinformowała na Twitterze Kancelaria Senatu.

W czwartek przewodniczący Rady Najwyższej wystąpi w polskim Sejmie. 

IAR/PAP/Twitter/dad

Ukraińcy rozpoczynają szkolenie na abramsach. Czołgi z USA już w Niemczech

24.05.2023 11:54
Amerykanie rozpoczną szkolenie Ukraińców na czołgach Abrams "mniej więcej w ciągu tygodnia" - poinformował "Głos Ameryki", powołując się na sekretarza prasowego Pentagonu, generała Pata Rydera.

Szef brytyjskiego MON z wizytą w Kijowie. "Nie pozwolimy Putinowi wygrać tej wojny"

24.05.2023 13:07
- Władimir Putin nie może wygrać wojny, którą wszczął przeciwko Ukrainie; zachodnie wsparcie dla jej sił zbrojnych pozostanie niezmienne – oświadczył minister obrony Wielkiej Brytanii Ben Wallace, który spotkał się we wtorek w Kijowie ze swym ukraińskim odpowiednikiem Ołeksijem Reznikowem.

"Będziemy stać przy Ukrainie". Marszałek Sejmu spotkała się z szefem ukraińskiej Rady Najwyższej

24.05.2023 14:46
Przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy Rusłan Stefanczuk, który w środę rozpoczął wizytę w Polsce spotkał się z marszałek Sejmu Elżbietą Witek. - Ukraina jest na dobrej ścieżce do przystąpienia do UE, będziemy pracować nad uchwałą, która wesprze Ukrainę w kwestii członkostwa w NATO - zapowiedziała marszałek Sejmu Elżbieta Witek. - Oczekujemy, że w odbudowie Ukrainy będą uczestniczyć także polskie firmy - mówił Rusłan Stefanczuk.